Polecamy

15 rocznica śmierci Wiesławy Żukowskiej

Data dodania: 07.10.2022

15 rocznica śmierci Wiesławy Żukowskiej

7 października 2022 r. mija 15 rocznica śmierci Wiesławy Zofii Żukowskiej (1926-2007), zasłużonej bibliotekarki, starszego kustosza Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, w której przepracowała 52 lata.

Urodziła się 9 grudnia 1926 r. w Siedlcach i tam w 1939 r. rozpoczęła naukę w Państwowym Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Po zamknięciu ogólnokształcących szkół średnich przez okupanta niemieckiego, ukończyła Żeńską Szkołę Krawiecką I stopnia, a następnie Liceum Krawieckie. W 1943 r. złożyła jako eksternistka egzamin z czterech  klas gimnazjum ogólnokształcącego. Naukę kontynuowała na tajnych kompletach. Zaliczyła pierwszą  klasę liceum o profilu humanistycznym, a w następnym roku uczęszczała do Liceum Królowej Jadwigi w Siedlcach, gdzie uzyskała świadectwo dojrzałości. Odbyła w międzyczasie półroczną praktykę w Bibliotece Miejskiej w Siedlcach i ukończyła czteromiesięczny kurs bibliotekarski. 1 maja 1946 r. została zatrudniona w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy jako bibliotekarka Biblioteki Dzielnicowej Warszawa – Północ. W latach 1946-1950 studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu została przeniesiona do pracy w Bibliotece Głównej przy ul. Koszykowej, gdzie pełniła funkcję p.o. kierownika Referatu Planowania.  W 1951 r. awansowała na stanowisko kierownika Referatu Planowania i Sprawozdawczości (późniejszy Dział Fachowo-Organizacyjny).W 1968 r. ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki.

Uczestniczyła w odtwarzaniu księgozbioru, jak i budynków Biblioteki, współtworzyła strukturę organizacyjną, organizowała warsztaty pracy dla bibliotek na terenie Warszawy. Prowadziła instruktaż w zakresie planowana i sprawozdawczości dla sieci terenowej. Powoływana była do komisji i zespołów problemowych zarówno w Bibliotece (członek Komisji Rozbudowy Biblioteki Głównej i Zespołu ds. Organizacji i Udostępniania Zbiorów, wieloletnia przewodnicząca  Zespołu do Spraw Ewidencji), Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, jak i innych instytucjach. Przez wiele lat była rzeczoznawcą branżowym – członkiem Kolegium Dzielnicowej Komisji Planowania w Dzielnicy Warszawa - Śródmieście. Wielokrotnie uczestniczyła w zespołowych wizytacjach bibliotek publicznych na terenie kraju, przeprowadzanych  z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na emeryturę odeszła w marcu 1991 r. i pracowała jeszcze w niepełnym wymiarze czasu do końca lipca 1998 r.

Jest autorką wielu publikacji zamieszczonych w czasopismach zawodowych, poświęconych głównie warszawskim bibliotekom publicznym. Opracowała m.in.: przewodnik Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy (1961) oraz hasło – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy zamieszczone w Encyklopedii współczesnego bibliotekarstwa polskiego (1976), biogram Julii Millerowej w Słowniku pracowników książki polskiej (1972), biogram Feliksy Bursowej w „Informatorze Bibliotekarza i Księgarza” (1985), współredagowała t. 5 serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych” pt. Organizatorzy i inspiratorzy (1997).

Aktywnie działała w SBP, uczestniczyła w pracach Komisji Budownictwa i Wyposażenia Bibliotek Zarządu Głównego. Przez 13 lat przewodniczyła Komisji Statystycznej ZG SBP.

Była żołnierzem Armii Krajowej – Obwód Siedlce. Została zaprzysiężona w wieku 16 lat – pseud. „Catherine”; pełniła funkcję łączniczki (przekazywała komunikaty, uczestniczyła w dostarczaniu paczek żywnościowych rodzinom aresztowanych – akcji prowadzonej przez matkę). W 1945 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzona w więzieniu wraz z matką. Za działalność w czasie okupacji została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość.

J.J.

Zob. też:
Jagielska Janina: Wiesława Żukowska (9.12.1926 – 7.10.2007). „Bibliotekarz” 2008, nr 2,  s. 26-27
Jagielska Janina: Żukowska Wiesława Zofia. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa: SBP, 2010, s. 325
Lewandowska Grażyna Małgorzata: Wiesława Żukowska (1926-2006). W: Bibliotekarze warszawscy. Warszawa  2010, s. 178-186 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 11)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP