Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione przez UNESCO w 1995 r. święto ma wspierać czytelnictwo. Dlatego, zwłaszcza w lockdownie, warto przypomnieć o zasobach literatury współczesnej dostępnej legalnie w internecie. Tej dostarcza nam największa biblioteka cyfrowa w Polsce, czyli Wolne Lektury. Można przeczytać tam za darmo utwory m.in. takich autorów jak Radek Rak, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Julia Fiedorczuk.
Datę obchodów Światowego Dnia Ksiązki i Praw Autorskich ustanowiono na 23 kwietnia na cześć Miguela de Cervantesa i William Szekspira. To właśnie dziś obchodzimy rocznice ich śmierci. Don Kichote’a z la Manchy oraz większość sztuk Szekspira znaleźć można w bibliotece internetowej Wolne Lektury
Warto jednak pamiętać, że biblioteka ta, choć kojarzona z klasyką literatury polskiej i światowej i lekturami szkolnymi, udostępnia również za darmo utwory współczesnych polskich autorów. Dotychczas swoje teksty opublikowali tam tacy pisarze jak Ziemowit Szczerek, Magdalena Tulli czy Łukasz Orbitowski. Mimo że pandemiczny rok 2020 uderzył w sektor kultury, dla biblioteki Wolne Lektury, która zanotowała w zeszłym roku prawie 9 milionów użytkowników, to rok, w którym nie zatrzymuje swoich działań i stara się wspierać kulturę, m.in. przez upowszechnianie dobrej literatury współczesnej. Autorzy zapraszani do współpracy to uznani twórcy, doceniani przez krytykę literacką i czytelników.
Jedną z pisarek wydających w czasie pandemii swój utwór w Wolnych Lekturach jest Sylwia Chutnik, która specjalnie dla biblioteki napisała Muzeum pamięci.
To opowieść o traumach, niepokojach i wyzwaniach współczesności. Sylwia Chutnik prezentuje tu krytyczny głos wobec wielkomiejskiej rzeczywistości, w której smutek jest czymś niepożądanym, a najlepszym lekarstwem na wszelkie kłopoty są wizyty u psychoterapeutów lub zabiegi kosmetyczne.
Pamięć o przeszłości historycznej miesza się z pamięcią osobistą. Bohaterka Muzeum pamięci kieruje swoją wypowiedź do ukochanej osoby, próbując zmierzyć się ze swoimi demonami i stawić opór rzeczywistości.
W 2020 r. aż dwa opowiadania dla Wolnych Lektur napisała Justyna Bargielska, poetka i prozaiczka, podobnie jak Sylwia Chutnik nominowana przed kilkoma laty do Nagrody Literackiej Nike. Długie, czerwone światło dzieje się w realiach pandemicznych. Bohaterka tego opowiadania poznaje w kolejce do zieleniaka mężczyznę, "który mniej pilnował dystansu, bo ma maseczkę". To historia o letnim zapomnieniu i potrzebie ucieczki do innego świata, kiedy wakacyjny romans wyrywa na chwilę z szarej codzienności.
Empatyczną, pełną szczególnego humoru i umiarkowanej dawki horroru opowieść o bezbronnych ludziach, którzy są jak male zwierzątka, napisał zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike Radek Rak. Utrzymane w realiach rodzinnego miasteczka autora, porusza kwestie literatury, prasy, bezrobocia, ale traktuje też o szkole i o ekologii. Mówi wiele o sile słabych, spychanych na margines. Choć utrzymane w konwencji fantastycznej, jest w wielu miejscach jak najbardziej realistyczne.
Światowy Dzień Książki to dobry czas, żeby przypomnieć sobie o bogactwie głosów literatury współczesnej, również tej, którą możemy czytać za darmo w internecie. Wolne Lektury opublikowały dotychczas już ponad 5500 utworów. Wśród nich znajduje się wiele uznanych twórców współczesnych. Znajdziemy tam poprawione wydanie Snów i kamieni Magdaleny Tulli, opowiadania Julii Fiedorczuk, Pawła Sołtysa znanego jako Pablopavo, kryminał Łukasza Orbitowskiego z elementami augmented reality, zbiór opowiadań dla dzieci Nasza mama czarodziejka Joanny Papuzińskiej, autorki lektury szkolnej w podstawówce, a także bogatą kolekcję współczesnej poezji polskiej.
W najbliższych miesiącach do grona pisarzy publikujących w bibliotece Wolne Lektury dołączą m.in. Zośka Papużanka i Joanna Olech.
Ilona Siwak
specjalistka ds. wydawniczych i promocyjnych
e-mail: ilonasiwak@nowoczesnapolska.org.pl
nr tel. 509-066-882