Polecamy

42. Ogólnopolskie Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | Relacja

Data dodania: 26.10.2022

 42. Ogólnopolskie Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | Relacja

42.Spotkanie Zespołu do Spraw Bibliografii Regionalnej ZG SBP odbyło się 19 października 2022 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło 39 bibliotekarzy, którzy reprezentowali Bibliotekę Narodową, biblioteki publiczne, pedagogiczne, naukowe.

Zebrani omawiali rolę Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej w rozwoju systemu bibliografii w Polsce. Przedstawiony rys historyczny Grupy Roboczej (lata 1978-1989) i Zespołu do Spraw Bibliografii Regionalnej (od 1994 r.) pozwolił na ocenę i podsumowanie działań oraz przypomnienie zasług tych gremiów dla rozwoju sieci bibliografii regionalnej w Polsce. Referat „Tematyka bibliografii regionalnej i zasobów regionalnych na podstawie piśmiennictwa – wkład Zespołu” wykazał, że Zespół i jego działania są swego rodzaju sejsmografem zmian zachodzących w bibliotekarstwie. Na spotkaniach Zespołu zawsze poruszano aktualne, istotne zagadnienia, kwestie unowocześniania działań, usprawnienia metod, wskazywano „nowinki”, które należy wykorzystać w pracach bibliografów. Osiągnięciem Zespołu są dwie instrukcje, dotyczące adaptacji formatów MARC BN (1999) i MARC21 (2003) dla potrzeb bibliografii regionalnej, które przyczyniły się w znaczący sposób do wdrożenia automatyzacji do prac bibliograficznych w poszczególnych ośrodkach.

Zarówno sprawozdania ze spotkań Zespołu, jak i najciekawsze referaty były systematycznie publikowane na łamach fachowych czasopism, takich jak, np.: „Bibliotekarz”, „Bibliotekarz Zachodniopomorski”, „Nowa Biblioteka”. Ukazywały się też numery czasopism w całości poświęcone bibliografii regionalnej: „Notes Biblioteczny” (2006, nr 2; Kraków), wkładka tematyczna do „Bibliotekarza” (2014), „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze” (w druku). Promocji i popularyzacji bibliografii regionalnej oraz dokumentowaniu prac Zespołu służyły wystąpienia jego członków na konferencjach zagadnieniowych, np. na konferencjach poświęconych automatyzacji bibliotek publicznych. Podkreślono, że Spotkania Zespołu mają charakter otwarty i stanowią forum wymiany myśli i zacieśniania kontaktów między bibliotekami różnych typów – bowiem członkami Zespołu są przedstawiciele bibliotek publicznych, pedagogicznych i naukowych.

Zagadnienia bibliografii regionalnych w innych krajach i ich miejsce w systemie bibliografii krajowej to temat powracający na Spotkaniach Zespołu. Tym razem zebrani rozpatrywali funkcjonowanie bibliografii regionalnej w Niemczech. Porównywano metodyczne założenia „Bibliografii Pomorza Zachodniego”, tworzonej przez szczecińską Książnicę Pomorską, z niemieckimi bibliografiami regionalnymi, opracowywanymi w Meklemburgii: Meklemburgische Bibliographie, Meklemburg – Vorpommersche Bibliographie, Landesbibliographie Mecklenburg-Vorpommern.

Uczestnicy Spotkania mieli też możliwość zwiedzić zmodernizowane czytelnie i otwartą przestrzeń dla czytelników Biblioteki Narodowej.

W drugiej części Spotkania dokonano podsumowania działalności Zespołu do Spraw Bibliografii Regionalnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w kadencji 2017-2021 oraz wybrano Zarząd na lata 2021-2025. W najbliższych latach Zarząd będzie pracował w składzie: Marzena Przybysz (Biblioteka Narodowa w Warszawie) - przewodnicząca, Sylwia Wesołowska  (Książnica   Pomorska im. Stanisława Staszica  w   Szczecinie)  - wiceprzewodnicząca,   Anna  Urbaniak   (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida  w   Zielonej   Górze) -  sekretarz,   Anita Tomanek (Biblioteka Śląska w Katowicach) - członek Zarządu.

W trakcie dyskusji zgłoszono propozycje działań na rozpoczynającą się kadencję w kontekście dokumentów przyjętych na Krajowym Zjeździe Delegatów SBP 4 czerwca 2022 r., tj. Programu działania SBP na lata 2021-2025 i Strategii SBP na lata 2021-2029. Sformułowano następujące postulaty:

  • promowanie bibliografii regionalnej poprzez publikowanie artykułów, referatów;
  • czynne uczestnictwo członków Zespołu w konferencjach tematycznych, sesjach naukowych, spotkaniach bibliografów;
  • działalność ekspercka członków Zespołu;
  • opracowanie publikacji jubileuszowej wraz z bibliografią podmiotowo-przedmiotową Zespołu;
  • uczestnictwo w projekcie, zainicjowanym przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, a dotyczącym zebrania, zdigitalizowania i umieszczenia na jednej platformie pocztówek odnoszących się do wsi i rolnictwa. 

>> Galeria zdjęć

Udostępnione prezentacje:


Zespół do Spraw Bibliografii Regionalnej


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP