Goethe-Institut w Warszawie poszukuje wśród bibliotek dla dzieci i młodzieży w Polsce partnerów, którym szczególnie bliska jest tematyka: dzieciństwo 2.0 / interaktywny pokój dziecięcy / ewolucja cyfrowa / skutki transformacji cyfrowej w życiu codziennym dzieci i młodzieży / edukacja medialna.
W porozumieniu z wybranymi bibliotekami Goethe-Institut w Warszawie sfinansuje utworzenie w ich pomieszczeniach mobilnej sali zabaw interaktywnych (hardware, software, elementy dekoracji, organizacja ewentualnych wydarzeń). Po zakończeniu projektu wyposażenie sali pozostanie w dyspozycji biblioteki uczestniczącej w projekcie.
Sala zabaw interaktywnych wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt komputerowy z dopasowanymi do grupy docelowej komponentami: aplikacjami, ofertą gamingową, oprogramowaniem na komputery i konsole. Znajdą się tam również interaktywne zabawki elektroniczne.
Salę zabaw interaktywnych w wybranej bibliotece prowadzić będzie pracownik biblioteki lub osoba wskazana przez bibliotekę, szczególnie zainteresowana tematyką edukacji medialnej, która będzie koordynować pracę z dziećmi w ramach projektu oraz udzielać informacji o projekcie wszystkim zainteresowanym.
Projektowi będzie towarzyszyć cykl wydarzeń dla dorosłych, poświęcony edukacji medialnej, z udziałem polskich i niemieckich ekspertów (treści: cyfrowe światy dziecka, „big data“ i ich wpływ na dzieci, interaktywny pokój dziecięcy – krytyczna analiza, dzieciństwo 2.0, prawa dziecka w Internecie, bezpieczeństwo w sieci).
Cel projektu: Uwrażliwienie na temat dzieciństwa w usieciowionej, cyfrowej codzienności oraz krytyczna analiza zjawiska.
Grupy docelowe: dzieci w wieku około 8 - 12 lat; rodzice; osoby i organizacje działające w obszarze edukacji medialnej.
Czas trwania projektu: do końca 2021 r.
Warunki uczestnictwa w projekcie: udostępnienie odpowiedniej przestrzeni (ok. 12 m2); zainteresowanie tematyką ewolucji cyfrowej w życiu codziennym dzieci i młodzieży; zapewnienie opieki medialno-pedagogicznej w czasie trwania projektu.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, prosimy o kontakt: bibliothek-warschau@goethe.de
Zgłoszenia do projektu w formie krótkiego listu motywacyjnego (maks. 1 strona formatu A4) prosimy przesłać na adres: bibliothek-warschau@goethe.de
Termin przyjmowania zgłoszeń: do 15.02.2021
Biblioteki zakwalifikowane do projektu otrzymają pisemne potwierdzenie do 22.02.2021.
Goethe-Institut w Warszawie