Polecamy

40 rocznica śmierci Stanisławy Marii Sawickiej

Data dodania: 09.06.2022

40 rocznica śmierci Stanisławy Marii Sawickiej

9 czerwca 2022 r. mija 40 rocznica śmierci  Stanisławy Marii Sawickiej (1895-1982), profesora Uniwersytetu Warszawskiego, historyka sztuki, muzealniczki i  bibliotekarki w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW), więźniarki KL Ravensbrück. 

Urodziła się w 1895 r. w Warszawie. Jej ojcem był znany chirurg i profesor Uniwersytetu Warszawskiego Bronisław Sawicki, który zapewnił córce staranne wykształcenie. Stanisława Sawicka studiowała nauki humanistyczne (z historią sztuki  jako przedmiotem głównym) na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim. Studia zwieńczyła tytułem doktora filozofii uzyskanym w 1924 r.

W latach 1926-1929 pracowała w dziale zbiorów graficznych Muzeum Narodowego  w Warszawie, a po stażach naukowych w Bibliotekach Polskich w Paryżu i w Rzymie objęła, w wyniku konkursu, kierownictwo Gabinetu Rycin BUW. Zbiory grafiki i rysunków Gabinetu Rycin BUW, świeżo odzyskane od Rosji na mocy Traktatu Ryskiego były wspaniałym warsztatem pracy dla młodej i ambitnej kierowniczki. Przez następną dekadę – do wybuchu II wojny światowej Sawicka opublikowała swoje najważniejsze i liczne prace: monografię Jana Ziarnki oraz opracowania rycin dawnych i rękopisów iluminowanych ze zbiorów nie tylko warszawskich.

Okres okupacji spędziła w Warszawie, zabezpieczając i chroniąc najcenniejsze zbiory BUW. Zaangażowana głęboko w pracę konspiracyjną, jako członek Rady Kultury Narodowej działającej przy Delegaturze Rządu została aresztowana przez Gestapo w kwietniu 1944 r.  i po kilkutygodniowym śledztwie na Pawiaku wywieziona do Ravensbrück, gdzie była więziona aż do końca wojny.  Mimo fatalnego stanu zdrowia stawiła się do pracy w BUW już w październiku 1945 r., obejmując ponownie  stanowisko kierowniczki Gabinetu Rycin i pozostając w tej funkcji  do przejścia na emeryturę w 1965 r., przez ostatnie 10 lat już jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

Praca naukowa, dydaktyczna i organizacyjna Stanisławy Sawickiej uczyniły Gabinet Rycin BUW wzorowym warsztatem pracy dla historyków i konserwatorów sztuki, ale też działała ona szerzej niż   BUW, a nawet Uniwersytet Warszawski. Była postacią znaną w międzynarodowym  kręgu historyków sztuki, a jej dorobek naukowy   obejmuje 214 publikacji, w tym wiele w prestiżowych wydawnictwach europejskich.

Zmarła 9 czerwca 1982 r.,  pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jej  działalność okupacyjna i gehenna obozu koncentracyjnego została upamiętniona w postaci okolicznościowego znaczka Poczty Polskiej w serii „Ocaleli z zagłady” (data obiegu: 30.01.2009).

 

E.K.-M.

Zob. też:

Kossecka Teresa, Budzińska Elżbieta: Stanisława Sawicka – wieloletni kustosz Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w: Kustosze zbiorów specjalnych (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 8), Warszawa : SBP,  2004, s. 84-95
Korpanty Wojciech: Bibliografia prac Stanisławy Sawickiej,  „Biuletyn Historii Sztuki” 1983, R. 45,  nr ¾, s. 421-430
Sulerzyska Teresa:  Stanisława Sawicka (1895-1982),  „Biuletyn Historii Sztuki” 1983, R. 45,  nr ¾, s. 421-430


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP