Biblioteka Kraków zaprasza w dniach 12-17 września br. na Tydzień Wyszehradzki, finałowy tydzień związany z projektem „Rodzinne podróże po literaturze”.
12 września, poniedziałek, godz. 18.00 | Filia nr 21 Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59
spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim – eseistą, dziennikarzem, tłumaczem, autorem „Praskiego elementarza”, a także biografii postaci czeskiej kultury: Bohumila Hrabala, Vaclava Havla i Oty Pavla. Rozmowę poprowadzi Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji „Herito”.
13 września, wtorek, godz. 17.00 | Filia nr 33, ul. Zakopiańska 103
Wycieczka do sąsiadów – spotkanie z Zofią Jurczak – kulturoznawczynią, autorką bloga podrozepokulturze.pl, na którym opisuje wycieczki po Krakowie, jak i odległych krajach. Zofia Jurczak opowie o podróżach do Czech i Słowacji, a także o wycieczkach po polskich zakątkach.
14 września, środa, godz. 16.00 | Filia nr 56 Oddział dla dzieci, os. Zgody 7
Opowiastki o Kreciku – spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską – pisarką i poetką, która napisała zabawne teksty o przygodach czeskiego Krecika. Ilustracje wykonali Zdeněk Miler i Kateřina Miler. Uczestnicy wysłuchają interesujących opowieści. Spotkanie dla dzieci w wieku przedszkolnym.
15 września, czwartek, godz. 17.00 | Filia nr 20, ul. Opolska 37
Dobra nasza! Polska – spotkanie z autorką i ilustratorką – Małgorzatą Ruszkowską i Klaudią Kozińską, autorką i ilustratorką książki „Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”. Uczestnicy wyruszą w podróż po fascynujących i niezwykłych miejscach w Polsce.
16 września, piątek, godz. 17.00 | Filia nr 48, os. Bohaterów Września 26
Podróż po Słowacji z Weroniką Gogolą – autorką książki reporterskiej „Ufo nad Bratysławą” oraz powieści „Po trochu”, za którą otrzymała Nagrodę Conrada. Autorka i tłumaczka opowie o swojej „słowackiej” książce. Spotkanie poprowadzi red. Łukasz Wojtusik.
17 września, sobota, godz. 11.00–16.00 | Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
Piknik wyszehradzki
Harmonogram:
11.00 rozpoczęcie
11.15 polskie legendy w teatrze ilustracji
11.30 „Przygody Krecika” – spektakl w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART
12.30 warsztaty z Marianną Jagodą – ilustratorką „Cudownego jelenia. Baśni węgierskich”
12.30 spotkanie z Danielem Warmuzem – tłumaczem literatury węgierskiej
13.30 spotkanie z Maciejem Płazą – prozaikiem i tłumaczem
13.3 warsztaty podróżnicze przygotowane przez edukatorów Biura Podróży „Obieżyświat”
15.00 występ Zespołu Folklorystycznego „Hajduki” z Łapsz Wyżnych
16.00 zakończenie
W czasie pikniku będzie można: wziąć udział w warsztatach plastycznych, zagrać w czeską grę planszową „Grody”, odebrać niespodzianki za pieczątki zgromadzone w „Literackim Paszporcie”.
Czytaj także na >> stronie Biblioteki Kraków
Redakcja