Polecamy

Działo się w Bibliotece w Brzezinach

Data dodania: 26.05.2011

Niepełnosprawni z teleskopem

Grupa osób niepełnosprawnych odwiedziła niedawno Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie spotkała się z astronomami z Planetarium i Obserwatorium w Łodzi. Młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Blisko Ciebie" prowadzonych przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Naszym Dzieciom" uczestniczyła tu w prelekcji na temat życia polskiego astronoma Jana Heweliusza. Później osoby niepełnosprawne zapoznawały się z działaniem teleskopu. Wcześniej pracownicy obserwatorium podobną prelekcję na zaproszenie biblioteki przygotowali dla uczniów brzezińskiego gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Bogdance.

Osoby niepełnosprawne to stali goście w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tutaj przed działalność przed laty zaczynało Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Naszym Dzieciom" w czym pomagała m.in. bibliotekarka Maria Witkowska. Obecnie niepełnosprawni to goście wystaw bibliotecznych. Zwiedzali oni m.in. ekspozycję prac osób malowanych ustami i nogami. Uczestniczyliśmy też w pokazie rycerskim - informuje pełniącą obowiązki kierownika WTZ - Katarzyna Świderska. W Miejskiej Bibliotece Publicznej funkcjonuje także stała wystawa, gdzie można nabyć wyroby podopiecznych brzezińskich warsztatów terapii zajęciowej.

O Miłoszu w bibliotece

Rok 2011 to rok Czesława Miłosza. W promowaniu twórczości poety uczestniczy też Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach. W czytelni dla dorosłych znajduje się wystawa poświęcona temu polskiemu nobliście, a ostatnio odbyła się prelekcja na temat jego życia i twórczości.

Brzezińskiej młodzieży o Czesławie Miłoszu opowiadał Marek Zagańczyk - redaktor "Zeszytów literackich" - kwartalnika, który od 1982 r. wydawany był w Paryżu, a od 1990 redagowany jest w Warszawie. Z pismem tym współpracował również Czesław Miłosz. Celem redakcji "Zeszytów literackich" jest scalenie polskiej literatury wydawanej na emigracji i w kraju. Warto zaś wspomnieć, że urodzony w 1911 r. Czesław Miłosz przybywał od 1951 poza granicami Polski. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Kalifornijski w Berkeley oraz na Uniwersytecie Harvarda. W Polsce jego książki były objęte cenzurą aż do roku 1980, kiedy to otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Do Polski Czesław Miłosz powrócił w 1993r. Zmarł w 2004 roku w Krakowie przeżywszy 93 lata.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP