W dniach 10-12 czerwca słońce grzało, choć jeszcze nie w znaku Raka, zachęcając kielczan do skorzystania z gorącej oferty kulturalnej. Mnóstwo gości i domowych ogrzewało się przy ogniu wznieconym przez mistrza Jana Kochanowskiego podczas „Świętojańskich podróży po literaturze”.
Gdy słońce Raka zagrzewa,
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie,
Zapalono w Czarnym Lesie.
Tam goście, tam i domowi
Sypali sie ku ogniowi (…)
(Jan Kochanowski, "Pieśń świętojańska o Sobótce")W dniach 10-12 czerwca słońce grzało, choć jeszcze nie w znaku Raka, zachęcając kielczan do skorzystania
Projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. To wyjątkowe święto książki ściśle związane z postacią Jana Kochanowskiego, nawiązywało nie tylko do rodzimej tradycji, ale także do katalońskich obchodów Sant Jordi.
Przez trzy dni zaplanowano szereg akcji popularyzujących czytelnictwo i zachęcających do sięgania po książki osoby w każdym wieku. Były książkowe prezenty, spotkania z Katarzyną Bondą, Jarosławem Gugałą i Filipem Łobodzińskim, Targi Książki i Sjesta na czytanie na Placu Artystów.
Wyjątkowe święto zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną rozpoczęło się w piątek, 10 czerwca.
Sprawdzaliśmy, ile zakładek do książek zmieści się na kieleckim deptaku. Pomagały nam w tym przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. „Efektem ubocznym” przeprowadzonych badań była pięknie przystrojona główna ulica Kielc – w chmury, motylki, a nawet… betoniarki i koparki. Własnoręcznie wykonali je mali artyści. Trochę starszym zaproponowaliśmy grę miejską „Zakochaj się w Kochanowskim”. Każda ze zgłoszonych w grze drużyn musiała przemieścić się pomiędzy określonymi filiami i wykonać w nich przydzielone zadania. Poprawne wykonanie gwarantowało zdobycie elementu układanki, potrzebnego do złożenia portretu Jana Kochanowskiego.
W promocję wydarzenia włączył się Jarosław Gugała - znany w Polsce dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, na co dzień aktywnie wspierający akcje czytelnicze. Wraz z Marcinem Chłodnickim - wiceprezydentem Kielc i Anną Żmudzińską, dyrektorem MBP w Kielcach spacerował tego dnia ulicą Sienkiewicza wręczając kielczanom książki oraz symboliczne róże. W tym wyjątkowym dniu również nasi bibliotekarze udali się do kieleckich placówek medycznych i urzędów, obdarowując w nich książkami pacjentów oczekujących na wizytę lekarską oraz mieszkańców załatwiających sprawy urzędowe.
Wisienką na torcie tego dnia było spotkanie z Jarosławem Gugałą w Filii nr 7 zwanej Poczytalnią na dVoRcu. Obiektywizm i rzetelność to najważniejsze cechy dziennikarza według naszego gościa. Wiele lat doświadczenia w pracy dziennikarza informacyjnego nauczyło go omijać polityków szerokim łukiem, a słuchać ludzi mądrych i ekspertów. Podczas spotkania zachęcał, abyśmy dzielili się książkami z osobami, które nie czytają, dając im do tego pretekst.
W sobotę, 11 czerwca w specjalnie przygotowanej strefie na Placu Artystów kielczanie mogli zrelaksować się w towarzystwie książek – tych przyniesionych z domu lub zakupionych na Targach Książki. Na kieleckim deptaku można było bowiem zakupić w promocyjnej cenie książki z najpopularniejszych wydawnictw z całej Polski, a także spotkać się i porozmawiać nie tylko z regionalnymi pisarzami. Swoje książki podpisywali m. in. Jacek Łukawski, Katarzyna Kowalewska, Grzegorz Kozera, Janina Raczyńska-Kraj, a także pisarze z Samowydawcy.pl
W samo południe, w podróż za jeden uśmiech czytelników biblioteki zabrał Filip Łobodziński, znany dziennikarz, tłumacz książek, aktor i muzyk. Oczywiście nie zabrakło pytań o Zespół Reprezentacyjny, który wspólnie z Jarosławem Gugałą stworzyli na studiach. Atrakcją spotkania był występ w wykonaniu samego Filipa Łobodzińskiego. Piosenka Boba Dylana we własnym tłumaczeniu „Czasy nadchodzą nowe” wywołała w publiczności zachwyt i nie lada emocje.
Niewątpliwą gwiazdą sobotniego popołudnia była Katarzyna Bonda, królowa polskiego kryminału. Poczytalnia Na dVoRcu zapełniła się miłośnikami jej twórczości, którzy żywo reagowali na opowieści i żarty autorki. Pandemia nauczyła ją, że trzeba przestać się bać i żyć na sto procent. To spotkania na żywo z czytelnikami dają jej energię i motywację do dalszego działania, za co gorąco dziękowała. Uważa, że każdą porażkę, życiowe potknięcie trzeba przekuwać w sukces i to jest jej recepta na szczęście.
Niedziela, 12 czerwca należała do seniorów, którzy udali się na wycieczkę do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Oprócz strawy dla ducha, była także strawa dla ciała, czyli wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Tego dnia dało się także zauważyć, że w świecie literatury czas biegnie szybciej. Wrażenie to nie było bowiem obce uczestnikom drugiego dnia targów na kieleckim deptaku.
Niech ogień rozpalony podczas czerwcowego weekendu nigdy nie gaśnie, a jego płomienie ogarniają coraz większe rzesze czytelników. Miejska Biblioteka w Kielcach wielce się raduje, że #KielceCzytają!
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Kielce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach