Dla wielu bibliotek kwiecień to święto książki, czytania i promowania literatury. W tym miesiącu obchodzone są dwa ważne wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, przypadający 2 kwietnia, oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 przez Światową Organizację UNESCO. Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
Ten motyw stał się inspiracją dla bibliotekarek z Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, które ozdobiły placówkę papierowymi dekoracjami małych książeczek z różami. Królowała i sama książka - tutaj polecenia dotyczyły przede wszystkim pozycji nagrodzonych w różnego rodzaju konkursach literackich.
Czytelników zachęcano także do sięgania po książki, które wcześniej nie znalazły się w orbicie ich zainteresowania. Podziękowaniem za ten swoisty akt odwagi była zakładka.
Propozycję na rodzinne świętowanie Dnia Książki i Praw Autorskich przygotował też działający na osiedlu Winiary (Filia nr 9) „Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców. Tam zapraszano do literackiego świata wyobraźni, do którego paszportem są właśnie książki.
A w centrum poleceń znalazły się pozycje o… samych książkach.
“Powieść krok po kroku” Anny Kamińskiej, “Książka pod tytułem” Roberta Trojanowskiego czy “Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać: dla dzieci i dorosłych” Francoize Boucher to tylko niektóre tytuły książek, gdzie dzięki fantazji można było stać się współautorem interesujących historii, a może nawet odkryć w sobie talent przyszłego twórcy. Klubowy partner BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zapraszał rodziców i dzieci do plastycznej gimnastyki i przygotowania zakładki metodą kawaii. Instruktaż z zaproszeniem do dzielenia się wynikami tych twórczych aktywności znalazł się na stronie internetowej miejskiej książnicy (www.biblioteka.gniezno.pl).
Ogłoszony wczoraj raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce napawa optymizmem. Z badań wynika, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 42% badanych. To najlepszy wynik od sześciu lat i o 5% wyższy niż 2 lata temu.
W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich życzymy sobie, aby ta wzrostowa tendencja się utrzymała.
MK/Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna