Polecamy

Drukowanie 3D w bibliotece? Jest na to prosty sposób

Data dodania: 05.01.2022

Drukowanie 3D w bibliotece? Jest na to prosty sposób

Zobacz, jak łatwo zacząć świetną przygodę!

Druk 3D to już wcale nie taka nowość. Początkowo wykorzystywano go w przemyśle, po prostu do produkcji różnych przedmiotów. Jego rozpowszechnieniu i udoskonaleniu zawdzięczamy możliwość korzystania z niego w domowym zaciszu. Drukarki do wytwarzania przyrostowego stały się niedrogie, niewielkie i powszechnie dostępne. Do drukowania 3D wykorzystać można „(…) niemal każdy surowiec, pod warunkiem, iż da się z tego uformować trwały przedmiot (…) oraz dodatkowo, że istnieje już odpowiedni sprzęt umożliwiający drukowanie w takim materiale”.

Początki? Kupić, złożyć i rozpocząć zabawę
Paręset złotych wystarczy, żeby w naszym domu lub bibliotece stanął nowy sprzęt do wytwarzania trójwymiarowych produktów. Ale co dalej? Jak to zaprojektować? Przy użyciu jakiego programu? Czy da się zeskanować istniejący przedmiot i wydrukować jego „kopię”? Te pytania mogą przytłaczać początkującego. Dlatego Sebastian Dawid Kotuła napisał pierwszą na polskim rynku książkę, która krok po kroku wprowadza w świat tworzenia trójwymiarowych przedmiotów i jest skierowana do humanistów. Jak wygląda drukarka? Gdzie znaleźć programy i darmowe bazy projektów? „Wskazane programy autor książki pobrał, zainstalował oraz sprawdził w działaniu, zaś urządzenia zakupił i samodzielnie złożył, (…) jak również uruchomił i przetestował w praktyce”, a to wszystko poparł odpowiednimi źródłami opartymi na kwerendzie przepastnych przestrzeni Internetu. A więc bez obawy, większą część pracy wykonał za nas!

Wybierz i wydrukuj
Autor uspokaja: „(…) technologie informatyczne przeznaczone są głównie dla ludzi, którzy do korzystania z nich nie muszą wcale posiadać wiedzy informatycznej. Podobnie w przypadku druku 3D, wiedza z zakresu nauk ścisłych i technicznych też nie jest wymagana, choć może być przydatna i pomocna”.
W zasobach Internetu znajdziemy bowiem ogromne ilości najprzeróżniejszych gotowych projektów. Wystarczy je pobrać i kliknąć „drukuj”, by chwilę później cieszyć się gotową Wenus z Willendorfu, popiersiem Nefretete, malutką świątynią Westy, amonitami, trylobitami, „skamieniałościami” prehistorycznych roślin czy czaszką T-rexa. A jak drukarkę wykorzystać w bibliotece?

Postacie z literatury i książkowe gadżety
Otóż „paleta przykładowych produkcji jest ogromna”. Można na przykład wydrukować figurki bohaterów powieści Jacka Dukaja dołączone do e-booka, nadając powieści namacalną formę. Co za gratka dla fanów!
Wyobraźmy sobie jednak warsztaty w bibliotece podczas których uczestnicy wykonują swoją własną książkę. Najpierw trochę historii – ściegiem koptyjskim zszywają nićmi przygotowane składki i wprowadzają paginację. Gdy blok jest już gotowy, zaczyna się zabawa z technologią. Na drukarce 3D drukują okładkę, którą następnie oklejają płótnem i łączą z wnętrzem. Potem z warstw tworzywa powstaje jeszcze zakładka. To wszystko, jako efekt warsztatów wystawiamy potem w bibliotece na wydrukowanym w 3D specjalnym ekspozytorze.
„Właściwie wszystkie proksiążkowe gadżety można wykorzystywać w działalności bibliotecznej, mimo to funkcjonuje też pokaźny zbiór różnych przedmiotów przeznaczonych stricte dla bibliotek i bibliotekarzy”. Możliwości są niemal nieograniczone.

To nie takie trudne
Autor gładko przeprowadza czytelnika przez cały proces, od omówienia internetowych stron i instytucji, które za darmo udostępniają gotowe modele, poprzez zakup i samodzielny montaż drukarki, pierwsze uruchomienie i dalszą pracę. Wyjaśnia do czego służą poszczególne elementy, udziela praktycznych rad i omawia możliwe ulepszenia. Pisze przy tym w sposób przystępny, a myśl, która przyświeca książce, zdaje się brzmieć: „nie każdy jest specjalistą od technologii, ale każdy może to zrobić. To nie takie trudne”.


WNiE SBP


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP