9 czerwca 2022 r. mija 40 rocznica śmierci Stanisławy Marii Sawickiej (1895-1982), profesora Uniwersytetu Warszawskiego, historyka sztuki, muzealniczki i bibliotekarki w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW), więźniarki KL Ravensbrück.
Urodziła się w 1895 r. w Warszawie. Jej ojcem był znany chirurg i profesor Uniwersytetu Warszawskiego Bronisław Sawicki, który zapewnił córce staranne wykształcenie. Stanisława Sawicka studiowała nauki humanistyczne (z historią sztuki jako przedmiotem głównym) na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim. Studia zwieńczyła tytułem doktora filozofii uzyskanym w 1924 r.
W latach 1926-1929 pracowała w dziale zbiorów graficznych Muzeum Narodowego w Warszawie, a po stażach naukowych w Bibliotekach Polskich w Paryżu i w Rzymie objęła, w wyniku konkursu, kierownictwo Gabinetu Rycin BUW. Zbiory grafiki i rysunków Gabinetu Rycin BUW, świeżo odzyskane od Rosji na mocy Traktatu Ryskiego były wspaniałym warsztatem pracy dla młodej i ambitnej kierowniczki. Przez następną dekadę – do wybuchu II wojny światowej Sawicka opublikowała swoje najważniejsze i liczne prace: monografię Jana Ziarnki oraz opracowania rycin dawnych i rękopisów iluminowanych ze zbiorów nie tylko warszawskich.
Okres okupacji spędziła w Warszawie, zabezpieczając i chroniąc najcenniejsze zbiory BUW. Zaangażowana głęboko w pracę konspiracyjną, jako członek Rady Kultury Narodowej działającej przy Delegaturze Rządu została aresztowana przez Gestapo w kwietniu 1944 r. i po kilkutygodniowym śledztwie na Pawiaku wywieziona do Ravensbrück, gdzie była więziona aż do końca wojny. Mimo fatalnego stanu zdrowia stawiła się do pracy w BUW już w październiku 1945 r., obejmując ponownie stanowisko kierowniczki Gabinetu Rycin i pozostając w tej funkcji do przejścia na emeryturę w 1965 r., przez ostatnie 10 lat już jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Praca naukowa, dydaktyczna i organizacyjna Stanisławy Sawickiej uczyniły Gabinet Rycin BUW wzorowym warsztatem pracy dla historyków i konserwatorów sztuki, ale też działała ona szerzej niż BUW, a nawet Uniwersytet Warszawski. Była postacią znaną w międzynarodowym kręgu historyków sztuki, a jej dorobek naukowy obejmuje 214 publikacji, w tym wiele w prestiżowych wydawnictwach europejskich.
Zmarła 9 czerwca 1982 r., pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jej działalność okupacyjna i gehenna obozu koncentracyjnego została upamiętniona w postaci okolicznościowego znaczka Poczty Polskiej w serii „Ocaleli z zagłady” (data obiegu: 30.01.2009).
E.K.-M.
Zob. też:
Kossecka Teresa, Budzińska Elżbieta: Stanisława Sawicka – wieloletni kustosz Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w: Kustosze zbiorów specjalnych (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 8), Warszawa : SBP, 2004, s. 84-95
Korpanty Wojciech: Bibliografia prac Stanisławy Sawickiej, „Biuletyn Historii Sztuki” 1983, R. 45, nr ¾, s. 421-430
Sulerzyska Teresa: Stanisława Sawicka (1895-1982), „Biuletyn Historii Sztuki” 1983, R. 45, nr ¾, s. 421-430