W grudniu miną dwa lata od ukazania się artykułu Bibliografia regionalna dla systemu MAK+ i nie tylko... w Bibliotekarzu 2/2020 (s. 21-24). W artykule opisany był pomysł na nowoczesny system do bibliografii regionalnej1. Niniejszy artykuł przedstawia ewolucję pomysłu do działającego rozwiązania.
W czasie pisania artykułu do Bibliotekarza założeniem było, że nowy system:
Taki system nie może być zamknięty tylko na bibliografię regionalną w dotychczasowym znaczeniu tego sformułowania. To nie może być tylko zbiór rekordów powiązanych za pomocą schematu. To musi być program, który umożliwi prowadzenie bibliografii przedmiotowych i podmiotowych. System nie może się też zamykać tylko na artykuły i książki. W nowoczesnym systemie bibliografii musimy opisywać również fotografie, utwory muzyczne, filmy oraz wszystkie inne rzeczy, które wchodzą w skład zbiorów regionalnych czy dokumentów życia społecznego. Co więcej, nie możemy w tej chwili zapominać o wszystkich materiałach publikowanych w Internecie2.
Teraz po kilkunastu miesiącach można powiedzieć, że wszystkie powyższe założenia zostały zrealizowane.
Na realizację systemu zdecydowała się firma Trzecia Strona (https://3strona.pl), autorzy systemów e-biblio (dla bibliotek szkolnych) i Alfios (dla bibliotek publicznych, pedagogicznych i naukowych). Firma, której siłą jest zespół złożony z pracowników o kilkunastoletnim doświadczeniu w tworzeniu systemów bibliotecznych, z tysiącami użytkowników pracujących na ich systemach. Wewnątrz firmy powstał osobny, stale powiększający się zespół, który tworzy Bibliografię. Bibliografia jest systemem SaaS (system jako usługa), który działa w chmurze. Na potrzeby swoich systemów Trzecia Strona wybrała rozwiązania chmury hybrydowej IBM Cloud, które sprawiają, że dane są bezpieczne, a systemy skalowalne (co oznacza, że systemy mogą rosnąć wraz z liczbą użytkowników) - https://www.ibm.com/blogs/ibm-poland/trzecia-strona-wdraza-rozwiazania-chmury-hybrydowej-ibm-aby-zapewnic-zdalny-dostep-do-ksiazek-podczas-pandemii/.
System Bibliografia doczekał się pierwszych użytkowników. Od 2020 roku w systemie Bibliografia tworzona jest bibliografia regionalna powiatu siedleckiego. Tworzy ją Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach. W bibliografii znajduje się ponad 1000 rekordów - https://mgbpmordy.bibliografia.pl/opac/index.
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zdecydowała się na ujednolicenie swoich dotychczasowych prac nad bibliografią regionalną i do systemu Bibliografia zaimportowała wszystkie rekordy z MAK BN (85 196 rekordów) oraz z MAK+ (12 454 rekordy). W aplikacji czytelnicy mogą też znaleźć aktualnie wprowadzane rekordy - https://mbp-tarnobrzeg.bibliografia.pl/opac/index.
W szerszym zakresie system Bibliografia użytkuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej.
Oprócz bieżącej bibliografii regionalnej i rekordów zaimportowanych z MAK BN (MAK4.3) kolbuszowska biblioteka tworzy również:
Kolbuszowska biblioteka zamierza część dokumentów udostępniać tylko w swojej siedzibie - https://mipbpkolbuszowa.bibliografia.pl/opac/index.
W Kolbuszowej, w Regionalnym Towarzystwie Kultury im. J. M. Goslara, trwają prace nad opracowaniem bibliografii czasopisma naukowego Rocznik Kolbuszowski - https://rocznikkolbuszowski.bibliografia.pl/opac/index
Zapraszamy na stronę https://bibliografia.pl/ po więcej szczegółów.
1 Czasopisma SBP (2018-2021), http://czasopisma.sbp.pl/bibliotekarz-2-2020/ [dostęp 29 sierpnia 2021]
2 Szymański Ł., Bibliografia regionalna dla systemu MAK+ i nie tylko... [w:] Bibliotekarz. Nr 2/2020, s. 21-24