Polecamy

O trendach w kinematografii i sposobach ich wykorzystania w bibliotece

Data dodania: 22.08.2022

O trendach w kinematografii i sposobach ich wykorzystania w bibliotece

Producenci i dystrybutorzy filmowi i serialowi nie zwalniają tempa i bez względu na trudności, z którymi od kilku ostatnich lat muszą się zmagać, nie przestają dostarczać nowości, które możemy podziwiać na małych i wielkich ekranach. Choć oferta jest niezwykle różnorodna, nie da się ukryć popularności kilku dominujących na rynku filmowym trendów. W poniższym tekście zebraliśmy 5 najciekawszych zjawisk, które idealnie sprawdzą się w pracy bibliotekarza i urozmaicą zajęcia na terenie biblioteki.

Rosnąca rola serwisów streamingowych

 Nie da się ukryć, że w ostatnich latach popularność i liczba serwisów streamingowych, stale rośnie. Na tego typu platformach znajdziemy nie tylko klasyki, ale i produkcje, które dopiero co zeszły z kinowego afisza. Coraz częściej producenci decydują się także na podwójne premiery w kinach i w Internecie. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o ogromnej liczbie produkcji stworzonych i dostępnych wyłącznie na wybranych platformach. Bogata oferta, wygoda i dobra jakość w przyjaznej cenie sprawiają, że korzystanie z tego typu platform jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji oglądania filmów i seriali. Mimo tych zalet nadal dla wielu jest to wydatek, na który nie mogą bądź nie chcą sobie pozwolić. Na szczęście dzięki specjalnej licencji biblioteki mogą wykorzystywać materiały dostępne na wybranych platformach streamingach w celu organizacji pokazów filmowych, z których mogą korzystać czytelnicy i lokalna społeczność. 

Niesłabnąca popularność adaptacji filmowych

Filmowe produkcje ostatnich lat powtarzają stały i sprawdzony schemat, których duża część odbiorców nie jest świadoma. Dla wielu więc sporym zaskoczeniem byłaby informacja, jak wiele z pojawiających się co roku nowości to tak naprawdę ekranizacje bardziej i mniej popularnych książek. Oczywiście takie klasyki jak Diuna, Władca Pierścieni, Harry Potter czy powieści Jane Austin w oczywisty sposób kierują nas do oryginału, jednak nie każda produkcja daje się w tak intuicyjny sposób powiązać. Dlatego doświadczeni bibliotekarze mogą w prosty sposób zapoznać swoich czytelników ze źródłami i połączyć te dwa światy. W jaki sposób? Na przykład organizując maratony filmowe w ramach dyskusyjnych klubów książki, po których można zestawić oba dzieła, albo nawet zorganizować cały cykl spotkań poświęconych różnicom w odbiorze przekładów i ekranizacji, w zależności od decyzji dokonywanych przez reżyserów i tłumaczy. Materiałów z pewnością nie zabraknie, ponieważ książki stanowią dla scenarzystów ogromne źródło inspiracji, a uznanie dla tego typu produkcji można zauważyć, chociażby przyglądając się nominacjom do różnego rodzaju nagród filmowych. Filmy i seriale takie jak Nomadland, Emma., Normalni ludzie czy Gra o Tron wyróżniają się wysokim poziomem i doskonałą grą aktorską, co doceniają zarówno widzowie jak i krytycy.

®Emma. 2020 Universal Pictures. All rights reserved

Kino superbohaterskie, czyli nieustająca moda na ekranizacje komiksów

Od wielu lat rekordy popularności bije kino superbohaterskie. Chociaż może się wydawać, że szczyt popularności ma już za sobą, blockbustery nadal przyciągają przed ekrany ogromne rzesze odbiorców. Fani komiksów Marvela i DC mogą spodziewać się kolejnych spektakularnych i wysokobudżetowych widowisk. Skąd bierze się fenomen kina superbohaterów? Po pierwsze łączą dwa najpopularniejsze wśród odbiorców gatunki – komedię i akcję, i osadzają ją w rozbudowanym świecie fantasy. Po drugie w przystępnej formie poruszają ważne dla społeczeństwa tematy, przedstawiają ciekawe światy i interesujących bohaterów. Chociaż największe studia planują po kilka premier rocznie, warto zwrócić uwagę również na bardziej niszowe i często zapomniane tytuły filmowych adaptacji komiksów, takie jak chociażby Hellboy, Barbarella, Maska, Strażnik Czasu, Odlotowa dziewczyna, Kingsman, Kruk, Jonah Hex czy Sin City.            

®Sin City 2014 Miramax. All rights reserved

Sequele – tęsknota za hitami sprzed lat

Top Gun, Jurassic World, Matrix, Kosmiczny Mecz i Bridget Jones to tylko niektóre tytuły klasyków, które po latach doczekały się swojej kontynuacji. A w planach jest jeszcze więcej. Fani z niecierpliwością czekają, żeby obejrzeć dalsze losy bohaterów Dirty Dancing, Legalnej Blondynki, Hokus Pokus, Zaczarowanej czy Avatara. Sequele zarówno w przypadkach książek jak i w filmów cieszą się ogromną popularnością wśród odbiorców, nic więc dziwnego, że producenci wykorzystują ten sentyment publiczności i rozwijają wątki ukochanych historii. Nawet jeśli od premiery oryginału minęło wiele lat. Ten wzmagający się trend wracania do kultowych produkcji doczekał się osobnej nazwy – legacy sequel. Filmy z tej kategorii mogą występować w lekko zrebootowanej postaci lub przedstawiać wydarzenia występujące wiele lat po zakończeniu akcji oryginalnego widowiska. Wisienką na torcie jest powrót aktorów z oryginalnej części, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Dzięki tego typom produkcjom możemy obserwować nie tylko jak zmienia się technologia, ale i sam świat, a to stanowi doskonałe wyjście do ciekawych dyskusji i porównań.

®Top Gun 1986 Paramount Pictures. All rights reserved

Wzrost popularności filmów i seriali dokumentalnych

Bez względu na to, czy dotyczą znanych osobistości, wydarzeń historycznych, czy różnego rodzaju zjawisk (od politycznych, przez społecznokulturalne, aż po ekologiczne), dokumenty przyciągają coraz większe grono odbiorców. Rosnąca popularność filmów, seriali i programów dokumentalnych świadczy o głębokim zainteresowaniu otaczającą nas rzeczywistością i pragnieniu poszerzania swojej wiedzy o świecie i jego problemach. Warto więc pójść o krok dalej i zainicjować dialog społeczny. W lokalnych wspólnotach często brakuje przestrzeni do omawiania ważnych i budzących emocje tematów. Po wspólnym pokazie dokumentów, można skierować czytelników do książek, które pozwolą jeszcze bardziej zgłębić omawiany temat. Wśród oferty Discovery, Animal Planet, HBO i UIP znajduje się wiele ciekawych i angażujących produkcji, które pobudzają do myślenia i dyskusji.

®Apollo 11 2019 Universal. All rights reserved

Powyższe trendy stanowią tylko wycinek tego, co obecnie dzieje się w kinematografii – inspiracji jest znacznie więcej i można szukać ich w różnych zjawiskach, nie da się jednak ukryć, że organizacja pokazów filmowych jeszcze nigdy nie była taka prosta. Dzięki Parasolowi Licencyjnemu® MPLC w przystępny sposób można urozmaicić ofertę kulturalną w bibliotekach. W ramach jednej opłaty biblioteka uzyskuje dostęp do repertuaru prawie 1000 producentów filmowych i telewizyjnych w tym największych hollywoodzkich wytwórni. Więcej informacji na temat Parasola Licencyjnego tutaj.


Materiał sponsorowany: MPLC


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP