Polecamy

Połączeni dziedzictwem | Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzeszowie

Data dodania: 16.09.2022

Połączeni dziedzictwem | Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje wydarzenia w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Do tej porty odbyły się:

Warsztaty tkackie dla dorosłych

Zajęcia miały charakter praktyczny. Uczestnicy uczyli się zakładać osnowę i tkać splotem płóciennym, korzystając z tradycyjnych technik tkackich z okolic Krosna. Praktykę urozmaiciła teoria – opowieści o historii tkactwa, podstawowych narzędziach oraz stosowanych surowcach i kolorach. Warsztaty poprowadziła Monika Besztreda, która od  20 lat projektuje i własnoręcznie wykonuje tkaniny z surowców naturalnych, zwłaszcza lnu.

„Podkarpackie kolekcjonerstwo – dialog z tradycją” – wykład Barbara Adamskiej

Historyk sztuki Barbara Adamska przybliżyła słuchaczom rolę gromadzenia śladów przeszłości w kształtowaniu tożsamości mieszkańców małych ojczyzn.

Trwają:

14 i 17 września 2022 r.

Warsztaty garncarskie dla dorosłych

W ciągu dwóch dni uczestnicy poznają historię  regionalnego garncarstwa oraz techniki tworzenia naczyń z gliny, w tym  na kole garncarskim. Stosując tradycyjne techniki rzemiosła garncarskiego z okolic Medyni Głogowskiej, własnoręcznie ulepią naczynie. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem pracy na kole garncarskim, Andrzej i Barbara Plizgowie, prowadzący rodzinny warsztat, w którym tradycja i sztuka ludowa odgrywają znaczącą rolę.

1–30 września 2022 r.

Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 2

 „NIE TYLKO BRYKI I WYBRYKI – szkolne dziedzictwo: zdjęcia, dokumenty, podręczniki i obiekty” – wystawa ze zbiorów Krzysztofa Neuberga

Prezentowane zbiory pochodzą z prywatnej – gromadzonej przez kilka lat – unikatowej kolekcji będącej świadectwem rangi edukacji, jej roli i znaczenia w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia Polaków, bez względu na to, w jakim okresie historycznym  przyszło im wzrastać i w jakim środowisku żyć. Krzysztof Neuberg prezentuje swoje zbiory w wyjątkowych kolażach przygotowanych w kontekstach tematycznych związanych m.in. z edukacją artystyczną, jak i anegdotycznych, dotyczących wpisów i zachowań uczniów.


WiMBP w Rzeszowie

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP