Polecamy

Laureatki XII Konkursu im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020

Data dodania: 11.05.2021

Laureatki XII Konkursu im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020

Prezentujemy sylwetki laureatek XII Konkursu im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020. Nagrody zostały wręczone 7 maja 2021 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie tradycyjnie w trakcie Zachodniopomorskiej Inauguracji Tygodnia Bibliotek.

Anna Rutkowska, Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020, w ogólnopolskim konkursie Bibliotekarz Roku 2020 uzyskała piąte miejsce.

Anna Rutkowska - Kierownik Działu Promocji  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; wniosek:  Koła 3 Szczecin OZ SBP - Zarząd.

W 2020 roku była inicjatorką lub koordynatorką 99 imprez, które miały 135 848 odbiorców, szkoleń dla bibliotekarzy (na platformie Zoom i stacjonarnych), webinariów, spotkań autorskich, prelekcji i wystaw (YouTube MBP, Spotify MBP). Angażowała się we włączanie osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne realizując wydarzenia tłumaczone na język migowy. W MBP koordynowała drugą edycję festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, zrealizowanego w formule hybrydowej, na ten festiwal pozyskała dofinansowanie z środków MKiDN. Odpowiadała za  wolontariat biblioteczny, co zostało docenione przez Europejski Korpus Solidarności, który przyznał MBP certyfikat Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom. Dzieliła się swoją wiedzą z innymi bibliotekarzami. W MBP koordynowała roczny projekt szkoleniowy, realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki. Jako trenerka uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie: Biblioteka online - w programie szkoleniowym, przygotowującym bibliotekarzy do tworzenia oferty kulturalnej, edukacyjnej i do działań online dla różnych grup odbiorców.  Prowadziła otwarte  webinaria: Widzieć więcej niż się widzi, wiedzieć więcej niż się wie - o dostępności biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami; Marketing wewnętrzny w bibliotece; Trudny czytelnik nie taki trudny jak się nam wydaje - czytelnik ze specjalnymi potrzebami. Przygotowała tutoriale nt. aplikacji pomagających bibliotekarzom w komunikacji z osobami z niepełnosprawnością słuchu: (aplikacja: Migaj z nami PJM;  aplikacja: Transkrypcja na żywo), które zostały zamieszczone na stronie internetowej Biblioteka Aplikacji. Podczas konferencji online VI Forum Kultury bez Barier, wystąpiła jako prelegentka  panelu  o wirtualnej odsłonie bibliotek i dostępności cyfrowej. Była koordynatorką III edycji BiblioLABu, zjazdu bibliotekarzy z woj. zachodniopomorskiego, który był realizowany w ramach edycji ogólnopolskiej, pod hasłem: Myśl globalnie, działaj lokalnie - biblioteki po covid. Podczas zjazdu prowadziła także warsztat o dostępności cyfrowej, architektonicznej i kulturalno-informacyjnej bibliotek. Więcej na WWW SBP.pl.


Wyróżnieni:

Barbara Markowska - starszy bibliotekarz, Filia 42 (osiedle Śródmieście) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; wniosek: Zarząd Oddziału Szczecińskiego  SBP - przewodnicząca Marta Kurzyńska.

W 2020 zrealizowała - tzn. przygotowała wnioski o dofinansowanie, koordynowała realizację projektów i rozliczyła dotacje -  ważne wydarzenia na rzecz mieszkańców Szczecina i  bibliotekarzy. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2020 zorganizowała „Piknik literacki. Zasmakuj w Tokarczuk” (Rynek Sienny w Szczecinie, 18.09.2020) - wydarzenie stanowiło odpowiedź na zarejestrowane przez bibliotekarzy czytelniczych problemów recepcji twórczości noblistki. Zainicjowała i zrealizowała projekt „Epidemia dobra w Szczecinie” składający się z wędrującej wystawy fotografii Jarosława Dulnego (30 prac, wielki format), dokumentujących działalność osób skupionych w grupie pod nazwą „Pomóżmy tym, którzy pomagają SZCZECIN” - grupa ta powstała w Szczecinie w pierwszych miesiącach stanu epidemii Covid-19 (marzec-kwiecień 2020). Wystawie towarzyszył folder, przygotowany w formule fotoreportażu, który prezentuje działania pomocowe zrealizowane przez szczecińskich restauratorów i wolontariuszy, zawiera podziękowania dla wszystkich osób i firm zaangażowanych w akcję. Autorka projektu uznała, że rolą środowiska bibliotekarskiego jest dokumentowanie takich trudnych, a jednocześnie ważnych doświadczeń społecznych. W 2020 wystawę można było obejrzeć w dziewięciu przestrzeniach publicznych Szczecina. Była inicjatorką i koordynatorką warsztatów dla bibliotekarzy, które zostały sfinansowane z nagrody otrzymanej w konkursie „Pozarządowy Szczecin 2019” (I MIEJSCE W KATEGORII projekt społeczny za projekt „Kryminalny Szczecin”) - Tajniki komunikowania się ze sobą i z innymi (ProMedia Szczecin, 25.01.2020). Zainicjowała i zrealizowała warsztaty dla bibliotekarzy - Biblioteka dla klimatu (Kooperatywa Łaźnia w Szczecinie, 19.09.2020), których celem było zdobycie narzędzi do wdrażania zmian w myśleniu i działaniu na rzecz przeciwdziałania i przygotowania się na czekające nas nieuchronnie zmiany klimatyczne.  


Anna Kotowska - instruktor metodyczny, Książnica Pomorska w Szczecinie - dział Metodyczny; wniosek: Koło 1 Szczecin OZ SBP – Zarząd.  

Od kilku lat działa na rzecz wdrażania i wykorzystania nowoczesnych technologii w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Pierwszymi działaniami były szkolenia bibliotekarzy z kodowania metodami animacyjnymi i programowania robotów Photon. Co roku przeprowadza kilka szkoleń z tego zakresu. Kodowanie w formie zabawy przeprowadza z grupami dzieci zwiedzającymi Książnicę Pomorską. Dzięki jej pomysłom bibliotekarze z województwa zyskali nowe narzędzia komunikacji. Pomogła wielu bibliotekarzom przebrnąć przez pierwsze szkolenia on-line, zapoznając ich z działaniem różnych platform szkoleniowych. Współtworzyła (projekt, wykonanie, przygotowanie do druku) edukacyjną grę karcianą „Nie ma to jak biblioteka”, która była nagrodą dla uczestników Nocy Bibliotek 2020 w Książnicy Pomorskiej. Przeprowadziła szkolenia on-line dla bibliotekarzy: Tradycyjne formy reklamy papierowej - plakat, ulotka, broszura, Kodowanie na ekranie dla zaawansowanych, Wykorzystanie programu Canva w pracy bibliotekarza. Współpracowała z Fundacją Liga Niezwykłych Umysłów (FRSI) nad stworzeniem testowej platformy dla bibliotekarzy wprowadzającej do programowania Koduj_Pro na poziomie podstawowym.


Aleksandra Skiba - starszy kustosz,  Książnica Pomorska w Szczecinie - Sekcja Rękopisów;  wniosek: Koło 1 Szczecin OZ SBP – przewodnicząca Sylwia Matejek.

Historyczka z wykształcenia swoje zainteresowania i pasje badawcze realizuje w pracy nad zbiorami rękopiśmiennymi Książnicy Pomorskiej. Rezultatem tych poszukiwań są artykuły naukowe oraz czynne uczestnictwo w konferencjach, w tym zorganizowanej ostatnio przez Bibliotekę PAN i PAU w Krakowie (Littera scripta manet. Zbiory rękopiśmienne w zasobach bibliotek, archiwów i muzeów, Kraków 19-20.11.2020). Talenty pedagogiczne  i metodyczne wykorzystuje podczas zajęć ze studentami Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej US  oraz uczniami liceów. Popularyzuje zbiory Książnicy Pomorskiej przy pomocy mediów, także społecznościowych. Autorka  publikacji z cyklu „Skarby Książnicy Pomorskiej - "...chcąc to mieć i rozkazując, abyś..." List króla Zygmunta III Wazy do Wojciecha Boboli (2020). Sekretarz konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” skierowanej do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub z nim związanych.


Linki:
Zachodniopomorska Bibliotekarka Roku pracuje w Szczecinie, WWW WZP, 7.05.2021
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020, WWW SBP, 13.04.2021
Anna Rutkowska Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku [ROZMOWA Agata ROKICKA], Radio Szczecin, 19.04.2021
Biblioteka zaangażowana - rozmowa z Barbarą Markowską, rozm. Monika Schmeichel-Zarzeczna, WWW Komisja Europejska, 26.04.2021

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020
XII Konkurs im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

  • Organizatorzy Konkursu: Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich & Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
  • Nagroda wręczana: od 2009.
  • Fundator nagrody: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w 2021 - 5 tys. zł & zestawy upominkowe dla osób wyróżnionych.

Oprac: MaraKu

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP