Zofia Zasacka pisze o praktykach czytelniczych w kontekście dwóch środowisk – tradycyjnego, czyli książki papierowej, i tego, które coraz bardziej zmienia nasze lekturowe nawyki – cyfrowego.
"Jak to formułują badacze najnowszych przemian piśmienności, następuje transformacja od książki w sieci, będącej określonym przedmiotem przeniesionym do środowiska cyfrowego, po książkę jako sieć – system relacji w Internecie". Jak te zmiany kształtują nasze, czytelników, nawyki w odbieraniu lektury?
Kto, jak i kiedy opracowywał utwory Fryderyka Chopina? W artykule dr Katarzyna Janczewska-Sołomko opisuje publikacje i nagrania danych utworów w związku z mającą się ukazać książką "Transkrypcje utworów Fryderyka Chopina. Katalog rękopisów, druków i nagrań (1830-2020)". Wydawcą będzie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Mamo, o co chodzi o wojnie? Artykuł "Tajemnice małego dzienniczka w czerwoną kratkę" to analiza i przegląd literatury, która pomoże zrozumieć najmłodszym czytelnikom złożoność tematów granicznych – wojny i Zagłady. Temat zgłębiła Katarzyna Pawluk.
"Nie jesteśmy – w znaczeniu prawnym – spadkobiercami TZSP, ale w pewnym sensie czujemy się kontynuatorami długiej tradycji". O tym jak działa biblioteka, księgozbiór i czytelnia w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, pisze Małgorzata Mach.
Warszawski koncert The Rolling Stones był jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach muzyki rozrywkowej i kultury masowej w PRL-u. O tym wydarzeniu opowiadał gość Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Paweł Tomasik, politolog, pracownik Wydziału Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł Archiwum IPN w Warszawie.
To tylko niektóre z treści, które przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu. Co jeszcze znajduje się w najnowszym numerze "Bibliotekarza"?
Sprawdźcie na stronie https://wydawnictwo.sbp.pl/bibliotekarz-3-2022,65,251.html
TH/Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP