Polecamy

30 rocznica śmierci Danuty Połeciowej

Data dodania: 06.10.2021

30 rocznica śmierci Danuty Połeciowej

6 października 2021 r. mija 30. rocznica śmierci Danuty Połeciowej, z d. Januszajtis (1923-1991), bibliotekarki bibliotek dziecięcych.

Urodziła się w Warszawie, potem wraz z rodziną przeniosła się do Lublina, gdzie spędziła wojnę, działając w konspiracyjnym harcerstwie. W momencie wybuchu wojny, na wezwanie Komendy Chorągwi, zgłosiła się do kopania okopów, pracowała w centrali telefonicznej, a także w szpitalu, opiekując się rannymi żołnierzami. Od 1940 r. aż do końca wojny pracowała jako wychowawczyni w ochronkach dla dzieci lubelskich oraz wysiedlonych z Poznania i Pomorza. W ramach tajnego nauczania kontynuowała naukę w szkole, w 1945 r. ukończyła roczny kurs dla wychowawczyń przedszkolnych,  a w 1946 zdała maturę. W tym samym roku wyjechała do Łodzi i rozpoczęła naukę w Studium Bibliotekoznawczym Uniwersytetu Łódzkiego i przez 3 lata pracowała w Miejskiej Wypożyczalni Książek dla Dzieci.

W 1949 r. wyszła za mąż i przeniosła się do Warszawy, jesienią tego roku podjęła pracę w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy w Dziale Bibliotek Dziecięcych, studiując jednocześnie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wkrótce została kierowniczką Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XIII na Woli, później kierowała Biblioteką dla Dzieci na Żoliborzu. W bibliotece stosowała różne formy pracy z dziećmi, aby przyzwyczaić je do obcowania z książką, systematycznego czytania i korzystania m.in. ze słowników, encyklopedii, czasopism.  Dla uczniów szkół podstawowych organizowała lekcje biblioteczne, na których dzieci uczyły się korzystać z biblioteki, jej katalogów, zapoznawały się ze zbiorami. Metody i formy pracy z czytelnikiem dziecięcym opisywała w czasopismach  „Poradnik Bibliotekarza” i  „Wychowanie w Przedszkolu”. W latach 1953-1959 prowadziła zajęcia w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie.

W 1959 r. z powodu ciężkiej choroby serca była zmuszona przejść na rentę, mimo to pozostała czynna zawodowo. Uczestniczyła w seminariach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, które były poświęcone różnym aspektom literatury dziecięcej, czasopismom i książkom popularnonaukowym dla dzieci. Sprawozdania z tych seminariów publikowała w „Bibliotekarzu”. Pomagała gromadzić materiały i opracowywać indeksy do Bibliografii literatury dla dzieci 1945-1960. Literatura polska (Warszawa 1963). Przyczyniła się do powstania w tamtym czasie jedynego w Polsce podręcznika dla bibliotekarzy bibliotek  dziecięcych W bibliotece dla dzieci. Poradnik metodyczny (Warszawa 1965). Jej autorstwa są dwa rozdziały: Samokształcenie bibliotekarza dziecięcego oraz Gry i zabawy literackie. Brała również udział w opracowaniu wspomnieniowej publikacji Harcerki 1939-1945. Relacje – pamiętniki (Warszawa 1985), w której jest autorką rozdziału Moja praca harcerska w czasie wojny w Lublinie.

E.B.

Zob. też:
Cichecka Anna [Cichecka Hanna]: Połeć Danuta. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa: Wydaw. SBP, 2010, s. 226-227
Cichocka Hanna [Cichecka Hanna]: Danuta Połeciowa (1923-1991). W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego. Warszawa: Wydaw. SBP, 1999, s. 92-95 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 6)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP