16 września 2022 r. mija 30 rocznica śmierci Ewy Pawlikowskiej (1913-1992), organizatorki bibliotekarstwa i szkolnictwa bibliotecznego, współautorki ustawy o bibliotekach z 1968 r.
Urodziła się 8 maja 1913 r. w Sumówce w guberni podolskiej (Ukraina). Ojciec Władysław Pawlikowski był ziemianinem. Matka Maria z Woynów miała wykształcenie muzyczne, posługiwała się kilkoma językami obcymi. Jej przygotowanie i talent pedagogiczny przyczynił się do ukształtowania osobowości córki. Po przyjeździe z rodzicami do Polski w 1919 r. Ewa ukończyła Gimnazjum H. Gepnerówny w Warszawie i wstąpiła na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie uczęszczała na roczny kurs bibliotekarski prowadzony przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy. Dyplom magistra filozofii z zakresu historii uzyskała już po wojnie, w 1945 r. W 1935 r. rozpoczęła pracę zawodową w wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, następnie kierowała wypożyczalnią naukową.
Ewa Pawlikowska była żołnierzem AK. Przez 8 miesięcy była więziona na Pawiaku, W czasie powstania warszawskiego walczyła w 8 kompanii Batalionu „Kiliński”. Od lutego 1945 r. pracowała przy porządkowaniu Biblioteki na Koszykowej. Dyr. R. Przelaskowski powierzył jej stanowisko zastępcy kierownika Sekcji Wypożyczeń dla Dorosłych i powołał do kolegium dyrekcyjnego. W 1950 r. podjęła pracę w Ministerstwie Oświaty w Naczelnej Dyrekcji Bibliotek. Odtąd przez 17 lat pełniła obowiązki w naczelnych organach administracji bibliotecznej. Po przejęciu nadzoru nad bibliotekami publicznymi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Pawlikowska zajmowała kolejno stanowiska: wizytatora, naczelnika wydziału kadr i szkolenia i wicedyrektora ds. bibliotek w Departamencie Domów Kultury, Bibliotek i Pracy Kulturalno-Oświatowej. Sprawowała nadzór nad liceami bibliotekarskimi i Państwowym Ośrodkiem Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie. Była założycielką Państwowego Ośrodka Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy (1953) Przez 5 lat pełniła funkcję sekretarza Państwowej Rady Bibliotecznej przy Ministrze Kultury i Sztuki. Pod koniec 1973 r. przeszła na emeryturę.
Redagowała „Informator Bibliotekarza i Księgarza”, przez 8 lat prowadziła redakcję „Bibliotekarza”. Była inicjatorką utworzenia serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”.
Zajmowała się regulacjami prawnymi dotyczącymi statusu zawodowego, pragmatyki zawodowej pracowników służby bibliotecznej i bibliotekarzy dyplomowanych, gromadzenia, i ewidencji oraz selekcji zbiorów bibliotecznych. Organizowała szkolnictwo biblioteczne. Brała czynny udział w działalności Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Przez 20 lat pracowała w Komisji Wydawniczej i Zespole Historyczno-Pamiętnikarskim, a także w Komisji Wyróżnień i Odznaczeń.
Jest autorką ok. 100 publikacji. Opracowała m.in. cykl artykułów na temat prawa bibliotecznego, realizacji ustawy z 1968 r. o bibliotekach i jej aktów wykonawczych.
Uczestniczyła w sesjach IFLA w Brukseli Paryżu i Moskwie. Kierowała Biurem organizującym sesję jubileuszową Rady IFLA w Warszawie.
W kierowaniu zespołami pracowników wykazywała mądrość, szacunek dla cudzych poglądów i opinii, życzliwość, pobłażanie dla słabości ludzkich. Miała duży dystans do swoich dokonań i osiągnięć.
Zmarła 16 września 1992 r, została pochowana na Powązkach, w grobie Stanisława Leszczyńskiego, adwokata i postępowego działacza oświatowego, bliskiego krewnego, który przyczynił się do powstania Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Warszawie.
K.K.
Zob. też:
Niemczykowa Aleksandra: Ewa Pawlikowska – działalność dla bibliotekarstwa publicznego. W: Organizatorzy i inspiratorzy. Warszawa : SBP, 1997, s. 91-100 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 5)