Polecamy

80 rocznica śmierci Zygmunta Mocarskiego

Data dodania: 16.09.2021

80 rocznica śmierci Zygmunta Mocarskiego

16 września 2021 r. mija 80. rocznica śmierci Zygmunta Mocarskiego (1894-1941). Należał do grona bibliotekarzy, którzy swoją aktywnością i dorobkiem zawodowo-naukowym zapisali się w historii bibliotekarstwa międzywojennego.

Urodził się na Kowieńszczyźnie, w latach 1913-1918 studiował na Uniwersytecie Petersburskim prawo i księgoznawstwo. W miejscowych bibliotekach i archiwach badał i rejestrował polonika, wywiezione do Rosji po rozbiorach.

W 1919 r. podjął pracę w Bibliotece Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, gdzie kierował inwentaryzacją oraz katalogowaniem zbiorów uczelni. W sierpniu 1919 r. rozpoczął w Warszawie pracę w Wydziale Prasowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1920-1921 redagował „Biuletyn Bibliograficzny”, w którym rejestrowano bieżącą produkcję wydawniczą na podstawie  egzemplarza obowiązkowego. W latach 1922-1923 uczestniczył jako ekspert w Moskwie i Leningradzie w pracach rewindykacyjnych polskich zbiorów z Rosji na mocy Traktatu Ryskiego.

15 maja 1923 r. objął funkcję dyrektora nowej Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu, która miała spełniać rolę nowoczesnej biblioteki publicznej, a w przyszłości stać się zalążkiem biblioteki uniwersyteckiej, o czym pisał w publikacji  O potrzebie wyższego szkolnictwa na Pomorzu (1938). Dzięki jego staraniom w 1934 r. przyznano Książnicy egzemplarz obowiązkowy druków pomorskich, co czyniło ją główną biblioteką regionalną w województwie. W tym samym roku wydał opracowanie Książka w Toruniu do roku 1793. Zabiegał też o dawne druki pomorskie i o Pomorzu (książki i czasopisma), w tym rozproszone po kasatach księgozbiorów klasztornych i kościelnych. W 1926 r. założył w Toruniu Towarzystwo Bibliofilów im. Lelewela, w którym wydał sześć druków bibliofilskich.  

W swoich licznych publikacjach w prasie lokalnej i ogólnopolskiej propagował wiedzę o Książnicy i jej historycznych zbiorach oraz o ich znaczeniu dla badań nad dziejami Pomorza. Działał również w toruńskim Towarzystwie Naukowym, za pośrednictwem którego prowadził m.in. wymianę publikacji Książnicy oraz zdobywał fundusze na jej działalność. Z powodu nielicznego personelu biblioteki, sam uczestniczył w jej codziennej działalności, realizując choćby pracochłonne kwerendy naukowe. W uznaniu jego zasług władze miejskie mianowały go w 1937 r. dożywotnim dyrektorem biblioteki.

Od 1919 r. był jednym z pierwszych członków Związku Bibliotekarzy Polskich,  brał udział w zjazdach bibliofilów oraz bibliotekarzy. Wygłaszał referaty o działalności Książnicy Toruńskiej (Poznań 1929, Wilno 1932). Na IV Zjeździe Bibliotekarzy Polskich w 1936 r. w Warszawie prezentował Stan badań polskiego drukarstwa oraz Stan badań polskiego księgarstwa nakładowego. Postulował utworzenie muzeum książki na wzór Francji, Belgii i Niemiec. Pisał także o konieczności powołania w kraju  Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Bibliograficznego, a także o potrzebach bibliotek naukowych. Po wybuchu wojny przebywał w Warszawie, gdzie zmarł 16 września 1941 r. w wieku 47 lat.

H.Ł.

Zob. też:

Paszkiewicz Urszula: „Książka nie doczytana, książka otwarta” – Zygmunt Mocarski. W: Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław: Ossolineum, 1980, s. 224-234
Tomkowiak Katarzyna: Udział Zygmunta Mocarskiego w pracach rewindykacyjnych polskich zbiorów bibliotecznych z Rosji (1922-1923), „Folia Toruniensis” 2018, nr 18, s. 57-87
Mikulski Tadeusz: Zygmunt Mocarski, „Pamiętnik Literacki” R. 36: 1946, z. ¾, s. 272-277                                                                                                             
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP