Polecamy

40 rocznica śmierci Ireny Jarczewskiej

Data dodania: 27.08.2021

40 rocznica śmierci Ireny Jarczewskiej

29 sierpnia 2021 r. mija 40. rocznica śmierci Ireny Jarczewskiej (1917-1981), bibliotekarski, pedagoga, wieloletniej nauczycielki w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie.

Urodziła się 17 maja 1917 r. w Tomsku na Syberii, dokąd w 1915 r. została ewakuowana rodzina. Ojciec Władysław Jarczewski był aktorem i reżyserem teatralnym. Po odzyskaniu niepodległości zamieszkali w Suwałkach. Irena ukończyła w 1938 r. gimnazjum im. M. Konopnickiej w Suwałkach i kontynuowała naukę na rocznym Prywatnym Koedukacyjnym Kursie Bibliotekarskim Związku Bibliotekarstwa Polskiego  w Warszawie. W 1960 r. ukończyła studia polonistyczne na UAM w Poznaniu.

Po maturze miała rozpocząć pracę w bibliotece w Wilnie, dokąd wyjechała. Wojna zmieniła jej plany. W 1942 r. powróciła do rodzinnych Suwałk. Po oswobodzeniu miasta przystąpiła do zorganizowania od podstaw Miejskiej Biblioteki Publicznej i została jej kierowniczką. W kwietniu 1945 r. biblioteka stała się samodzielną  placówką. Stosownie do postanowień Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 1946 r. przystąpiła  do organizowania i wyposażenia biblioteki powiatowej oraz sieci bibliotek w powiecie. Było to zadanie niezwykle trudne uwieńczone sukcesem. Prowadziła  wykłady z bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa na kursach  dla kierowników bibliotek gminnych województwa białostockiego. Zadbała także o  podwyższenie  własnych kwalifikacji, uczestnicząc w kursach kwalifikacyjnych  w POKB w Jarocinie, gdzie później  pracowała  przez wiele lat. Następny etap jej drogi zawodowej to praca na stanowisku instruktora czytelnictwa dziecięcego w dziale instrukcyjnym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej  w Kielcach (1951-1955). Zajmowała się bibliotekarstwem dziecięcym. Specjalizację z tego zakresu uzyskała  na szkoleniach prowadzonych przez Marię Gutry, badaczkę i organizatorkę bibliotekarstwa dziecięcego. Najdłuższy etap pracy, trwającej blisko 25 lat wiąże się z Państwowym Ośrodkiem  Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie, który stał się jej „domem, miłością, azylem”. Zorganizowała tu wzorcową, nowoczesną bibliotekę, warsztat dla studiujących bibliotekarstwo oraz dla uczestników szkoleń specjalistycznych.  

Cechowała ją niezwykła pracowitość i życzliwość dla ludzi, nie szukała zaszczytów, ale była przez wszystkich doceniana. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniami resortowymi. Zmarła 29 sierpnia 1981 r., pochowana jest na cmentarzu w Jarocinie.

K.K.

Zob. też:
Białkowska Barbara: Irena Jarczewska (1917-1981). W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego,Warszawa : SBP, 1999, s. 77-82. (Bibliotekarze polscy we wspomnieniach  współczesnych ; t. 6)
Walczak Marian: Kształcenie i doskonalenie zawodowe bibliotekarzy w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie. W: Z doświadczeń kształcenia bibliotekarzy. Warszawa 1978.

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP