Polecamy

"Święte Księgi Czterech Kultur"- wystawa online

Data dodania: 14.01.2021

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online "Święte księgi czterech kultur"

 


Myślą przewodnią ekspozycji jest nawiązanie do wielokulturowej Łodzi, którą w różnych okresach współtworzyli jej mieszkańcy - wyznawcy katolicyzmu, judaizmu, protestantyzmu i prawosławia.
Na wystawie prezentowane są najstarsze, pochodzące w większości z XVI wieku druki religijne znajdujące się w zbiorach Biblioteki. Towarzyszą im niezwykłe eksponaty wypożyczone z Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego oraz z kolekcji rodzinnych.

Katolicyzm reprezentują m.in. dwie Biblie w języku polskim wydane w Krakowie w drukarni Szarffenbergerów w 1561 i 1577 roku, ozdobione 284 drzeworytami. Uwagę zwraca skórzana oprawa wykonana przez krakowskiego introligatora Roberta Jahodę
w roku 1927. Z XVII wieku pochodzą "Kazania Przygodne" Piotra Skargi (Kraków 1610) oraz "Officium B. Mariae Virginis…" czyli "Godzinki Najświętszej Maryi Panny" w języku łacińskim (Wenecja 1644). W języku łacińskim jest również "Missale Romano - Mszał Rzymski" (Praga 1735), który zawiera teksty stałych i zmiennych części Mszy oraz wszelkie wskazówki potrzebne do sprawowania liturgii.

Judaizm to przede wszystkim fragment "Tory" w formie zwoju spisany na pergaminie oraz "Stary Testament" w języku hebrajskim wydany w Hamburgu w roku 1595 ("S. Bibliorum Quadrilinguium Tomus Primus"). Komentarzem do biblijnej Tory jest Talmud - jedna
z podstawowych ksiąg judaizmu, napisana językiem judeo-aramejskim. Prezentowany "Talmud Babiloński" z 1927 roku posiada piękną oprawę z ciemnobrązowej skóry ozdobioną złotymi secesyjnymi motywami. Niewątpliwie najbardziej ilustrowanym obiektem jest "Hagada" wykonana przez Artura Szyka, znanego grafika i ilustratora ("The Haggadah executed by Arthur Szyk" 1957). Skany ilustracji można zobaczyć w antyramie.

Protestantyzm
. Na uwagę zasługują dwie Biblie w przekładzie Marcina Lutra. Jedna to XVI-wieczny druk wydany w Wittenberdze w 1558 r. ozdobiony licznymi drzeworytami. Druga, XVII-wieczna (Lüneburg 1650) liczy aż 1846 stron. Uwagę przykuwa jej bogato zdobiona, dekorowana złoceniami i mosiężnymi okuciami skórzana oprawa. W tekście znajduje się 5 kart z ilustracjami wykonanymi w technice miedziorytu, malowanymi następnie farbami wodnymi, złotą farbą i złotem płatkowym. Skany ilustracji można zobaczyć w antyramie.

Prawosławie to księgi w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, drukowane cyrylicą. "Biblia - Nowy Testament", pochodzący z XVIII wieku "Służebnik" (jego odpowiednikiem w kościele katolickim obrządku rzymskiego jest Mszał), "Triodion" - pochodząca z 1786 roku księga liturgiczna używana w Kościołach wschodnich obrządku greckiego oraz "Mineja Ogólna" ("Minieja Obszczaja") - księga mieszcząca w sobie zbiory modlitw, hymnów i czytań poświęconych grupom świętych. Księgi te uzupełniają zbiory cerkiewnych pieśni religijnych.

Dopełnieniem wystawy jest "Plan miasta Łodzi" z 1915 roku z zaznaczonymi świątyniami czterech wyznań oraz stare fotografie zarówno ocalałych, jak i zburzonych w czasie wojny obiektów sakralnych.
Wystawa przygotowana została przez Dział Zbiorów Specjalnych na bazie wystawy tradycyjnej, która prezentowana była od 10 września do 10 października 2020 roku w holu Biblioteki.

Polecamy:

http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-ksiegi-4-kultur/ 

 


WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP