Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 65 lat Aeroklubu Szczecińskiego w czwartek 2 czerwca 2011 o godz. 17 w Sali pod Piramidą. Wystawa przedstawia działalność Aeroklubu Szczecińskiego od czasów jego powstania w 1945 r. do chwili obecnej. Prezentowane na niej eksponaty podzielono na następujące grupy tematyczne: modelarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, sport samolotowy, lotniarstwo. Zgromadzono na niej modele samolotów, zdjęcia, mapy, dyplomy, puchary i liczne urządzenia techniczne. Atrakcję wystawy stanowić będzie oryginalny kadłub szybowca oraz rozłożony spadochron. Organizatorem wystawy jest Aeroklub Szczeciński. Wystawa czynna do 30 czerwca 2011. Wstęp wolny
Zapraszamy na spotkanie z Henryką Kryszczyńską, autorką książki W żelaznych trzewiczkach we wtorek 31 maja 2011 r. o godz. 17 do Sali Stefana Flukowskiego. Henryka Kryszczyńska jest emerytowaną nauczycielką, swój czas poświęca pracy literackiej, pisze prozę i poezję, a także maluje. Udziela się w Amatorskim Klubie Plastyków przy WDK w Szczecinie, swoje obrazy wystawiała na ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych. Prace autorki znajdują sie w zbiorach osób prywatnych w kraju i zagranicą (m.in. w Austrii, Danii, Holandii, Szwecji). Książka „W żelaznych trzewiczkach” jest psychologicznie pogłębionym zapisem traumatycznych przeżyć, podejmuje ważki problem wyborów moralnych, problemu samobójstwa, miejsca wiary i religii w życiu człowieka, skierowana jest do czytelników wymagających i wrażliwych.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Frajlich i promocję jej książek: tomu opowiadań Laboratorium oraz Czesław Miłosz. Lekcje w środę 2 maja 2011 o godz. 11 do Sali Stefana Flukowskiego. Anna Frajlich-Zając, polska poetka żydowskiego pochodzenia, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki, wykładowca literatury na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich. Jest autorką wielu tomów wierszy, m.in. Tylko ziemia (1979), Indian Summer (1982), Ogrodem i ogrodzeniem (1993), Jeszcze w drodze (1994), W słońcu listopada (2000), Znów szuka mnie wiatr (2001), Between Dawn And The Wind – Pomiędzy świtem i wiatrem (2006). W swojej poezji podejmuje refleksję nad sytuacją wygnania i jej skutkami, nad kwestią przynależności, zadomowienia, zakorzenienia. W 2007 r. w wydawnictwie "Rodopi" (Amsterdam / Nowy York) ukazała się jej monografia "The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age" obrazująca dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji. W ostatnim czasie ukazały się też dwie książki dokumentalne, zbiory listów: S. Kossowska, Definicja szczęścia. Listy do Anny Frajlich 1972-2003 (Toruń 2007) oraz F. Bromberg, A. Frajlich, W. Zając, Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork (Warszawa 2008).
Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980) oraz nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008). Szczecińskie wydawnictwo FORMA w serii PIĘTNASTKA wydało zbiór opowiadań "Laboratorium" (2010), a rok później - zbiór esejów"Czesław Miłosz. Lekcje" (2011). Na drugą z wymienionych książek złożyły się teksty publikowane pierwotnie w nowojorskim Przeglądzie Polskim. Ta książka to jej prywatny hołd złożony Czesławowi Miłoszowi.