Polecamy

20 rocznica śmierci Izabeli Nagórskiej

Data dodania: 17.11.2021

20 rocznica śmierci Izabeli Nagórskiej

17 listopada 2021 r. mija 20. rocznica śmierci Izabeli Nagórskiej (1913-2001), bibliotekarki, działaczki społecznej, zasłużonej dla bibliotekarstwa publicznego Łodzi oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP).

Urodziła się w  Łodzi. Tu rozpoczęła w 1920 r. naukę w szkole powszechnej, a kontynuowała w Państwowym Gimnazjum Żeńskim (przy ul. Pomorskiej). W 1931 r. uzyskała maturę i rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie historii. Ukończyła też roczne Studium na UW. W 1934 r. została skierowana na praktykę do Biblioteki Ordynacji Zamojskiej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczęła w październiku 1936 r. w V Miejskiej Wypożyczalni Książek dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi (przy ul. Senatorskiej 36). W grudniu tegoż roku ukończyła trzymiesięczny kurs bibliotekarski. Od sierpnia 1937 r. została kierowniczką IV Miejskiej  Wypożyczalni Książek.  Współpracowała z dyr. Janem Augustyniakiem w organizacji sieci bibliotek publicznych w Łodzi. Tuż przed wybuchem wojny ukończyła kurs PCK ratownictwa sanitarnego. W czasie wojny  pracowała jako opiekunka społeczna w Ośrodku Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie przy ul. Opaczewskiej. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej (pseudonim „Kalina”). Działała w rejonie Żoliborza w Służbie Kobiet „Pomoc Żołnierzom”. Po upadku Powstania Warszawskiego pracowała w transporcie chorych i starców w obozie przejściowym w Pruszkowie. W styczniu 1945 r. wróciła do Łodzi, gdzie pomagała Janowi Augustyniakowi w reaktywowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od 1949 r. organizowała VII Rejonową Wypożyczalnię Książek dla Dorosłych przy ul. Rzgowskiej, którą kierowała do 1958 r. Następnie została przeniesiona do Działu Instrukcyjno-Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej, którym kierowała w latach 1960-1977.

Nagórska jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu bibliotekarstwa, pedagogiki bibliotecznej i czytelnictwa. Pisała biogramy zmarłych bibliotekarzy, artykuły wspomnieniowe i hasła encyklopedyczne. Prowadziła wykłady i szkolenia dla bibliotekarzy Biblioteki Głównej, sieci bibliotek publicznych woj. łódzkiego i studentów. Angażowała się w prace społeczne w mieście, w tym zwłaszcza w działalność Okręgu Łódzkiego SBP.   

Formalnie odeszła na emeryturę w 1977 r., ale nadal prowadziła aktywną działalność bibliotekarską i dydaktyczną, m.in. w latach 1976-1985 wykładała w filii Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy przy WiMBP w Łodzi.
Odznaczona: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1954), Złotym Krzyż Zasługi (1961), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1970), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989). Otrzymała też wiele nagród, odznaczeń i medali  resortowych oraz miasta Łodzi. Jest też laureatką nagrody II st. im. Heleny Radlińskiej.

Zmarła 17 listopada 2001 r. Została pochowana na cmentarzu p.w. św. Józefa w Łodzi przy ul. Ogrodowej (kw. 22, gr. 5).

J.S.

Zob. też:
Pawlicka Elżbieta: Izabela Nagórska (1913-2001). W: Zasłużeni dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Warszawa : Wydaw. SBP, 2005, s. 66-79. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 9)
Pawlicka Elżbieta: Nagórska Izabela. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Pod red. Hanny Tadeusiewicz. Warszawa : Wydaw. SBP, 2010, s. 201-203     

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP