Polecamy

10 rocznica śmierci Aleksandry Niemczykowej

Data dodania: 22.07.2021

10 rocznica śmierci Aleksandry Niemczykowej

22 lipca 2021 r. mija 10. rocznica śmierci dr Aleksandry Niemczykowej (1924-2011),  pracownika naukowo-dydaktycznego w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Urodziła się  w Wilnie jako córka Stanisława Cata-Mackiewicza i Wandy z Krahelskich.  W czasie wojny współpracowała z AK, m.in. jako kurierka i łączniczka. Współpracowała też z Radą Pomocy Żydom „Żegota”.  Pod koniec 1941 r. przedostała się z Wilna do Warszawy do rodziny Krahelskich. Uczyła się na tajnych kompletach. Maturę uzyskała w 1942 r. i podjęła studia historyczne na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Od 1945 r. mieszkała w Krakowie. Tam też w 1948 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z bibliotekarstwem, a w szczególności z kształceniem zawodowym bibliotekarzy związała się na stałe od czasu podjęcia pracy w Bibliotece Publicznej  m.st. Warszawy (1951). Równolegle nauczała przedmiotów zawodowych oraz historii, pedagogiki   i psychologii w liceum bibliotekarskim.

Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1965 r. na podstawie rozprawy dotyczącej kształcenia bibliotekarzy bibliotek powszechnych w Polsce w okresie międzywojennym, napisanej pod kierunkiem prof. Aleksandra Birkenmajera. Ważniejsze dokonania dr Niemczykowej, to: wypromowanie 126 magistrów bibliotekoznawstwa, opracowanie programów  zajęć dydaktycznych specjalizacji dla bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, przygotowanie raportu o stanie bibliotek resortu oświaty i wychowania w związku z planowaną reformą oświaty, przygotowanie dla Instytutu Kształcenia Nauczycieli autorskiego programu Bibliotekoznawstwo. Studium specjalne dla nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych (bez studiów bibliotekoznawczych) (1977),  aktywny udział w pracach komisji programowej kształcenia bibliotekarzy przy Ministrze Kultury i Sztuki. Przedmiotem jej badań naukowych była rola bibliotek w edukacji dzieci, także niepełnosprawnych. Jest autorką  wielu artykułów opublikowanych w prasie fachowej, m.in. w „Przeglądzie Bibliotecznym”, „Rocznikach Bibliotecznych”, „Bibliotekarzu”. Brała udział w przygotowaniu i wydaniu (pośmiertnie) dzieł  ojca Stanisława Cata-Mackiewicza Odeszli w zmierzch. Wybór pism 1918-1966 (1968), Kto mnie widział, czego chciał… (1972). Współpracowała z polonią wileńską.

Oprócz intensywnej pracy naukowej i dydaktycznej  wychowała troje dzieci i udzielała się społecznie w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Zmarła w Milanówku pod Warszawą i tam została pochowana.

K.K.

Zob. też:
Radziejowska-Hilchen Anna: Aleksandra Niemczykowa (1924-2011), w: Organizatorzy, bibliografowie, dydaktycy. Warszawa : SBP, 2015, s. 153-161 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 14)

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP