Polecamy

Awans zawodowy absolwenta studium?

Data dodania: 16.05.2011

Pytanie :
W związku z odpowiedzią na zapytanie czytelniczki dot. „Probl. Prawnych bibl. uczel.” (Bibliotekarz 2010 nr 11 s. 38 – 39) powołano się na rozporządzenie Min. Kul. i Sztuki z 9 marca 1999, w którym m.in jest mowa o możliwościach awansu zawodowego na stanowisko starszego bibliotekarza absolwenta studium bibliotekarskiego, w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia są wymienione szkoły, i teraz pytanie czy ukończenie dwuletniego Policealnego Studium Informacji, Archiwistyki i Księgarstwa w Warszawie (tzw. PSIAK-a) na kierunku informacja naukowa, techniczna i ekonomiczna i posiadanie świadectwa maturalnego również uprawnia do awansu, w załączniku każdy z tych kierunków jest potraktowany oddzielnie – stąd moje wątpliwości. Jeżeli rozporządzenie daje mi możliwość takiego awansu, to czy powinnam dodatkowo odbyć praktyki w inne bibliotece? Mój staż pracy to 17 lat, podczas którego gromadziłam wydawnictwa zwarte, prowadziłam obsługę czytelników w Czytelni Ogólnej, obecnie gromadzę wydawnictwa ciągłe (przygotowuję przetargi), udostępniam czasopisma w Czytelni Czasopism, prowadzę przysposobienie biblioteczne, rozliczam faktury, staram się modyfikować katalog pełnię w magazynie bibliotecznym. Uprzejmie proszę o pisemną odpowiedź, abym mogła podjąć starania, bądź nie.


Odpowiedź :
1) ukończenie Policealnego Studium Informacji, Archiwistyki i Księgarstwa jest równoznaczne z ukończeniem studium bibliotekarskiego, w rozumieniu ust. 2 pkt 5 części A załącznika 2 do rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z 9 marca 1999r w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji (Dz. U. Nr 41, poz. 419), tym samym jego ukończenie spełnia wymogi kwalifikacyjne do zatrudnienia na stanowisku starszego bibliotekarza w bibliotece publicznej. Jednakże jest to niewystarczające do objęcia tego stanowiska w bibliotece szkoły wyższej;
2) wobec pracowników bibliotek uczelnianych należy stosować wymagania kwalifikacyjne przewidziane w rozporządzeniu Ministra. Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 grudnia 2006r w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej,
3) wobec braku zakazu, dwutygodniowa praktyka specjalistyczna warunkująca zatrudnienie na stanowisku starszego bibliotekarza może zostać odbyta w macierzystej bibliotece naukowej.

Czytelniczka zadając powyższe pytanie powołuje przepisy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji (Dz. U. Nr 41, poz. 419). Zgodnie z pozycją 3 części 2 – Pracownicy Służby bibliotecznej załącznika nr 1 do powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki starszy bibliotekarz obowiązany jest posiadać następujące kwalifikacje zawodowe : 1) wykształcenie wyższe bibliotekarskie lub wykształcenie wyższe odpowiadające profilowi biblioteki, wykonywanej oraz 2 lata stażu zawodowego albo 2) wyższe zawodowe bibliotekarskie lub wyższe zawodowe odpowiadające profilowi biblioteki, wykonywanej specjalności oraz 3 lata stażu zawodowego albo 3) studium bibliotekarskie oraz 4 lata stażu zawodowego.
W załączniku nr 2 – Wykaz szkół wyższych, szkół i innych form kształcenia, których ukończenie uznaje się za wykształcenie bibliotekarskie i przygotowanie pedagogiczne, Minister Kultury i Sztuki określił jakie wykształcenie uznawane jest za bibliotekarskie w rozumieniu wymagań kwalifikacyjnych wskazanych w załączniku nr 1 rozporządzenia. I tak zgodnie z częścią A, ust. 2 pkt 5 za wykształcenie określone jako studium bibliotekarskie (wykształcenie równorzędne) uznaje się ukończenie : „policealnego studium archiwistyki, policealnego studium dokumentacji i informacji naukowej, policealnego studium księgarskiego, pod warunkiem posiadania świadectwa maturalnego”.

Zważyć należy, iż prawodawca w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 posłużył się dwoma sposobami określenia wykształcenia bibliotekarskiego :
1) poprzez indywidualne wskazanie poszczególnej uczelni czy szkoły podając jej nazwę oraz
2) poprzez rodzajowe wskazanie kierunku kształcenia.
Oczywistym jest moim zdaniem, iż w omawianym przypadku mamy do czynienia z drugą formą wskazania podania sposobu uzyskania wymaganego wykształcenia. Tym samym w tym przypadku istotnym dla uznania kwalifikacji zawodowych jest nie ukończenie indywidualnie wskazanej uczelni czy szkoły ale odpowiedniego kierunku kształcenia. Uważam, iż znaczenie ma kierunek kształcenia, a nie nazwa szkoły, w której zdobywa się kwalifikacje. Wobec powyższego ukończenie przez Czytelniczkę Policealnego Studium Informacji, Archiwistyki i Księgarstwa oraz posiadanie świadectwa maturalnego należy traktować, jako spełnienie wymogów określonych w ust. 2 pkt 5 części A załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji (Dz. U. Nr 41, poz. 419).

Czytelniczka odwołuje się do tekstu Lucjana Bilińskiego zamieszczonego w nr 11 Bibliotekarza z 2010r, w którym słusznie zauważa, że rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 mają 2005r w sprawie kwalifikacji zawodowych, jakie powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku kustosza bibliotecznego, starszego bibliotekarza i starszego dokumentalisty (Dz. U. Nr 101, poz. 844) zostało uchylone wskutek wejścia w życie ustawy z dnia 27 lipca 2005r Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.). Z powyższej konstatacji autor wysnuwa twierdzenie, iż „Formalnie istnieje, w odniesieniu do bibliotek uczelnianych luka prawna w zakresie awansowania tej grupy bibliotekarzy.”. L. Biliński powyższą lukę proponuje wypełnić zastosowaniem powołanego rozporządzenia. Ministra Kultury i Sztuki w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji. Niestety nie mogę podzielić cytowanego poglądu, albowiem nie sposób pominąć regulacji zawartej w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 grudnia 2006r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej (Dz. U. Nr 251, poz. 1852 ze zm.). Powołane rozporządzenie w sposób odrębny określa kwalifikacje zawodowe wymagane na stanowisku starszego bibliotekarza (i starszego dokumentalisty. Zgodnie z ust. 2 załącznika nr 4 – „Kwalifikacje pracowników na stanowisku kustosza bibliotecznego, starszego bibliotekarza i starszego dokumentalisty” na stanowisku starszego bibliotekarza może być zatrudniona osoba, która posiada :
1) ukończone studia wyższe;
2) ukończone studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa lub informacji naukowej;
3) 6 – letni staż pracy w bibliotece naukowej;
4) co najmniej 2 – tygodniową praktykę specjalistyczną w bibliotece naukowej, potwierdzoną zaświadczeniem o jej ukończeniu.

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, wyjątkiem jest odstąpienie przez prawodawcę od konieczności ukończenia studiów podyplomowych z zakresu bibliotekarstwa lub informacji naukowej w przypadku absolwentów kierunku studiów wyższych informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz osób posiadających stopień naukowy (ust. 3 załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Uważam, iż wymogi kwalifikacyjne zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w odniesieniu do starszych bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych należy traktować jako szczególne w stosunku do odpowiednich przepisów rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji. Powyższe twierdzenie o szczególnym charakterze regulacji rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest oparte na oczywistym fakcie, iż przepisy tego rozporządzenia dotyczą wyłącznie starszych bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych, natomiast rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki dotyczy wszystkich bibliotekarzy, a co za tym idzie mają one charakter ogólny. Tym samym na zasadzie lex specialis derogat legi generali (przepis szczególny wyłącza zastosowanie przepisu ogólnego) przepisy rozporządzenia Ministra. Kultury i Sztuki nie mają zastosowania do określania wymogów kwalifikacyjnych starszych bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach uczelnianych.
Reasumując, niestety do zatrudnienia na stanowisku starszego bibliotekarza w bibliotece publicznej szkoły wyższej nie jest wystarczające ukończenie studium bibliotekarskiego i posiadanie świadectwa maturalnego, koniecznym jest ukończenie studiów wyższych oraz spełnienie pozostałych, wcześniej wymienionych warunków. Natomiast opisane w pytaniu kwalifikacje zawodowe na pewno uprawniają Panią do zatrudnienia w bibliotece publicznej na stanowisku starszego bibliotekarza.

Odnosząc się do drugiego zagadnienia poruszonego w postawionym pytaniu: konieczności odbycia co najmniej 2 – tygodniowej praktyki specjalistycznej w bibliotece naukowej innej niż macierzysta w celu uzyskania awansu zawodowego na stanowisko starszego bibliotekarza, zauważyć należy, że taki wymóg nie został wprowadzony w analizowanym przepisie. Jak już wyżej wskazałem ust. 2 pkt 4 załącznika nr 4 (Kwalifikacje pracowników na stanowisku kustosza bibliotecznego, starszego bibliotekarza i starszego dokumentalisty) do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanowi jedynie o konieczności odbycia co najmniej 2 – tygodniowej praktyki specjalistycznej w bibliotece naukowej, potwierdzonej zaświadczeniem o jej ukończeniu. W przeciwieństwie do praktyki niezbędnej do zatrudnienia na stanowisku kustosza bibliotecznego prawodawca nie zawarł takiego wymogu odnośnie starszego bibliotekarza. Określając wymagania niezbędne w przypadku kustosza bibliotecznego Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ust. 1 pkt 4 powołanego załącznika wprost wskazał na konieczność odbycia co najmniej miesięcznej praktyki specjalistycznej w innej, poza macierzystą, bibliotece naukowej, potwierdzonej zaświadczeniem o jej ukończeniu. Nic nie stało na przeszkodzie, aby pracodawca również w stosunku do stanowiska starszego bibliotekarza wprowadził wymóg odbycia praktyki specjalistycznej w innej niż macierzysta bibliotece naukowej. Skoro zaś tego nie wprowadził – to zgodnie z podstawową zasadą wykładni prawa: racjonalności prawodawcy – przyjąć należy, iż uczynił to celowo. Tym samym należy uznać, iż co najmniej 2 – tygodniową praktykę specjalistyczną wymaganą do zatrudnienia na stanowisku starszego bibliotekarza można odbyć w macierzystej bibliotece naukowej.

Opracował: Jan Ciechorski


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP