Data dodania: 05.10.2021
Dwa dni fantastycznej podróży po świecie literatury, nauki, nowoczesnych technologii, rozrywki i sztuki. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, jak zwykle z niezwykłą fantazją, przygotowała interesujące wydarzenia z okazji Roku Lema.
W dniach 8-9 października 2021 r. zaprasza do Poczytalni na dVoRcu na spotkanie autorskie z Macinem Szczygielskim, panel tematyczny z naukowcem i artystą Andrzejem Draganem, rozgrywki gier planszowych, warsztaty z udziałem Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej, warsztaty z wykorzystaniem gogli VR, wystawę pokonkursową „Pojazd kosmiczny – zero waste” oraz wystawę „Stanisław Lem w komiksach”.
„PoLEMizuj z nami” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2021”. Projekt przygotowano z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy science-fiction, futurologa i filozofa. W kieleckiej Poczytalni Na dVoRcu, przed dwa dni odbywać się będą wydarzenia przygotowane z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych. Ci, którzy lubią w sposób twórczy spędzać wolny czas, na pewno się nie zawiodą.
Szczegółowy plan wydarzeń:
PIĄTEK, 8.10.2021
- O godz. 12.00 spotkanie z Marcinem Szczygielskim, autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, grafikiem i dramaturgiem. Marcin Szczygielski urodził się w 1972 r. Nie tylko pisze, ale także projektuje okładki większości swoich książek. Jego powieści trzykrotnie wygrywały Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren i dwukrotnie zdobywały tytuł Książek Roku IBBY, za całokształt twórczości został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis. Debiutował w 2003 roku satyryczną powieścią dla dorosłych „PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”. „Nasturcje i ćwoki” oraz „Farfocle namiętności” ugruntowały jego pozycję na rynku wydawniczym. Odrębną dziedziną jego twórczości są powieści dla dzieci i młodzieży. W 2009 roku wydał swoją pierwszą powieść fantastyczno-przygodową dla młodych czytelników „Omega”. Z myślą o nich napisał również „Za niebieskimi drzwiami”, „Czarownica piętro niżej” i wiele innych. Współpracował z wieloma polskimi czasopismami, m.in. „Newsweekiem”, „Wprost”, „Playboyem”, „Nową Fantastyką”.
- Od godz. 14.00 do godz. 20.00 rozgrywki gier planszowych dla całych rodzin. Mediateka zamieni się w miejsce pasjonujących pojedynków, zorganizowanych w ramach obchodów Dnia Gier Planszowych. Całą paletę gier zapewni uczestnikom Kuferek z Planszówkami - grupa profesjonalnie zajmującą się prezentacjami gier planszowych, a także organizacją Games Roomów. Na zwycięzców czekają nagrody. Na pewno nie zabraknie emocji w rodzinnym gronie.
SOBOTA, 9.10.2021
- O godz. 17.00 panel tematyczny. Gościem specjalnym będzie dr hab. Andrzej Dragan, adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Andrzej Dragan jest autorem książek „Niezwykle szczególna teoria względności” i „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”. Jego pasją jest fotografia. Wypracował własną technikę cyfrowej obróbki fotograficznej, nazywaną „efektem Dragana”. Stworzył intrygujące portrety znanych osób, m. in. Kuby Wojewódzkiego, Jerzego Urbana czy Davida Lyncha. Opublikował zdjęcia na okładkach kilkudziesięciu czasopism i książek w wielu krajach świata. Jest także filmowcem odpowiedzialnym za filmy krótkometrażowe, teledyski i spoty reklamowe. W latach 90. pod pseudonimem „Dreamer” komponował muzykę na komputerach Amiga. Zdobył wiele międzynarodowych i krajowych nagród, m. in. w konkursie dla młodych naukowców tygodnika „Polityka”.
- Warsztaty przeprowadzone wspólnie z Dziecięcą Politechniką Świętokrzyską na temat możliwości robota Poliego.
- Warsztaty z wykorzystaniem gogli VR, podczas których uczestnicy będą mogli zaprojektować postaci inspirowane twórczością Lema.
W DNIACH 8-9.10.2021
- Wystawa „Pojazd kosmiczny – zero waste” - prace laureatów konkursu plastycznego dla dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół podstawowych.
- Wystawa „Stanisław Lem w komiksach” - rysunkowa interpretacja utworów Lema w wersji komiksowej.
„PoLEMizuj z nami” - zaprasza Poczytalnia Na dVoRcu. Przyjdź, skorzystaj, warto!
MBP w Kielcach