Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, pełne błyskotliwych rozmów o kulturze i literaturze, zwłaszcza czeskiej, pogadanki dla dorosłych, zajęcia edukacyjne, gry, zabawy dla dzieci i młodzieży to propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka. Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń, które odbywać się będą od 14 do 19 marca 2022 r. jest hasło: „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”. Mariusz Szczygieł, nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, bez wątpienia jest autorytetem dla młodych adeptów dziennikarstwa. Studenci szkół dziennikarskich w Polsce przyznali mu nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator. Nie bez kozery zatem jego obecność w Kielcach podczas jubileuszowego TKJ.
Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim organizowany jest przez Instytut Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Główna idea projektu polega na stworzeniu jak najliczniejszemu gronu odbiorców możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Jedną z nich jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Tegoroczne hasło „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie” zachęca do czerpania z doświadczeń i osiągnięć ludzi, których wkład w polską kulturę i naukę jest nieoceniony, inspiruje także do odkrywania siebie, własnych potrzeb oraz kreowania swojej przyszłości.
Miłośników literatury z pewnością ucieszy wiadomość, że 14 marca 2022 r. o godz. 17:30 w Poczytalni Na dVoRcu (ul. Czarnowska 12) będzie gościł Mariusz Szczygieł, czołowy polski pisarz i reporter, który w czerwcu 2020 r. był Ambasadorem Czytelnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
MARIUSZ SZCZYGIEŁ (ur. 1966) - reporter, pisarz. Obok reportaży Hanny Krall, książki Mariusza Szczygła są najczęściej przekładane na różne języki świata, zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma” za którą zdobył Nagrodę Nike oraz Nike Czytelników (2019). Laureat nagrody Nike 25-lecia (2021). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. W 1996 r. ukazała się jego debiutancka książka „Niedziela, która zdarzyła się w środę”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach: „Gottland” (2006, wyd. I), „Zrób sobie raj” (2010), „Láska nebeská (2012), „Osobisty przewodnik po Pradze” (2020). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
Spotkanie z kieleckimi czytelnikami okraszą anegdoty i opowieści o reporterskich przygodach autora w Czechach. „Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?; dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie?; dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?; jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa?; dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje?; jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany?; dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?; czy laska zawsze musi być nebeska?”
Mecenas kultury i Partner wydarzenia: PODOPHARM i Magdalena Fudala – relations improvement.
Pozostałe imprezy, które odbędą się w ramach Tygodnia Kultury Języka, przygotowane zostały przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach głównie z myślą o uczniach szkół podstawowych, wychowankach klubów środowiskowych oraz seniorach. Poświęcone będą m.in.: Marii Konopnickiej, Wandzie Rutkiewicz, Józefowi Wybickiemu, Władysławowi Bartoszewskiemu. W bibliotekach, świetlicach i klubach odbędą się prelekcje, dyskusje o niezwykłych autorytetach i ich roli w kształtowaniu naszej tożsamości, a także zajęcia edukacyjne, gry i zabawy.
Szczegółowym program wydarzeń został opublikowany na stronie www.mbp.kielce.pl.
MBP Kielce