Polecamy

50 rocznica śmierci Jadwigi Bornsteinowej

Data dodania: 09.04.2021

50 rocznica śmierci Jadwigi Bornsteinowej

10 kwietnia 2021 r. mija 50. rocznica śmierci Jadwigi Bornsteinowej (córka Jerzego Goldmana i Emilii z Paprockich), bibliotekarki, popularyzatorki Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, organizatorki badań nad statystyką biblioteczną.

Urodziła się w 1877 r. w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu IV gimnazjum miejskiego i kursów rysunków technicznych rozpoczęła pracę w Miejskim Biurze Wodociągów i Kanalizacji. Przez rok była nauczycielką w żeńskim gimnazjum. Była uzdolniona artystycznie (wykonywała reprodukcje malarskie, rysunki architektoniczne). Interesowała się naukami przyrodniczymi. W 1907 r. wyszła za Benedykta Bornsteina, filozofa, profesora Wolnej Wszechnicy Polskiej, po wojnie profesora Uniwersytetu Łódzkiego. Ze względu na stan zdrowia (płuca) rodzina wyprowadziła się poza Warszawę. W tym czasie Bornsteinowa nie podejmowała pracy zawodowej, natomiast dokształcała się oraz zajmowała się tłumaczeniami. W 1915 r. podjęła pracę w Bibliotece Publicznej w Warszawie. Pracowała tu 6 lat w różnych działach, poznała opracowanie rzeczowe według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Następnie przez 17 lat, do 1939 r. pracowała w GUS, najpierw w Bibliotece, a potem w innym wydziale, gdzie zajmowała się statystyką życia kulturalnego i oświaty pozaszkolnej. Mieściła się tu także statystyka biblioteczna. W czasie wojny Bornsteinowie pozostali w Warszawie, a po powstaniu warszawskim znaleźli się w Częstochowie, następnie w Łodzi, gdzie Benedykt został zatrudniony na Uniwersytecie. W tym czasie Bornsteinowa prowadziła kursy i szkolenia dla bibliotekarzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi. Po śmierci męża w 1950 r. wróciła do Warszawy i w wieku 73 lat podjęła pracę w Bibliotece Narodowej (dyrektorem był wówczas Władysław Bieńkowski). Zajmowała się opracowaniem rzeczowym w „Przewodniku Bibliograficznym” według UKD, prowadziła zajęcia na kursach organizowanych przez Instytut Bibliograficzny. W 1958 r. przeszła na emeryturę, udzielając do końca życia konsultacji pracownikom Zakładu „Przewodnika Bibliograficznego”.  

Nazwisko Jadwigi Bornsteinowej kojarzone jest przede wszystkim z Uniwersalną Klasyfikacją Dziesiętną, którą jako pierwsza rozpropagowała w polskich bibliotekach. W 1925 r. opublikowała pierwszy podręcznik bibliotekarski Zasady klasyfikacji dziesiętnej. Pisała poradniki do tej klasyfikacji, organizowała szkolenia i kursy. W 1951 r. opublikowała wydanie skrócone UKD dla potrzeb „Przewodnika Bibliograficznego” (kontynuowane przez Henryka Sawoniaka i Jadwigę Czarnecką). Inną dziedziną jej zainteresowań było bibliotekarstwo dziecięce. Tłumaczyła też książki dla dzieci. Mniej znaną, choć istotną jej działalnością, była statystyka biblioteczna.

Zmarła 10 kwietnia 1971 r. w wieku 93 lat.

J.S.

Zob. też:
Morsztynkiewiczowa Irena: Klasyfikacja dziesiętna, bibliotekarstwo, statystyka życia kulturalnego – Jadwiga Bornsteinowa. W: Portrey bibliotekarzy polskich. Wrocław: Ossolineum, 1980, s. 39-51
Tadeusiewicz Hanna: Bornsteinowa Jadwiga. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement. Warszawa – Łódź: PWN, 1986, s. 26


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP