Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie realizuje projekt „Jak dobrze mieć sąsiadów – warsztaty międzykulturowe dla dzieci i młodzieży”. Jego głównym celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży kultur innych narodowości. Udział w warsztatach da możliwość przybliżenia, zapoznania z kulturą i zwyczajami innych nacji. Spotkania sprzyjają rozwojowi naturalnej w młodym wieku - ciekawości. Warsztaty stworzą warunki do tego aby uczestnicy byli bardziej otwarci na świat, myśleli nieszablonowo i twórczo. Zajęcia składają się z części teoretycznej, w której poznajemy m.in. rys historyczny, danego kraju oraz z części praktycznej, bogatej w działalność twórczą. Warsztaty poprowadzą autorzy książek, specjaliści z kręgu kultury i sztuki oraz osoby, które przeprowadziły się z innych krajów, a obecnie mieszkają w Wołominie i okolicach. Projekt składa się z siedmiu warsztatów.
Za nami pierwsze spotkanie z cyklu. W pierwszą podróż wybraliśmy się do Bułgarii wspólnie z Marią Pophristovą i jej rodziną — mężem Pavlem i córką Kate. Warsztaty rozpoczęły się od nie lada wyzwań — ułożenie mapy Europy oraz test wiedzy o Bułgarii, oba zadania okazały się dla uczestników warsztatów nadzwyczaj proste
Pavel i Kate wprowadzili nas w początki historii Bułgarii oraz dzieje powstawania Cyrylicy. Ciekawostka — Polska i Bułgaria miały kiedyś wspólną granicę. Każdy z uczestników stworzył swój własny lapbook, a zebrana w nim wiedza na długo zostanie z nami. Na koniec poznaliśmy bułgarskie góry i smaczki kuchni bałkańskiej. To były bardzo ciekawe i pracowite dwie godziny, za co bardzo dziękujemy prowadzącym i uczestnikom.
Iran to kolejny kraj, który odwiedzimy w ramach projektu „Jak dobrze mieć sąsiadów — warsztaty międzykulturowe dla dzieci i młodzieży". Przewodnikiem będzie Albert Kwiatkowski — z wykształcenia archeologii i iranista, tłumacz literatury perskiej. Autor książki „Bah bah. Iran dla dociekliwych" z serii Wydawnictwa Dwie Siostry „Świat dla dociekliwych”. Warsztaty odbędą się 24 czerwca.
Kolejne warsztaty przybliżą m.in. kulturę Chin, Włoch i Ukrainy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
MBP w Wołominie