Polecamy

Źródła do badań fonografii polskiej – kontynuacja budowy bazy

Data dodania: 17.12.2021

Źródła do badań fonografii polskiej – kontynuacja budowy bazy

Projekt, na który SBP uzyskało w 2021 r. dofinansowanie stanowi kontynuację i rozszerzenie zadania „ Źródła do badań fonografii polskiej od 1878 roku do czasów współczesnych”,  realizowanego w latach 2016-2017 oraz 2019-2020, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach działalności upowszechniającej naukę (DUN). Opracowano dotychczas 14 tys. opisów bibliograficznych, które wprowadzono do bazy Bibliografia Fonografii Polskiej, dostępnej na portalu SBP pod adresem: http://www.sbp.pl/fonografia.

W ramach projektu, w latach 2021-2022, zostanie opracowanych i wprowadzonych do bazy kolejnych 7 tys. opisów poświęconych:

  • nagraniom  utworów polskich kompozytorów i nagraniom  polskich wykonawców,
  • publikacjom dźwiękowym, których współtwórcami są polscy reżyserzy dźwięku, muzykolodzy lub graficy,
  • nagraniom wydanym przez polskie lub działające na historycznym obszarze Polski firmom fonograficznym.

Uwzględnione będą także teksty dotyczące fonografii, przygotowane przez polskich autorów lub wydane w języku polskim. Sporządzenie opisów poprzedzi analiza dostępnych źródeł krajowych i zagranicznych.

Bibliografia obejmuje okres od opatentowania przez Thomasa Edisona urządzenia do zapisu i odtwarzania dźwięku,  po współczesne dokonania w zakresie nagrań dźwiękowych  i filmowych rejestracji muzycznych.

W materiałach źródłowych znajdą się polskie i zagraniczne książki, druki ulotne, niepublikowane prace dyplomowe, artykuły z czasopism i inne  teksty  publicystyczne, przede wszystkim różnego rodzaju  noty i wzmianki, a także stanowiące najliczniejszą grupę - recenzje nagrań.
Planowane jest poszerzenie źródeł o kolejne roczniki prestiżowych czasopism, takich jak  „The Gramophone” (najważniejszy światowy periodyk poświęcony fonografii), „Grissando”, czy „Ruch Muzyczny”. Baza, wyposażona w dodatkowy interfejs w języku angielskim, dostępna będzie na stronie projektu www.sbp.pl/fonografia , gdzie znajdą się też  podstawowe informacje o jego realizacji , odniesienia do wcześniejszych zadań. 
Opracowana zostanie angielska wersja strony internetowej projektu celem zwiększenia zasięgu upowszechniania bazy w skali międzynarodowej.

Projekt „Źródła do badań fonografii polskiej – kontynuacja budowy bazy i zwiększenie jej wykorzystania” uzyskał dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki na podstawie umowy nr SONP/SN/514674/2021; kwota dofinansowania 117 650,00 zł; całkowita wartość projektu 131 150,00 zł.
 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP