Polecamy

Informacja i komunikacja – popularyzacja badań naukowych i rozwiązań technologicznych

Data dodania: 27.10.2022

Informacja i komunikacja – popularyzacja badań naukowych i rozwiązań technologicznych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich rozpoczyna realizację projektu Informacja i komunikacja – popularyzacja badań naukowych i rozwiązań technologicznych, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem projektu jest popularyzacja w środowisku bibliotekarzy osiągnięć naukowych z obszaru nauk o komunikacji społecznej i mediach oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych z tej dziedziny, które mają szerokie zastosowanie w praktyce bibliotecznej.

Projekt stanowi odpowiedź na potrzebę zwiększenia zaangażowania nauki w realizację oczekiwań społecznych oraz wdrażanie technologii mających duże znaczenie dla rozwoju społeczeństwa wiedzy.

Zasadniczym działaniami w projekcie będą:

  •  realizacja cyklu 12 otwartych wykładów, opracowanych i wygłoszonych przez badaczy komunikacji i mediów z wiodących ośrodków naukowych w Polsce
  •  nagranie i udostępnienie 12 podcastów naukowych

Wszystkie wykłady będą realizowane online oraz archiwizowane, w celu ich udostępnienia szerokiemu gronu zainteresowanych. Tematyka zaplanowanych wykładów, podcastów obejmie badania naukowe i praktyki prowadzone w obszarze informacji i komunikacji w Polsce, a także przybliży to, co dzieje się w tym zakresie na świecie - w istotny sposób przyczyniając się do rozwoju tej dyscypliny.

Projekt zostanie zainicjowany wykładem zatytułowanym Kształcenie akademickie bibliotekarzy. Doświadczenia ośrodków krajowych w kontekście zmian.

Wykład, który odbędzie się 8 listopada w godzinach 12.00-14.00, wygłosi  dr Renata Malesa z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej W Lublinie.

Podczas wykładu zostanie przedstawiona aktualna oferta kształcenia w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa w Polsce oraz sytuacja ośrodków  akademickich, które takie studia prowadzą lub prowadziły. Omówiony zostanie stan prawny oraz zmiany jakie zaszły  w zakresie programów i zasad kształcenia, sylwetki absolwenta oraz  treści kształcenia.  Zaprezentowana zostanie także aktualna oferta dydaktyczna ośrodków akademickich, które mają tradycje w kształceniu bibliotekarzy  kierunki  i przyczyny zmian jakie się w niej dokonały w ostatnich latach. Postawione będą pytania o przyszłość kształcenia akademickiego bibliotekarzy, przyczyny spadku zainteresowania zawodem oraz możliwości odwrócenia takiego stanu rzeczy.

Dr Renata Malesa – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UMCS, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, adiunkt w Katedrze Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie. Członkini Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.  Od 2019 roku przewodnicząca Kapituły Konkursu Lubelskiego Bibliotekarza Roku. Od 2022 roku przewodnicząca Akademickiego Koła SBP w Lublinie.

 Autorka wielu publikacji z zakresu bibliotekarstwa. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki marketingu bibliotecznego, digitalizacji i cyfryzacji dóbr kultury, elektronicznych źródeł informacji, organizacji i zarządzania informacją, roli biblioteki w procesie komunikacji społecznej, kształcenia bibliotekarzy oraz zmian w zawodzie bibliotekarza i pracownika informacji.


Projekt "Informacja i komunikacja – popularyzacja badań naukowych i rozwiązań technologicznych" dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Społeczna odpowiedzialność nauki"

nr projektu SONP/SN/549779/2022
kwota dofinansowania 67 000,00 zł
całkowita wartość projektu 80 000,00 zł


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP