Polecamy

10 rocznica śmierci Bożeny Elżbiety Wojnowskiej

Data dodania: 09.03.2022

10 rocznica śmierci Bożeny Elżbiety Wojnowskiej

9 marca 2022 r. mija 10. rocznica śmierci Bożeny Elżbiety Wojnowskiej (1949-2012),  muzykologa, pracowniczki Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Narodowej.

Urodziła się 28 października 1949 r.  w Gdyni, w latach 1956-1963 uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Naukę kontynuowała w Pierwszym Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Gdańsku oraz równolegle w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu. W 1967 r. zdała maturę, a rok później uzyskała dyplom ukończenia średniej szkoły muzycznej na wydziale instrumentalnym (skrzypce). W latach 1968-1974 studiowała  muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Studia ukończyła w 1974 r., przedstawiając pracę pt. Madrygały Orlanda di Lasso w zbiorach Biblioteki PAN w Gdańsku. Proweniencje i styl. Od października 1974 r. do września 1986 r.  pracowała w Zakładzie Powszechnej Historii Muzyki w Instytucie Muzykologii UW, specjalizując się w muzyce dawnej. Prowadziła zajęcia dydaktyczne głównie z zakresu muzyki średniowiecza i renesansu. 1 października 1986 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta naukowo-badawczego w Zakładzie Zbiorów Muzycznych Biblioteki Narodowej. Jej nazwisko łączy się działalnością  Ośrodka Koordynującego  RISM (Repertoire Internationale des Sources Musicales).

Przedmiotem zainteresowań naukowych Wojnowskiej był repertuar środkowoeuropejskich rękopisów muzycznych XVI i XVII w. oraz badania zbiorów muzycznych północnej części Europy. Opracowywała hasła do Encyklopedii muzycznej PWM. Publikowała artykuły naukowe (w „Ruchu Muzycznym”, „Zeszytach Naukowych Akademii Muzycznej w Gdańsku, pracach zbiorowych), brała udział w konferencjach międzynarodowych i krajowych. Jedną z ostatnich jej prac była krytyczna edycja odnalezionych 10 polskich pieśni Sebastiana Klonowica pt. Hebdomas, to iest siedm tygodniowych piosnek […], opublikowanych w Krakowie w 1580 r. Już po śmierci autorki, w 2016 r. nakładem Biblioteki Narodowej ukazał się jej Katalog tematyczny utworów w siedemnastowiecznych tabulaturach organowych z legnickiej kolekcji Bibliotheca Rudolphina, który do druku przygotował i uzupełnił na podstawie pozostawionych materiałów rękopiśmiennych dr Tomasz Jeż, pracownik Instytutu Muzykologii UW.

Elżbieta (tylko takiej formy imienia używała) Wojnowska brała udział w pracach komitetów redakcyjnych czasopism: „Polski Rocznik Muzykologiczny”, „Forum Muzykologiczne” i „Musicology Today”. Była aktywnym członkiem Zarządu Związku Kompozytorów Polskich, Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Obok muzyki i śpiewu jej pasją były góry. Przez wiele lat działała w Zarządzie Stołecznego Klubu Tatrzańskiego. Pisała teksty piosenek, śpiewała, grała na gitarze.

Drugą pasją były wyjazdowe obozy archiwalne, podczas których szkoląc studentów, prowadziła akcję porządkowania, inwentaryzacji i mikrofilmowania zbiorów muzycznych.  Były to staże i pobyty studyjne w Czechach, Słowacji, Niemczech, Rosji, Estonii, na Węgrzech oraz w ośrodkach polskich (Kraków, Toruń, Pelplin, Płock, Nowy Sącz).

Aktywną i wielostronną działalność Elżbiety Wojnowskiej zahamowała ciężka choroba. Zmarła 9 marca 2012 r. w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północnym, a urna z jej prochami została złożona w grobie rodzinnym.

J.S.

Zob. też:
Pigła Włodzimierz: Bożena Elżbieta Wojnowska (1949-2012). W: Zostawili swój ślad. Warszawa: Wydaw. SBP, 2017, s. 261-266 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 15)  
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP