W Tygodniu Bibliotek Dyskusyjny Klub Książki spotkał się aby porównać wrażenia, jakie wzbudziła "Ślicznotka doktora Josefa" Zyty Rudzkiej. Majowemu spotkaniu, które odbyło się w Bibliotece Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu, towarzyszyły skrajne emocje. Najpierw przytoczono powagę holokaustu, śmierci, okrucieństwa eksperymentów medycznych tytułowego doktora Josefa Mengele, następnie dostrzeżono zdecydowanie humorystyczne fragmenty w zasadzie jednostajnym, monotonnym życiu osób z domu starości. Zastanawiano się, czy potrzeba znaczenia Czechny, przesadna dbałość o schludny i emanujący zdrowiem wygląd, okazały się piętnem dla dwunastoletniej żydowskiej dziewczynki, ślicznotki doktora Mengele.
Miss Auschwitz, bo za taką się uważała, miała pozostawione przez cały pobyt w obozie własne, piękne pukle kędzierzawych włosów. Po latach, jako elegancka starsza pani, nadal szczyciła się najpiękniejszą fryzurą. Zyta Rudzka w swej powieści przekazała dojmująco smutną prawdę, że niestety relację ofiara-kat nierzadko przenoszono w życiu prywatnym, małżeństwie, wiele lat po wyjściu z obozu koncentracyjnego. Czy dzisiejsza medycyna jest w stanie uratować życie, zawdzięczając wiedzę setkom niewinnych ofiar eksperymentów Josefa Mengele, niemieckiego lekarza, doktora medycyny i antropologii, zbrodniarza wojennego, zwanego Aniołem Śmierci?
oprac. Monika Kopryna
Majowy, 13-ty dzień miesiąca, wbrew uśmieszkom przesądnych, okazał się niezwykle udanym dniem kończącym kołobrzeską akcję Tygodnia Bibliotek. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie „mistrzów dziecięcego pióra” - autorki i ilustratorki książek dla dzieci Elizy Piotrowskiej z laureatami bibliotecznych konkursów.
Przewodnim tematem spotkania autorskiego było podróżowanie z książką. Dzieci wędrowały nie tylko po wiecznym mieście poznając włoskie ciekawostki i zwyczaje za sprawą książeczki „To miasto nazywa się Rzym”, ale także po niezwykle ekscytującym i tajemniczym książkowym labiryncie, tym razem za sprawą interaktywnej i wielce kryminalnej serii o przygodach Franka, Heli i Bobasa.
Zaskakujące nowe historie o Kopciuszku, Królewnie Śnieżce i postaci Baby Jagi rozbawiły nie tylko dzieci ale i towarzyszących im opiekunów. Wielce oczekiwanym dopełnieniem uroczystego spotkania było ogłoszenie wyników konkursu literackiego „Zmyślone historie” oraz fotograficznego „Zaczytanie wiosną malowane”.
Fotograficzny Laur 2011 roku zdobyła Justyna Hrycyk z Gimnazjum nr 1, Dziecięcym Mistrzem Pióra została Wiktoria Wolny za historię „Opowieść Kropli Deszczu” ze Szkoły Podstawowej nr 4.
oprac. T.Sobko