18 listopada 2022 r. mija 20 rocznica śmierci Małgorzaty Kłossowskiej (1941-2002), bibliotekarki, bibliografa, organizatorki i wieloletniej dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie.
W latach 1958-1962 studiowała bibliotekoznawstwo na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów rozpoczęła pracę w Działowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej Instytutu Pracy, który w 1973 r. został przekształcony w Główną Bibliotekę Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Od 1976 r. aż do śmierci M. Kłossowska była dyrektorem Biblioteki, wpływając na jej strukturę i zawartość zbiorów, przyczyniając się do jej rozwoju i powstania nowoczesnej placówki naukowej gromadzącej polską i obcą literaturę z zakresu szeroko rozumianej tematyki pracy.
Współpracowała aktywnie z polskimi bibliotekami ekonomicznymi, a także z bibliotekami zagranicznymi o podobnym profilu, m.in. z Biblioteką Międzynarodowej Organizacji Pracy, organizując i uczestnicząc w konferencjach i seminariach. Pod jej kierownictwem Biblioteka przygotowywała w Polsce i za granicą wystawy i prezentacje zbiorów. Uczestniczyła w pracach wielu gremiów i zespołów m.in. jako przewodnicząca Międzybibliotecznej Komisji Koordynacyjnej przy Centralnej Bibliotece Ekonomicznej (Biblioteka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki) i Centralnej Bibliotece Statystycznej, jako przedstawicielka Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w Państwowej Radzie Bibliotecznej przy Ministrze Kultury i Sztuki, członek Zespołu ds. Informacji Naukowej i Upowszechniania Nauki Komitetu Badań Naukowych. Działała także w organizacjach społecznych: Towarzystwie Rapperswilskim, Polskim Towarzystwie Bibliologicznym i Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. W SBP była przewodniczącą Sekcji Bibliotek Naukowych, sekretarzem Głównej Komisji Rewizyjnej oraz członkinią Komisji Odznaczeń.
Była autorką i redaktorem wielu publikacji, a przede wszystkim opracowań bibliograficznych. Przez 40 lat uczestniczyła (jako współopracowująca i redaktor) w pracy nad „Bibliografią Ekonomicznych i Społecznych Zagadnień Pracy”, zainicjowała opracowanie serii bibliografii osobowych i monotematycznych, m.in. była autorką/współautorką bibliografii dotyczących ludzi starszych, problemów BHP, ubezpieczeń społecznych. W 1985 r. została laureatką Konkursu Publicystyki i Literatury BHP zorganizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. Uczestniczyła (współautorka i redaktor) w opracowaniu bibliografii Społeczne problemy transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej 1989-1997. Literatura polska i obca w wyborze. Współpracowała z czasopismem wydawanym przez Instytut Pracy i Polityki Społecznej – „Polityka Społeczna”. Należała do założycieli Fundacji „Humanizacja Pracy” i była wieloletnią współpracowniczką wydawanego pod tym tytułem czasopisma, również jako członkini jego Rady Programowej.
Za swą działalność uhonorowana została odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką SBP oraz pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
E.B.
Zob. też:
Gawron Jolanta, Przybylik Hanna: Małgorzata Kłossowska (1941- 2002). „Przegląd Biblioteczny” 2002 z. 4, s. 398-399. [Toż] http://pliki.sbp.pl/ac/73_pb2002z4.pdf [Dostęp: 10.11.2002]
Paszek Anna: Kłossowska Małgorzata. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa: Wyd. SBP, 2010, s. 135-136
Paszek Anna, Gawron Jolanta: Małgorzata Kłossowska (1941-2002) – dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. W: Bibliotekarze bibliotek specjalnych. Warszawa: Wyd. SBP, 2007, s. 107-113 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 10).