W tym roku gospodarzem międzynarodowej konferencji ONZ poświęconej Internetowi będzie Polska. Szczyt Cyfrowy IGF 2021 odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wydarzenie zwane także Światowym Forum Zarządzania Internetem, jest organizowane od 2006 r. i umożliwia podjęcie dialogu pomiędzy rządami państw, biznesem, organizacjami NGO i firmami komercyjnymi IT. Nie jest to miejsce do negocjacji umów, ale do przedstawienia priorytetów, kierunków działania i nawiązywania partnerstw.
Biblioteki wnoszą ważny wkład w dyskusję na forum poprzez zagadnienia publicznego dostępu do Internetu w placówkach bibliotecznych, włączenia osób wykluczonych cyfrowo, dzielenia się kreatywnymi rozwiązaniami umożliwiającymi dostęp do Internetu, organizacji szkoleń komputerowych czy dostępu do zbiorów cyfrowych w lokalnych językach.
Sprawy bibliotek na forum IGF są reprezentowane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich - IFLA. Od 2011r. działa dynamiczna koalicja na rzecz publicznego dostępu do Internetu w bibliotekach (Dynamic Coalition on Public Access in Libraries DC-PAL). Członkowie grupy DC-PAL reprezentują organizacje społeczeństwa obywatelskiego, grupy ekspertów, rządów i biznesu, którzy podzielają zainteresowanie potencjałem bibliotek w oferowaniu dostępu do Internetu.
Jak zaangażowanie w Forum IGF pomaga bibliotekarzom?
Znaczenie Internetu w naszym życiu jest coraz większe dlatego konieczna jest dyskusja w jaki sposób powinien być rozwijany. Z drugiej strony, bibliotekarze zdają sobie sprawę jak ważny jest Internet w tworzeniu i udostępnianiu informacji oraz coraz większej regulacji prawnych oraz polityki dotyczącej zarządzania Internetem.
Formuła forum IGF skupiająca interesariuszy z różnych branż jest szansą dla bibliotek, aby zabrać głos w dyskusjach o sposobie działania Internetu, nawiązać partnerstwa i podzielić się dobrymi praktykami. To także możliwość do przedstawienia potrzeb i zachęcenia do inwestowania w biblioteki jako miejsc z publicznym dostępem do Internetu i kształtowania kompetencji cyfrowych.
Oto kilka wskazówek jak polscy bibliotekarze mogą się zaangażować:
Sprawdzenie kalendarza IGF czy regionalne lub krajowe projekty dotyczące zarządzania Internetem odbędą się w Twojej okolicy. Można w nich uczestniczyć, wziąć udział w dyskusji i działaniach, a nawet zgłaszać propozycji do zorganizowania własnych sesji.
Grafika: https://www.gov.pl/web/igf2021
MG/SBP