Polecamy

30 rocznica śmierci Ewy Pawlikowskiej

Data dodania: 16.09.2022

30 rocznica śmierci Ewy Pawlikowskiej

16 września 2022 r. mija 30 rocznica śmierci Ewy Pawlikowskiej (1913-1992), organizatorki bibliotekarstwa i szkolnictwa bibliotecznego, współautorki ustawy o bibliotekach z 1968 r.

Urodziła się 8 maja 1913 r. w Sumówce w guberni podolskiej (Ukraina). Ojciec Władysław Pawlikowski był ziemianinem. Matka Maria z Woynów miała wykształcenie muzyczne, posługiwała się kilkoma językami obcymi. Jej przygotowanie i talent pedagogiczny przyczynił się do ukształtowania osobowości córki. Po przyjeździe z rodzicami do Polski w 1919 r. Ewa ukończyła  Gimnazjum  H. Gepnerówny w Warszawie  i wstąpiła na Wydział  Filozoficzny Uniwersytetu  Warszawskiego. Jednocześnie  uczęszczała na roczny kurs bibliotekarski prowadzony przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy. Dyplom magistra filozofii  z zakresu historii uzyskała  już po wojnie, w 1945 r. W 1935 r. rozpoczęła pracę zawodową w wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, następnie kierowała wypożyczalnią naukową.

Ewa Pawlikowska była żołnierzem AK. Przez 8 miesięcy była więziona na Pawiaku, W czasie powstania warszawskiego  walczyła w 8 kompanii Batalionu „Kiliński”. Od lutego 1945 r. pracowała przy porządkowaniu Biblioteki na Koszykowej. Dyr. R. Przelaskowski powierzył jej stanowisko zastępcy kierownika Sekcji Wypożyczeń  dla Dorosłych i powołał do kolegium dyrekcyjnego. W 1950 r. podjęła pracę w Ministerstwie  Oświaty w Naczelnej Dyrekcji Bibliotek. Odtąd przez 17 lat pełniła obowiązki w naczelnych organach administracji bibliotecznej. Po przejęciu nadzoru nad bibliotekami publicznymi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Pawlikowska zajmowała kolejno stanowiska: wizytatora, naczelnika wydziału kadr i szkolenia i wicedyrektora ds. bibliotek w Departamencie Domów Kultury, Bibliotek i Pracy Kulturalno-Oświatowej. Sprawowała nadzór nad liceami bibliotekarskimi i Państwowym Ośrodkiem Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie. Była założycielką  Państwowego Ośrodka Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy (1953) Przez 5 lat  pełniła funkcję  sekretarza Państwowej Rady Bibliotecznej przy Ministrze Kultury i Sztuki. Pod koniec 1973 r. przeszła na emeryturę.

Redagowała „Informator Bibliotekarza i Księgarza”, przez 8 lat prowadziła redakcję „Bibliotekarza”. Była inicjatorką utworzenia serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”.

Zajmowała się regulacjami prawnymi dotyczącymi statusu zawodowego, pragmatyki zawodowej pracowników  służby bibliotecznej i bibliotekarzy dyplomowanych, gromadzenia,  i ewidencji oraz selekcji zbiorów bibliotecznych. Organizowała szkolnictwo biblioteczne. Brała czynny udział  w działalności  Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Przez 20 lat pracowała w Komisji Wydawniczej i Zespole Historyczno-Pamiętnikarskim, a także w Komisji Wyróżnień i Odznaczeń.

Jest autorką ok. 100 publikacji. Opracowała m.in. cykl artykułów na temat prawa bibliotecznego, realizacji  ustawy  z 1968 r. o bibliotekach i jej aktów wykonawczych.

Uczestniczyła w sesjach IFLA w Brukseli Paryżu i Moskwie. Kierowała Biurem organizującym sesję jubileuszową Rady IFLA w Warszawie.

W kierowaniu zespołami pracowników wykazywała mądrość, szacunek dla cudzych poglądów i opinii, życzliwość, pobłażanie dla słabości ludzkich. Miała duży dystans do swoich dokonań i osiągnięć.

Zmarła 16 września 1992 r, została pochowana na Powązkach, w grobie Stanisława Leszczyńskiego, adwokata i postępowego działacza oświatowego, bliskiego krewnego, który przyczynił się do powstania Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Warszawie.

K.K.

Zob. też:

Niemczykowa Aleksandra: Ewa Pawlikowska – działalność dla bibliotekarstwa publicznego. W: Organizatorzy i inspiratorzy. Warszawa : SBP, 1997, s. 91-100 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 5)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP