Polecamy

Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach | 6-10 grudnia 2021 r.

Data dodania: 21.10.2021

Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach |  6-10 grudnia 2021 r.

W tym roku gospodarzem międzynarodowej konferencji ONZ poświęconej Internetowi będzie Polska. Szczyt Cyfrowy IGF 2021 odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wydarzenie zwane także Światowym Forum Zarządzania Internetem, jest organizowane od 2006 r. i umożliwia podjęcie dialogu pomiędzy rządami państw, biznesem, organizacjami NGO i firmami komercyjnymi IT. Nie jest to miejsce do negocjacji umów, ale do przedstawienia priorytetów, kierunków działania i nawiązywania partnerstw.
 
Biblioteki wnoszą ważny wkład w dyskusję na forum poprzez zagadnienia publicznego dostępu do Internetu w placówkach bibliotecznych, włączenia osób wykluczonych cyfrowo, dzielenia się kreatywnymi rozwiązaniami umożliwiającymi dostęp do Internetu, organizacji szkoleń komputerowych czy dostępu do zbiorów cyfrowych w lokalnych językach.

Sprawy bibliotek na forum IGF są reprezentowane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich - IFLA. Od 2011r. działa dynamiczna koalicja na rzecz publicznego dostępu do Internetu w bibliotekach (Dynamic Coalition on Public Access in Libraries DC-PAL). Członkowie grupy DC-PAL reprezentują organizacje społeczeństwa obywatelskiego, grupy ekspertów, rządów i biznesu, którzy podzielają zainteresowanie potencjałem bibliotek w oferowaniu dostępu do Internetu.

Jak zaangażowanie w Forum IGF pomaga bibliotekarzom?

Znaczenie Internetu w naszym życiu jest coraz większe dlatego konieczna jest dyskusja w jaki sposób powinien być rozwijany. Z drugiej strony, bibliotekarze zdają sobie sprawę jak ważny jest Internet w tworzeniu i udostępnianiu informacji oraz coraz większej regulacji prawnych oraz polityki dotyczącej zarządzania Internetem.

Formuła forum IGF skupiająca interesariuszy z różnych branż jest szansą dla bibliotek, aby zabrać głos w dyskusjach o sposobie działania Internetu, nawiązać partnerstwa i podzielić się dobrymi praktykami. To także możliwość do przedstawienia potrzeb i zachęcenia do inwestowania w biblioteki jako miejsc z publicznym dostępem do Internetu i kształtowania kompetencji cyfrowych.

Oto kilka wskazówek jak polscy bibliotekarze mogą się zaangażować:

  • Zapoznanie się z działaniami Dynamic Coalition on Public Access in Libraries (DC-PAL), sprawdzenie artykułów na stronie IFLA na temat “internet governance” i zapisanie się do listy mailingowej DC-PAL
  • Przyjrzenie się dobrym praktykom grupy Dynamic Coalition i wzięcie udziału w wydarzeniach online.
  • Zarejestrowanie uczestnictwa na Szczycie Cyfrowym w Katowicach, który będzie miał formę hybrydową.Wydarzenia będą organizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Rejestracja jest bezpłatna i dostępna dla każdego.

Sprawdzenie kalendarza IGF czy regionalne lub krajowe projekty dotyczące zarządzania Internetem odbędą się w Twojej okolicy. Można w nich uczestniczyć, wziąć udział w dyskusji i działaniach, a nawet zgłaszać propozycji do zorganizowania własnych sesji.

Grafika: https://www.gov.pl/web/igf2021


MG/SBP

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP