Polecamy

MBP w Kaliszu zrealizuje cykl filmów dokumentalnych „Tu rodziła się niepodległość”

Data dodania: 23.06.2021

MBP w Kaliszu zrealizuje cykl filmów dokumentalnych „Tu rodziła się niepodległość”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu po raz kolejny uzyskała dofinansowanie zgłoszonego przez siebie projektu. Tym razem została beneficjentem programu Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 „Wolność po polsku”, którego operatorem jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Do programu zgłoszono niemal półtora tysiąca inicjatyw, spośród których wybrano niecałe sto. Jednym z zakwalifikowanych projektów jest, opracowany przez dyrektora Roberta Kucińskiego filmowy cykl dokumentalny pod nazwą „Tu rodziła się niepodległość”. To już czwarty projekt ministerialny w ciągu roku na koncie MBP w Kaliszu, a drugi tematycznie związany ze Szczypiornem. W ubiegłym roku przy współpracy ze szkołami stworzono mobilny quest i aplikację na smartfon „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej”. W zeszłym roku MBP w Kaliszu wyprodukowała internetową grę „Z Kalisza do Kamerunu. Śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego” w ramach programu „Kultura w sieci”, a w tym roku realizuje aplikację mobilną i grę miejską pn. „Śladami Fibigerów” w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Najnowszy projekt „Tu rodziła się  niepodległość” polega na podniesieniu świadomości kaliszan oraz turystów na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem udziału kaliszan w I wojnie światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. poprzez stworzenie cyklu filmów dokumentalnych, prezentowanych zarówno w Internecie, jak i Izbie Pamięci Szczypiorna, usytuowanej na terenie niegdysiejszego obozu legionistów Piłsudskiego. Projekt znakomicie podkreśla 100. rocznicę przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Kalisza w roku 1921, podczas którego marszałek osobiście uhonorował żołnierzy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, młodzież szkół średnich, wioślarzy KTW i harcerzy, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Marszałek wręczył wówczas pułkowi nowy sztandar, ufundowany przez mieszkańców Kalisza i Warszawy. Filmy przypomną również wcześniejszą i późniejszą wizytę Wodza w najstarszym polskim mieście, to znaczy w roku 1919 i 1927.

Powstały w efekcie projektu cykl dokumentalnych filmów będzie znakomitą bazą lekcji historycznych prowadzonych przez nauczycieli historyków i bibliotekarzy bogatym i zamkniętym w atrakcyjnej formie źródłem informacji na temat lokalnego wymiaru wielkiej historii rozgrywającej się w początkach XX wieku.


MBP w Kaliszu
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP