Polecamy

40 rocznica śmierci Piotra Wasilewskiego

Data dodania: 01.03.2021

40 rocznica śmierci Piotra Wasilewskiego

26 lutego 2021 r. minęła 40. rocznica śmierci Piotra Wasilewskiego (1913-1981), pedagoga, bibliotekarza, dyrektora najstarszej powojennej szkoły bibliotekarskiej - Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie (POKB).

Urodził się w Wilnie w rodzinie chłopskiej. Tu także ukończył szkołę podstawową i Seminarium Nauczycielskie. Trudna sytuacja materialna zmusiła ambitnego i zdolnego  młodzieńca do podjęcia pracy w szkole podstawowej w Smorgoniach. Po odbyciu służby wojskowej w Szkole Podchorążych w  Grodnie, kierował szkołą podstawową we wsi Dobiesie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. w stopniu podporucznika rezerwy. Dostał się do niewoli i do końca wojny przebywał w oficerskim obozie jenieckim w Woldenbergu, gdzie ukończył dwa wyższe kursy nauczycielskie, uzyskując kwalifikacje nauczyciela szkoły średniej. Po wojnie pracował jako nauczyciel i bibliotekarz w średniej szkole zawodowej w Częstochowie. Kwalifikacje bibliotekarskie zdobył na kursie dla kierowników bibliotek powiatowych w Jarocinie. W 1949 r. został dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Częstochowie.  Stanowisko dyrektora POKB w Jarocinie objął w 1952 r. W 1963 r. ukończył studia pedagogiczne na Wydziela  Filozoficzno-Historycznym  Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

POKB kierował przez 23 lata, do 1975 r. Dzięki niemu Ośrodek stał się instytucją nowatorską i eksperymentalną kształcenia permanentnego, przygotowującą kandydatów do zawodu bibliotekarskiego, doskonalącą specjalistów z różnych dziedzin dla bibliotek wszystkich typów.  Z jego inicjatywy utworzono Roczne Studium Bibliotekarskie. W Ośrodku odbywały się krajowe i międzynarodowe konferencje, zjazdy i seminaria. Przedstawiciele uczelni zagranicznych, odwiedzający Ośrodek,  podziwiali  organizację i sukcesy  pedagogiczne  szkoły. Dyrektor wykładał pedagogikę, podstawy psychologii i bibliotekoznawstwa. Był znakomitym dydaktykiem i wychowawcą. Jego zamiłowaniem była gra na skrzypcach. Był człowiekiem  niezwykle taktownym, pozornie nieśmiałym, ale stanowczym i konsekwentnym w działaniu. Interesował się zawodowymi losami absolwentów POKB. Stały się one tematem jego pracy magisterskiej.
Był  autorem programów nauczania, recenzentem podręczników i współtwórcą dokumentów prawnych w zakresie szkolnictwa bibliotekarskiego. Przy dużym zaangażowaniu zawodowym znajdował czas na pracę w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy  Polskich, Związku Nauczycielstwa Polskiego, towarzystwach regionalnych. Był współzałożycielem Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Etnograficznego w Jarocinie. Jego dorobek pisarski dotyczy w szczególności POKB. Przeszedł na emeryturę w wieku 62 lat, ale nadal prowadził wykłady. Zmarł w Jarocinie 26 lutego 1981 r.
 

K.K.

Zob. też:
Pawlikowska Ewa: Pedagog i bibliotekarz – Piotr Wasilewski. W: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa: SBP, 1995, s. 80-87 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 4)

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP