Polecamy

Wystawa kaliskiej Biblioteki w Senacie

Data dodania: 28.10.2022

Wystawa kaliskiej Biblioteki w Senacie

W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej oglądać można wystawę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Otwarcia dokonał Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, a pomysł wystawienia jej w Senacie był inicjatywą senatora Janusza Pęcherza. Wystawa nosi tytuł „Mariaże Marii” i poświęcona jest postaci Marii Konopnickiej, która została patronką roku 2022, zarówno w Kaliszu, jak i w całej Polsce. Ekspozycja pokazuje różne aspekty życia i działalności publicznej poetki, która była postacią nietuzinkową i wyprzedzającą swoją epokę.

Ze szkoły wynosimy obraz związanej z Kaliszem poetki jako gorącej patriotki, obrończyni uciśnionych i pisarki utworów dla dzieci. To wszystko prawda, ale Maria Konopnicka była przede wszystkim kobietą z krwi i kości, postacią niejednoznaczną i wielowymiarową. Wolna od kompleksu prowincjuszki, wykształcona, niezależna i silna, samodzielnie wychowała szóstkę dzieci, utrzymując się z własnej pracy literatki i tłumaczki.  W kręgach towarzyskich i literackich uznawana była za "kobietę genialną", za "głos pokolenia" -  jak z zachwytem pisał młody Żeromski, a Henryk Sienkiewicz i Eliza Orzeszkowa z uznaniem recenzowali kolejne utwory młodszej koleżanki po piórze.

„Maria Konopnicka zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu – podkreślił podczas wernisażu Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. „Nie wolno nam zamykać jej w kapsule z napisem pozytywizm. Nie powinniśmy również pamiętać o niej jedynie w kontekście wierszy dla dzieci czy patriotycznej Roty”.

„To jest kobieta niezwykła” – mówił z kolei prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu. „Pamiętajmy, że upominała się o los prześladowanych dzieci z Wrześni i o prawa kobiet. Była piękną kobietą, była poliglotką, tłumaczką, a sama wychowała szóstkę dzieci. Zdecydowanie wyprzedzała nowoczesnymi podejściem sobie współczesnych”. Senator Janusz Pęcherz w swej wypowiedzi odwołał się do swych osobistych wspomnień związanych z osobą Marii Konopnickiej, bo gdy wiele lat temu pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, to przez dwie dekady opiekował się pomnikiem pisarki stojącym przy ulicy Nowy Świat.

W uroczystości uczestniczyły liczne delegacje z Kalisza. Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu oprócz dyrektora reprezentowali również twórcy wystawy: jej kuratorka, Monika Sobczak-Waliś i Arkadiusz Błaszczyk, odpowiadający za szatę graficzną ekspozycji. „Niełatwo jest o Marii Konopnickiej opowiadać, bo to postać, która plącze fakty, myli tropy i niejednokrotnie prowadzi na manowce swoich biografów” – zauważyła podczas otwarcia kuratorka ekspozycji. „Te niedopowiedzenia – warto dodać – sprawiają, że jest jako obiekt badawczy wciąż atrakcyjna. Lata mijają, a my raz po raz znajdujemy tyleż ciekawe, co inspirujące elementy w jej biografii”.

W prezencie od Biblioteki senatorowie otrzymali pamiątkowe koszulki z ręcznie naniesionym nadrukiem postaci Marii Konopnickiej, zaprojektowanym przez Mateusza Halaka oraz poetycką książkę "Koniec srebrnej nitki" zawierającą sonety poświęcone kaliskim pisarzom, w tym Konopnickiej - autorstwa Izabeli Fietkiewicz-Paszek.


MBP w Kaliszu

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP