Polecamy

35 rocznica śmierci Marii Gawareckiej

Data dodania: 19.02.2021

35 rocznica śmierci Marii Gawareckiej

19 lutego 2021 r. mija 35. rocznica śmierci Marii Gawareckiej (1906-1986), zasłużonej bibliotekarki, bibliofila, dyrektorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Urodziła się w Warszawie. Ojciec Mieczysław Pożaryski był profesorem Politechniki Warszawskiej, matka Wanda – nauczycielką. Maria Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1938 r. wyszła za Henryka Gawareckiego, pisarza, bibliofila, konserwatora zabytków. Po wojnie osiedli w Lublinie. Tu Maria rozpoczęła działalność bibliotekarską. Od kwietnia 1945 do lutego 1946 r. kierowała Biblioteką Powiatową w Lublinie, po czym została wizytatorem czytelnictwa i samokształcenia w Wydziale Oświaty Dorosłych Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego. Tworzyła Wojewódzką i Powiatowe Poradnie Samokształcenia i Czytelnictwa, organizowała kursy dla nauczycieli, przygotowywała przeglądy książek i wskazówki metodyczne dla zespołów samokształceniowych, uczyła techniki pracy umysłowej.
Prawie od podstaw stworzyła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego. Główne dziedziny zainteresowań i działalności M. Gawareckiej, to organizowanie sieci bibliotek, służba informacyjna, doskonalenie pracowników Biblioteki, upowszechnianie literatury.
Przez 20 lat była redaktorem naczelnym i sekretarzem „Bibliotekarza Lubelskiego”, współpracowała z Lubelskim Towarzystwem Naukowym, Polskim Towarzystwem Historycznym, Lubelskim Towarzystwem Miłośników Książek.

Aktywnie działała w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich (SBP). Była pierwszą przewodniczącą Okręgu Lubelskiego (1955-1957), członkiem Zarządu Głównego, wchodziła w skład redakcji wydawnictw periodycznych SBP, reprezentowała Polskę na spotkaniach z bibliotekarzami niemieckimi, czeskimi i duńskimi. W 1979 r. nadano jej godność Członka Honorowego SBP.

Bibliografia M. Gawareckiej liczy 107 pozycji. Publikowała w „Bibliotekarzu”, „Przeglądzie Bibliotecznym”, „Bibliotekarzu Lubelskim”, „Kamenie”, „Kalendarzu Lubelskim”, „Roczniku Lubelskim”. O przeszłości Lublina i regionu pisała m.in. w Dziejach Lublina (Lublin, 1975), Dziejach Lubelszczyzny (Lublin, 1979). Tematem jej rozprawy doktorskiej była „Działalność kulturalno-oświatowa miasta Lublina w latach 1899-1914”.

M.S-C.

Zob. też:

Brzezińska Maria: Maria Gawarecka,  „Bibliotekarz Lubelski” 1977, nr 2
Jarzębowska Stefania: Maria Gawarecka, „Bibliotekarz Lubelski” 1986, nr 117
Jarzębowska Stefania: Maria Gawarecka – intelektualistka w bibliotekach lubelskich, w: Organizatorzy i inspiratorzy. Warszawa: SBP, 1997, s. 70-77 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 5).
Mikulska Zofia: Maria Gawarecka czyli powołanie bibliotekarza,  „Poradnik Bibliotekarza” 1989, nr 3
Niedokos Lucyna: Bibliografia prac Marii Gawareckiej, „Bibliotekarz Lubelski” 1986, nr 117


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP