Polecamy

40 rocznica śmierci Stefanii Wortman

Data dodania: 15.06.2022

40 rocznica śmierci Stefanii Wortman

18 czerwca 2022 r. mija 40 lat od śmierci Stefanii Wortman (1907-1982), bibliotekarki, tłumaczki, literatki, redaktorki, znawczyni literatury dziecięcej.

Urodziła się w Warszawie 5 listopada 1907 r. w rodzinie lekarskiej. Po ukończeniu ośmioklasowego gimnazjum humanistycznego, podjęła w 1925 r. studia polonistyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1932 r. podjęła  naukę w Studium Pracy Społeczno-Oświatowej  Wolnej Wszechnicy Polskiej. Dyplom uzyskała w 1935 r. na podstawie opracowania z dziedziny czytelnictwa dziecięcego. Studia w Wolnej Wszechnicy Polskiej, wykłady Heleny Radlińskiej, seminaria z literatury dla dzieci związały ją na całe życie z czytelnictwem dziecięcym i książką dla dzieci.

W latach 1937-1939 pracowała w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy w Sekcji Bibliotek dla Dzieci. Zajmowała się rejestracją i opracowaniem egzemplarza obowiązkowego książek dla dzieci (zapoczątkowało to Muzeum Książki Dziecięcej). Poznała biblioteki dla dzieci w Czechosłowacji, uczestniczyła w Międzynarodowej Wystawie Książki Dziecięcej w Pradze (1937), odbyła dwumiesięczną praktykę w angielskich bibliotekach oświatowych i dziecięcych.

W czasie wojny prowadziła w domu na terenie getta przedszkole i udzielała prywatnych lekcji. Dzięki pomocy koleżanek bibliotekarek opuściła wraz z matką getto tuż przed jego likwidacją. Już 8 czerwca 1945 r. Stefania Wortman została ponownie zatrudniona w Bibliotece Publicznej, gdzie zajęła się organizowaniem pierwszej po wojnie biblioteki dla dzieci w Warszawie. W czerwcu 1946 r. podjęła pracę w domu dziecka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Nasz Dom” na Bielanach. Była kierowniczką Czytelni dla dzieci i młodzieży, organizując od podstaw księgozbiór. Dzięki stypendium UNESCO w 1949 r. odwiedziła Anglię, Danię i Szwajcarię, wzbogacając wiedzę o pracy bibliotek i literaturze dla dzieci w krajach zachodnich. W latach 1949-1953 była równocześnie zatrudniona  w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci jako wizytator placówek oświatowo-wychowawczych dla dzieci. W latach 1953-1954 pracowała w Radzie Czytelnictwa przy Urzędzie Rady Ministrów jako starszy inspektor. W wrześniu 1954 r. podjęła pracę w „Naszej Księgarni”. Pracowała tam aż do przejścia na emeryturę w 1973 r. ,  początkowo jako st. redaktor, a od 1964 r. jako kierowniczka Redakcji literatury dla dzieci młodszych. Przyczyniła się do wydania wielu arcydzieł dziecięcej literatury fantastycznej polskiej i obcej.

Od 1947 r. recenzowała książki dla dzieci w „Głosie Nauczycielskim”, ”Wychowaniu Przedszkolnym”, „Odrodzeniu” i „Nowinach Literackich”. Była autorką wydanej w 1958 r. książki Baśń w literaturze i życiu dziecka. Co i jak opowiadać, w której wykorzystała swoje doświadczenia w pracy z dziećmi i znajomość literatury dla dzieci. Przetłumaczyła kilkanaście książek dla dzieci z jęz. angielskiego i niemieckiego. Opracowała i wydała dwa wybory polskich baśni: Woda żywa (1956) i U złotego źródła (1968). Dokonała wyboru fantastycznych Opowieści o nie umierajacym świecie, wydanym w 1984 r. już po jej śmierci. Od 1971 r. była członkiem Związku Literatów Polskich.

Po przejściu na emeryturę,  tłumaczyła, pisała recenzje, uczestniczyła w konferencjach poświęconych literaturze dla dzieci, w szkoleniach dla bibliotekarek i instruktorek czytelnictwa dziecięcego, brała udział w spotkaniach z dziećmi w bibliotekach, również jako redaktorka i wydawca książek dla dzieci. Za swoją działalność otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi (1955), a po przejściu na emeryturę  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Stefania Wortman zmarła 18 czerwca 1982 r. w Warszawie, pochowana została na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie (kwatera E-VI-5-3-1).

E.G.

Zob. też:

Białkowska Barbara: Stefania Wortman (1907-1982).W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego. Warszawa: SBP, 1999, s. 55-62. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 6)
Pawlikowska Ewa: Wortman Stefania. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: SBP, 2000, s. 182-183


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP