W czwartek 24 lutego 2022 r. Biblioteka Narodowa otworzyła nowe, przebudowane i zmodernizowane czytelnie dla użytkowników.
W nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach BN udostępnia 10 mln woluminów ze swoich magazynów oraz 3,6 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl.
W zmodernizowanych, trzykrotnie większych czytelniach znalazło się czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem niż było przed przebudową.
W Czytelni Prasy można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z Internetu oraz cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej. To miejsce otwarte dla każdego, nie jest wymagana karta czytelnika.
Z Czytelni Dolnej pod świetlikiem, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz, mogą korzystać osoby ceniące bardziej intensywne światło słoneczne. Czytelnia Nowości będzie oferowała egzemplarze ostatnich publikacji. W Czytelni Encyklopedii i Słowników, można skorzystać z dawnych encyklopedii i słowników.
Największą z czytelń jest, umożliwiająca również wolny dostęp do półek, Czytelnia Górna oferująca głównie publikacje z zakresu historii i literatury pięknej. Z Czytelni Górnej można przejść się do Czytelni Załuskich, nazwanej na cześć założycieli Biblioteki Narodowej sprzed 275 lat, z największą w Polsce kolekcją zbiorów bibliologicznych. Rękopisy, starodruki, druki ulotne i cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata są udostępniane w jedynej czytelni zamkniętej, Czytelni Zasobu Wieczystego.
Dla użytkowników do dyspozycji pozostają również Czytelnia Kartograficzna, Czytelnia Muzyczna oraz Czytelnia Nagrań Dźwiękowych i Audiowizualnych.
Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, aby każdy mógł z niej swobodnie korzystać, bez względu na stopień niepełnosprawności
Redakcja
Źródło: Biblioteka Narodowa