Polecamy

Książka na zdrowie - jesienna akcja dla seniorów | WiMBP w Gdańsku

Data dodania: 30.09.2021

Książka na zdrowie - jesienna akcja dla seniorów | WiMBP w Gdańsku

Bibliotekarz-lekarz, który przekazuje receptę  i zaleca książkę na zdrowie, to nowy pomysł Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z inicjatywy Biblioteki Babie Lato 1 października rusza jesienna akcja dla seniorów, w której wyzwaniem jest przeczytanie 10 dowolnie wybranych książek w ciągu 2 miesięcy. W akcję włączyły się filie biblioteczne.

Seniorzy to wierna i liczna grupa czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Osoby starsze, które mają dużo czasu i  często spędzają go samotnie chętnie korzystają z usług bibliotek. Odwiedzanie wypożyczalni staje się dla niektórych rytuałem, a czytanie formą terapii. Poza regularną lekturą, seniorzy chętnie korzystają z oferty biblioteki: biorą udział w warsztatach tematycznych czy wieczorach literackich. To właśnie dla nich, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, rusza jesienna akcja: Książka na zdrowie.

Jesień to pora roku, kiedy często chorujemy. Seniorzy w trosce o swoje zdrowie spędzają mniej czasu w plenerze, więcej  w domu. Długie jesienne wieczory mogą wypełnić ciekawą lekturą. Książka w towarzystwie rozgrzewającej herbaty może mieć wzmacniającą moc. Dzięki czytaniu seniorzy mimowolnie poddają się ćwiczeniom pamięci i koncentracji.

- Naszą filię odwiedza dziennie średnio 100-120 osób. Z tego 80% stanowią seniorzy. Wśród  stałych odbiorców jest wielu seniorów, którzy potrafią przeczytać jedną książkę w ciągu dnia. Jesienna akcja będzie więc dla nich zachętą i mobilizacją do regularnej lektury, wpływając przy tym na poprawę dobrostanu psychicznego, a tym samym polepszając jakość życia seniorów - mówi Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska, inicjatorka akcji, kierownik Biblioteki Babie Lato.

Akcja jest skierowana do osób 65+. Polega na przeczytaniu 10 książek w ciągu 2 miesięcy, od 1 października do 30 listopada. Za każdą wypożyczoną książkę, senior otrzymuje pieczątkę z datą odwiedzin. Zbiera je do ulotki-recepty, wpisując samodzielnie w przeznaczone do tego pole tytuły wypożyczonych książek. Po zebraniu 10 pieczątek na ulotce-recepcie, czytelnik otrzyma książkową niespodziankę. Co ważne, książki można wypożyczać w różnych filiach, jednorazowo 5 woluminów.

Osoby starsze często borykają się z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością, dlatego w ramach tej akcji wsparciem będzie nowa usługa biblioteki „Książka do domu”. Z  bogatego księgozbioru mogą korzystać mieszkańcy, którzy ukończyli 65 lat i posiadają Metropolitalną Kartę do Kultury oraz te, które ze względu na problem z mobilnością nie mają innej możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych. Osoby, które nie są jeszcze czytelnikami biblioteki, a chcą korzystać z możliwości dostarczania książek do ich domów, mogą  (osobiście lub za pośrednictwem filii) zgłosić koordynatorowi pod numerem telefonu 731 420 900 chęć zapisania się.

- Nasi bibliotekarze w geście życzliwości wspierali seniorów, z którymi mają od lat dobre relacje, a którzy podupadli na zdrowiu lub ograniczyła ich pandemia. Przynosili im  książki do domu dobrowolnie. Teraz dzięki usłudze „Książka do domu” więcej osób może wypożyczać tytuły, które zostaną im dostarczone pod drzwi - mówi Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.


WiMBP w Gdańsku


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP