Polecamy

Biblioteka jako miejsce edukacji medialnej - nie tylko dla dzieci | Wykład i dyskusja online

Data dodania: 22.09.2021

Biblioteka jako miejsce edukacji medialnej  - nie tylko dla dzieci | Wykład i dyskusja online

Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na dwa spotkania online z Astrid Meckl z Monachium, kuratorką projektu „DIGITAL KIDS – plac zabaw w przestrzeniach cyfrowych”. Spotkania odbędą się na platformie Zoom, Facebooku i Youtube, z tłumaczeniem symultanicznym.

Pierwsze spotkanie "Biblioteka jako miejsce edukacji medialnej - nie tylko dla dzieci | Wykład i dyskusja online" odbędzie się 28 września br. w g. 10:30-12:00

Projekty w ramach edukacji medialnej dla dzieci i młodzieży odgrywają coraz większą rolę w wydarzeniach i działaniach informacyjnych bibliotek publicznych.Rzadko jednak grupa docelowa jest uwzględniana w pracach koncepcyjnych. Wykład na praktycznych przykładach pokazuje, w jaki sposób projekty partycypacyjne z udziałem dzieci i młodzieży mogą odnieść sukces.

Druga część wykładu skupia się na grupie docelowej „rodzice”. W jaki sposób można zainstalować i wdrożyć w bibliotece skuteczną pracę wychowawczą? Dlaczego ważne jest, aby bibliotekarze wspierali rodziców w edukacji medialnej ich dzieci, np. uczulali ich na aspekty praw autorskich i ochrony danych podczas zabawy w sieci. Wykład dostarcza odpowiedzi i zaprasza do dyskusji.

Astrid Meckl jest niezależną trenerką i ekspertką w dziedzinie pedagogiki i edukacji medialnej, edukatorką i bibliotekarką. Pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą, a także z dorosłymi, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje dzieci i ich zachowania w sieci. W projekcie „Cyfrowy plac zabaw” pełni funkcję kuratorki.

Wydarzenie będzie można oglądać na żywo:

na platformie ZOOM (w języku polskim i niemieckim):
https://sababady.zoom.us/webinar/register/WN_DRXGKFd-QNmaEPvlqhxOZQ

na Facebooku (w języku polskim): https://www.facebook.com/events/253279643367738?ref=newsfeed

na Youtube (w języku niemieckim):
https://youtu.be/uM7k7g_cC3M

Wydarzenie jest częścią projektu „DigitalKids – plac zabaw w przestrzeniach cyfrowych”.

Media cyfrowe stanowią dziś naturalny element życia i codzienności dzieci, które dorastają w otoczeniu najprzeróżniejszych sprzętów. Jednoczesny dostęp do telewizora, laptopa, smartfona, Internetu, radia i konsoli do gier pod jednym dachem nie należy już do rzadkości. Dzieci rodzą się w tym zmediatyzowanym świecie, a media traktują jak oczywistość, są nimi zafascynowane i uczą się, jak wykorzystywać je podczas zabawy.

W jaki sposób intensywne używanie nowych technologii wpływa na rozwój dziecka? Jak reagować, gdy dzieci natrafiają na nieadekwatne dla nich treści? Co właściwie dzieci cały czas robią w swoich smartfonach? Tego typu pytania coraz częściej zaprzątają głowy dorosłych.

Czy w naszym cyfrowym świecie nie powinniśmy bardziej troszczyć się o to, aby wspierać i rozwijać kompetencje medialne u dzieci? Internet oraz transformacja cyfrowa nie znikną z naszego codziennego życia. Zamykanie oczu i uszu nie wydaje się dobrą strategią, szczególnie w edukacji. O wiele ważniejsze jest uczenie dzieci i młodzieży odpowiedniego zachowania w sieci, aby potrafiły umiejętnie poruszać się w cyfrowym świecie i aktywnie w nim uczestniczyć. Ponadto umiejętności cyfrowe są niezbędne, aby pewnie radzić sobie ze stale zmieniającymi się mediami. Tylko wtedy dzieci i młodzież są w stanie rozpoznać zagrożenia i szanse oraz nauczyć się je szacować.

„DigitalKids” pozwala dzieciom zrozumieć i kreatywnie wykorzystywać potencjał cyfryzacji, co ostatecznie zwiększa i rozwija ich umiejętności korzystania
z mediów. Projekt otwiera również przestrzeń do dialogu międzypokoleniowego: zachęca do uczenia się od siebie nawzajem z ciekawością, podejmowania kontrowersyjnych tematów, poznawania nowych obszarów, wypróbowywania kreatywnych propozycji w sieci i odkrywania ich dla siebie. Dzięki temu
w cyfrowym życiu mogą uczestniczyć nie tylko dzieci.

Więcej o projekcie:
www.goethe.de/polska/digitalkids     

 


Drugie spotkanie: „Tablety w bibliotece – zastosowanie w praktyce” odbędzie się 26 października br., w g. 10:30-12:00. Szczegóły zostaną opublikowane w terminie późniejszym.

Partner projektu:

Patronat medialny:


Goethe-Institut Warschau


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP