Polecamy

Wystawa online „Polska na mapach historycznych”

Data dodania: 02.08.2022

Wystawa online „Polska na mapach historycznych”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy cyfrowej „Polska na mapach historycznych” prezentującej mapy z kolekcji Biblioteki przedstawiające terytorium Polski we wszystkich ważniejszych okresach historycznych.

Wystawa dostępna jest pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-polska_na_mapach/

Pierwsza historycznie potwierdzona data opisująca dzieje Polski to rok 966, w którym książę Mieszko I, władca obszarów w większości mieszczących się współcześnie w granicach Polski, przyjął chrzest. W 1025 r. powstało Królestwo Polskie, którego pierwszym królem był syn Mieszka I, Bolesław I Chrobry. Polskę w tym okresie przedstawia „Mappa objaśniająca panowanie Bolesława Chrobrego” pochodząca z dzieła Adama Naruszewicza „Historya narodu polskiego od początku chrześcijaństwa” T.2 z 1780 r.

W roku 1385 Polska zawarła porozumienie z Wielkim Księstwem Litewskim podpisując akt unii w Krewie. Związek ten zacieśniła Unia Lubelska z 1569 r., w wyniku czego powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów (mapy: „Poloniae Regnum Ducatusq. Magnae Lithuaniae”, „La Pologne suivant les degres de l’Academie des Sciences de Paris”). W XVIII w. miały miejsce trzy rozbiory Polski. Rzeczpospolita przestała istnieć w wyniku III rozbioru, w roku 1795. Jej terytorium podzielone zostało między Prusy, Rosję i Austrię. Ten okres historii Polski przedstawia kilka prezentowanych map, z których najciekawsze to: „Mapa do dziejów Polski” autorstwa Jana Topolnickiego, „Polska w trzech zaborach w granicach przedrozbiorowych w 1770 r. oraz innych ważniejszych okresach historycznych” Józefa Michała Bazewicza oraz „Polen nach seiner letzten u. ganz. Teilung zwischen Oesterreich Russland u. Preussen im Jahr 1795”. W wyniku wojny między napoleońską Francją a Prusami i Rosją w 1807 roku powstało Księstwo Warszawskie, a w 1815 - po Kongresie Wiedeńskim - Królestwo Polskie („Mapa Królestwa Polskiego na podstawie najnowszych źródeł” Józefa Michała Bazewicza, „Karta dróg pocztowych Królestwa Polskiego” oraz oryginalna „Mapa Królestwa Polskiego na podstawie najnowszych statystyczno-geograficznych podręczników opracowana…”, zawierająca miasta gubernialne, powiatowe, osady, wsie, linie kolejowe, trakty i drogi z podaniem odległości w wiorstach. Całą wolną powierzchnię arkusza tej mapy pokrywa alfabetyczny spis miejscowości).

W 1918 roku, po 123. latach Polska odzyskała niepodległość i powstała II Rzeczpospolita („Mapa ziem polskich” opracowana przez Bernarda Połonieckiego, „Polska: mapa topograficzna, komunikacyjna i administracyjna” autorstwa Eugeniusza Romera i „Mapa Polski w granicach obecnych z podziałem na województwa” Józefa Michała Bazewicza).
 

1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, w wyniku której w październiku 1939 r. całe terytorium kraju znalazło się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Po konferencji jałtańskiej w lutym 1945 r. i konferencji poczdamskiej w lipcu 1945 r. granice Polski przesunięto na zachód do linii Odry przyłączając w miejsce Kresów Wschodnich tzw. Ziemie Odzyskane. Powstała Polska Rzeczpospolita Ludowa („Polska: mapa automobilowa” autorstwa Stanisława Drygasiewicza i Stefana Hildta z roku 1946).

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Wystawę oraz informację o niej przygotował Dział Zbiorów Specjalnych (42 663 03 24 / zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl)


WBP w Łodzi


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP