Polecamy

50 rocznica śmierci Bolesława Olszewicza

Data dodania: 24.01.2022

50 rocznica śmierci Bolesława Olszewicza

24 stycznia 2022 r. mija 50. rocznica śmierci Bolesława Olszewicza (1893-1972), orędownika powstania, a następnie współzałożyciela i organizatora Związku Bibliotekarzy Polskich (ZBP) w 1917 r. Z wykształcenia kartograf, był współtwórcą krajowego bibliotekarstwa kartograficznego i przyczynił się do tworzenia oddziałów kartografii w bibliotekach, głównie  naukowych.

Urodził się w Warszawie, uczęszczał do polskiego gimnazjum im. Chrzanowskiego. Po strajkach szkolnych w Królestwie Polskim wyjechał do Szwajcarii, gdzie kontynuował naukę. W Paryżu rozpoczął studia z zakresu historii i geografii. Przed I wojną światową powrócił do kraju. W 1915 r. włączył się w działalność Wydziału Historii, Książnic i Wiedzy Bibliotecznej, utworzonego w Warszawie w ramach Towarzystwa Miłośników Historii. W tym samym roku Wydział wydał opracowaną przez niego instrukcję „Zbiory kartograficzne”.

W 1917 r. był współinicjatorem utworzenia nowej organizacji – Związku Bibliotekarzy Polskich (ZBP), którego członkiem był do końca życia, a w latach 1934-1936 pełnił funkcję sekretarza Rady ZBP.  W 1918 r. znalazł się w gronie założycieli Polskiego Towarzystwa Geograficznego (PTG), którego został  pierwszym sekretarzem, a także hojnym ofiarodawcą zbiorów, zasilających bibliotekę PTG. Włączył się też jako ekspert do spraw kartograficznych w prace komisji przygotowującej listę zwrotów przez Rosjan polskich dóbr kultury i nauki.

W 1926 r. został kierownikiem Biblioteki Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu. W 1929 r. opisał jej zbiory w publikacji Biblioteki wielkopolskie i pomorskie. Był twórcą oddziałów kartograficznych, m.in. w latach 1918-1920 współtworzył Oddział Map w Centralnej Bibliotece Wojskowej i był jego pierwszym kierownikiem. W 1932 r. w Bibliotece Narodowej współorganizował Dział Kartograficzny i brał udział w katalogowaniu jego zbiorów. Dążąc do ujednolicenia sposobu  opracowania zbiorów kartograficznych w bibliotekach krajowych wprowadził zasadę hasła terytorialnego. W 1935 r. wszedł w skład Podkomisji Kartograficznej utworzonej przez ZBP. W ramach prac tej Komisji opracował w 1936 r. pierwszą w Polsce Instrukcję katalogowania, inwentaryzacji i konserwacji zbiorów kartograficznych, która została wydana przez ZBP.

Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu. W latach 1945-1950 wykładał na tamtejszym uniwersytecie „Wstęp bibliograficzno-metodyczny do geografii” i „Zarys bibliotekarstwa”. Należał do Senackiej Komisji Bibliotecznej, a od 1962 r. był członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych PAN. W latach sześćdziesiątych był konsultantem opracowania Przepisy tymczasowe katalogowania i inwentaryzacji zbiorów kartograficznych. Był autorem wielu publikacji z zakresu kartografii, także autorem i inicjatorem wystaw. Część jego bogatej biblioteki gromadzonej we Wrocławiu została zakupiona przez PAN i pozostaje w Pracowni, którą Olszewicz stworzył oraz kierował.

Zmarł 24 stycznia 1972 r., był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a także Honorową Odznaką SBP.

H. Ł.

Zob. też:
 
Rzepa Zbigniew: Geografia i bibliotekarstwo - Bolesław Olszewicz. W: Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław: Ossolineum, 1980, s. 245-257
Olszewicz Bolesław, Olszewicz Wacław: Z prehistorii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W: „Przegląd Biblioteczny” 1967, z. 2, s. 138-139


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP