Polecamy

105 rocznica śmierci Ignacego Tadeusza Baranowskiego

Data dodania: 28.11.2022

105 rocznica śmierci Ignacego Tadeusza Baranowskiego

26 listopada 2022 r. minęła 105 rocznica śmierci Ignacego Tadeusza Baranowskiego (1879-1917), historyka, archiwisty, bibliotekarza, pierwszego przewodniczącego Związku Bibliotekarzy Polskich.

Urodził się 4 lutego 1879 r. w Lublinie. Pochodził z rodziny prawniczej. Był synem Wojciecha i Teofili z Kudelskich. Uczył się początkowo w domu rodzinnym, a następnie w V gimnazjum warszawskim, skąd został relegowany przez władze carskie za nieprawomyślność polityczną. Naukę kontynuował w szkołach średnich w Rydze i Petersburgu. W latach 1898-1903 studiował historię na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1906 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie wyjechał do Lipska, by w latach 1907-1908 studiować historię gospodarczą. Po rocznym pobycie powrócił do Warszawy, gdzie na krótko (1908-1909) podjął pracę w Archiwum Skarbowym. W 1907 r. włączył się w działalność Towarzystwa Miłośników Historii (TMH), gdzie do śmierci sprawował funkcję sekretarza. W 1909 r. powołano go na członka rzeczywistego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (TNW).

Droga zawodowa cenionego historyka doprowadziła go do bibliotekarstwa. Przełomowym okazał się tu rok 1909, w którym rozpoczął pracę w Bibliotece Ordynacji Krasińskich (BOK), jako pomocnik bibliotekarza, czyli kierującego książnicą historyka Stanisława Kętrzyńskiego. W styczniu 1911 r. Baranowski został oficjalnie dyrektorem BOK.

Był też czynny w realizacji wszelkich inicjatyw naukowych i popularyzatorskich TNW i TMH. W 1911 r. z jego inspiracji zapoczątkowano serię wydawniczą „Biblioteka Historyczna”, poświęconą tematyce varsavianistycznej. W 1912 r. Baranowski rozpoczął wykłady z historii gospodarczej w Towarzystwie Kursów Naukowych w Warszawie. Od początku pracy w ordynackiej Książnicy Baranowski publikował artykuły i większe opracowania z nią związane. W okresie I wojny światowej kontynuował porządkowanie i katalogowanie zbiorów BOK, które w efekcie doprowadził do końca. Założył również katalog rzeczowy (poza alfabetycznym). W 1915 r. zdecydował się wydać katalog, który uzupełnił wykonanym przez siebie wykazem całości zbiorów rękopiśmiennych.

Baranowski był również zaangażowany w prace Komisji Wydawniczej TMH jako redaktor „Biblioteki Historycznej”, brał też w 1916 r. czynny udział w inicjatywie utworzenia zawodowej organizacji bibliotekarskiej. W początkach 1917 r. Baranowski był w gronie ośmiu osób, które podpisały projekt statutu Związku Bibliotekarzy Polskich (ZBP), przedłożony władzom niemieckim. 21 października 1917 r. na zebraniu ogólnym wybrano pierwsze władze organizacji, z jednogłośnie wskazanym prezesem ZBP Ignacym Tadeuszem Baranowskim na czele.

Baranowski zmarł 26 listopada 1917 r. w wieku 38 lat, po krótkotrwałej chorobie. Pogrzeb zgromadził kilkaset osób i był „manifestacją polskiej kultury” w czasie okupacji niemieckiej. TMH, którego Baranowski był jednym z założycieli i długoletnim sekretarzem, żegnało go posiedzeniem żałobnym ku jego czci 13 stycznia 1918 r.

H.Ł.

Zob. też:

Pindlowa Wanda: Baranowski Ignacy Tadeusz. W: Słownik pracowników książki polskiej. Warszawa – Łódź: PWN, 1972, s. 33-34
Ignacy Tadeusz Baranowski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Tadeusz_Baranowski

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP