Majowy numer „Poradnika Bibliotekarza” tradycyjnie poświęcony jest problemom związanym z realizacją tegorocznego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „ Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam, wchodzę”, bibliotekarzom z racji Ich Święta w dn. 8 maja oraz problemom czytelnictwa, w myśl rozpowszechnianego w minionych latach hasła „Maj- miesiąc czytania książek”. Materiały metodyczne dotyczą w całości Marii Curie- Skłodowskiej – postaci Roku 2011.
W drodze do biblioteki
Autorka artykułu – Grażyna Bilska wskazuje na atuty bibliotek publicznych, zaprasza do odwiedzenia biblioteki tradycyjnej i wirtualnej (poprzez stronę internetową). Pisze o zmianach, jakie zaszły w polskich bibliotekach publicznych, w związku z realizacją PRB i Biblioteki+, o różnorodności zadań, które wykonuje ok. 8 tys. bibliotek publicznych, o poprawie wizerunku tych placówek poprzez współpracę z mediami, publikowanie materiałów promocyjnych, reklamę na stronach www, lepszą obsługę czytelników. odpowiednie kształcenie i doskonalenie bibliotekarzy.
Czytać strona po stronie, czytać, czytać
Rozważania Ryszarda Turkiewicza nt. współczesnych zjawisk kulturalnych: prymat kultury obrazkowej, rozwój nowych technologii, spadek czytelnictwa, unowocześnienie bibliotek - wszystko w kontekście aktualnej rzeczywistości społecznej i politycznej – w swobodnej formie felietonowej.
Pozabudżetowe środki finansowe na przykładzie MBP w Brusach
Biblioteka przy stosunkowo niskich kosztach realizuje wiele zadań kulturalnych, informacyjnych, informatycznych i bibliotecznych dla społeczności lokalnych. Jej oferta poszerza się dzięki dodatkowym funduszom pozabudżetowym. W artykule omówione są możliwości pozyskiwania dodatkowych funduszy z PRB, Infrastruktury bibliotek, Fundacji Orange, Aktywnej Biblioteki, Biblioteki +, Równać Szanse, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych.
Zwiedzamy biblioteki!
Ponadto w numerze:
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”