Polecamy

„Poradnik Bibliotekarza” 02/2022 na luty

Data dodania: 09.02.2022

„Poradnik Bibliotekarza” 02/2022 na luty

Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was w najnowszym numerze czasopisma!

 

 

 

Co się wydarzyło? Co się wydarzy?

  • Wybrano hasło Tygodnia Bibliotek na 2022 rok: to „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Bo biblioteka to mikro- i makrokosmos. Wiedza od dna oceanu po odległe galaktyki.
  • Zakończył się cykl szkoleń „Aptekarz literacki” organizowany przez SBP. Jak przebiegały warsztaty?
  • O tym, co z okazji 100 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu przygotowali organizatorzy tego pięknego jubileuszu.
  • Nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT działa w bibliotece w warszawskim Ursusie.
  • Ilu Polaków chciałoby więcej czytać w nowym roku, czyli książki pomiędzy kontaktami towarzyskimi a aktywnym trybem życia.
  • Dyskusyjne Kluby Książki 2021 – tendencja (nieco) zwyżkowa
  • Kto powinien zostać Bibliotekarzem Roku? Rozpoczyna się XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2021. Liczą się dokonania, nie stanowisko w bibliotece.
  • Bibliotece Narodowej stuknęło 275 lat i kilka nowych czytelń.

Fachowa literatura i nauczyciele

„Wiedziałyśmy, że formuła tego programu powinna być lekko humorystyczna żeby lepiej przyciągać uwagę.” – dr Klaudyna Bociek pochyla się w swoim artykule pochyla się nad tym, jak nauczyciele (nie) czytają i co można zrobić, żeby zmienić ten stan rzeczy.

Oczywiście, dwa lata pandemii oraz powszechne wśród nauczycieli i przeciążenie pracą nie pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu czytelnictwa – nauczyciele korzystają z prasy fachowej coraz rzadziej. Często jednak… po prostu jej nie znają. Najpopularniejsze wśród dydaktyków są scenariusze zajęć i informacje dotyczące uczniów z niestandardowymi potrzebami edukacyjnymi. Wydaje się jednak, że to zbyt mało. „Tyle wspaniałych treści, a tak małe zainteresowanie – postanowiłyśmy jakoś temu zaradzić i zająć się promocją czytelnictwa prasy wśród nauczycieli” – pisze dr Bociek. „Naszym celem było pokazanie potencjalnym czytelnikom, że współczesne czasopisma pedagogiczne to nowoczesne, ciekawe pod względem treści i formy publikacje, które mogą być bardzo przydatne i interesujące”.

Efektem tych starań są krótkie filmy zamieszczane w Internecie. I choć autorka pisze, że ich produkcja jest dosyć pracochłonna, to popularność, którą się cieszą oraz pozytywne głosy i opinie docierające drogą zwrotną udowadniają, że gra jest warta świeczki.

Przeczytajcie jak wygląda taka praca. Prócz dobrego pomysłu wcale nie potrzeba tak wiele.
 
Historię tworzą ludzie. A kto stworzył Jaworzno?

Powstała wyjątkowa, piękna edytorsko publikacja, która uświetnia jubileusz 120 lat nadania praw miejskich temu miastu. Wydana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie.

Kategoryzacją, opracowaniem materiałów historycznych oraz tekstów biograficznych zajęli się: historyczka, krytyczka sztuki i pasjonatka dziedzictwa artystycznego i architektonicznego Jaworzna Iwona Brandys, filozof i genealog Maciej Banasik, etnolog i etnograf Marek Grabski oraz germanistka i literaturo- oraz kulturoznawczyni Karin Wawrzynek.

Biogramy znajdujące się w książce odnoszą się do osób, które swoją działalnością wpłynęły na dzieje Jaworzna – i które nie zawsze spędziły w nim całe życie. Publikacja zawiera 94 hasła biograficzne oparte na tekstach źródłowych i opatrzone fotografiami – od pierwszego właściciela Jaworzna zmarłego w XIII wieku po Jacka Marka Göttla, artysty plastyka urodzonego w 1960 roku.

Wieści z Targów Książki Historycznej

Maseczki, dystans, reżim sanitarny… Ale Targi odbyły się w formule „domyślnej”, czyli w pięknych Arkadach Kubickiego, u stóp Zamku Królewskiego w Warszawie.

W czasie imprezy wręczono Nagrodę Klio ustanowione przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej wraz z Fundacją Historia i Kultura. Nagroda przyznawana jest w trzech stopniach i w czterech kategoriach  – za varsaviana, indywidualny wkład autora w popularyzację historii, monografię naukową i dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli itp.

Martyna Figiel te prezentuje warte uwagi tytuły: od Historii Poznania po Dzienniki Goebbelsa.

Coś na walentynki

Parę słów o “bibliotekarskim romansie”. Fabuła powieści Bibliotekarka z Paryża osadzona jest w historycznych realiach, podczas niemieckiej okupacji Francji w trakcie drugiej wojny światowej. Dwie główne bohaterki, Amerykanka i Francuzka, wraz z innymi pracownikami i pracownicami Biblioteki Amerykańskiej w Paryżu, włączają się w działania francuskiego La Résistance.

Lektury

Anna Kazimiera Folta-Rusin, Twarz i ciało książki. Wizualne manifestacje tekstów a problemy interpretacji.
O tym, jak elementy wizualne, blurby, okładki czy recenzje wpływają na odbiór książki i o tym, co w naszym odbiorze tekstu zmieniają ilustracje, wkładki, szata graficzna…

Katarzyna Wądolny-Tatar, Narracje (re)konstrukcyjne, narracje interwencyjne, literackie reprezentacje dzieciństwa.
Jakie role mogą pełnić utwory literackie w dziecięcym życiu i wyobraźni? Jak i gdzie przekazywane są narracyjne „tropy” w książkach dla dzieci? A także o tym, jak literatura przekazuje informacje o historii, dzieciństwie, traumach, pamięci…

Biblioteka jak dobrze naoliwiona maszyna

Rozmowa z Andrzejem Marcinkiewiczem, dyrektorem WBP w Olsztynie. Wieloletni doświadczony bibliotekarz opowiada w niej o pracy z literaturą, zarządzaniu biblioteką, radości i satysfakcji z pracy, e-bookach, marce i rozpoznawalności instytucji, a także tłoczeniu „prawdziwych” druków w Pracowni Starych Technik Drukarskich.

O dwóch rocznicach

Monika Sacha pisze o 75. rocznicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Brzesku, a Joanna Grabczak – o wieku istnienia Książnicy Zamojskiej. Co przygotowały obie instytucje? Jakie są ich historie?

Czytanie w rodzinie

„Opowiadając otwieramy się na innych, zapraszamy innych do naszego życia, dzielimy z innymi własne doświadczenia i czas” – pisze Marek Czaja w tekście o rytuale, który zacieśnia rodzinne więzi, kształci, wspomaga wyobraźnię... Te piękne rzeczy promowało wydarzenie „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie” zainicjowane w październiku 2021 roku. „Wymiernym efektem współpracy specjalistów, autorów i nauczycieli bibliotekarzy było wydanie wyjątkowej, wielofunkcyjnej publikacji stworzonej z myślą o zachęcaniu dorosłych do czytania dzieciom” – pisze Czaja. Powstał poradnik Bliżej książki, bliżej siebie, który omawia najważniejsze aspekty czytania oraz zawiera wzory zajęć, które przeprowadzać mogą nauczyciele oraz rodzice.

Spotkania z autorem. O Internecie i potencjalnych zagrożeniach

W Jabłonnie i Chotomowie, w trzech szkołach podstawowych odbyły się spotkania z Krzysztofem Piersą, autorem książek i terapeutą uzależnień, który opowiadał młodzieży o tym, czym jest uzależnienie od Internetu i gier komputerowych oraz jak radzić sobie w zderzeniu z krytyką i hejtem w sieci. Super pomysł i pożyteczna inicjatywa!

MDM. Teraz to Miejsce Dobrych Manifestacji

Choć znajduje się w obszarze MDM, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej w samym centrum Warszawy, to przyjęła zgoła inne rozwinięcie popularnego w stolicy skrótu. Biblioteka Miejsce Dobrych Manifestacji przeszła gruntowny remont zakończony uroczystym otwarciem w czerwcu zeszłego roku. „(…) wystrój wnętrz utrzymany jest w duchu najlepszej szkoły polskiego designu lat 50. i 60. Meble, wzornictwo, wiszące paprotki, zielona, żywa ściana z zapomnianych, a teraz wracających do łask roślin doniczkowych, czy socrealistyczne plakaty – to wszystko wpisuje się idealnie w klimat miejsca”. W bibliotece znalazła się też mównica („podkreśla, że biblioteka jest miejscem dla wolnej dyskusji”), czytelnia dla młodych z dostosowanymi do ich wzrostu regałami, cichy pokój do pracy, a nawet konsola do gier i adapter do słuchania płyt. Nic, tylko siedzieć, czytać i/lub słuchać.

Warsztaty o podstawach

W bieżącym numerze znajdziecie także scenariusz warsztatów dla uczniów, których celem jest rozwijanie świadomości przyrody i myślenia proekologicznego. Bo wszyscy wiemy, że natura to rzeczywiście podstawa.


TH/WNiE SBP
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP