Wielu bibliotekarzy zadaje sobie pytania: Na ile znamy naszych użytkowników? Czy wiemy po co przychodzą do biblioteki? Jakie mają opinie na temat oferowanych przez nas usług i zasobów? Czy są zadowoleni z naszej oferty i zasad funkcjonowania biblioteki?
Prostym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na te i podobne pytania jest przeprowadzenie badań ankietowych. Ważne jednak aby były rzetelne i dostarczyły wiarygodnych informacji.
Składa się na to wiele elementów:
Z pomocą bibliotekarzom przychodzą eksperci, którzy w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek, realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, opracowali i szczegółowo opisali metodę realizacji badań satysfakcji użytkowników bibliotek.
Na stronie Projektu dostępny jest zarówno gotowy kwestionariusz ankiety w wersji do wydruku i w wersji elektronicznej, jak i arkusz kalkulacyjny, który pozwala na wyliczenie wielkości próby badawczej i skonstruowanie jej tak, aby reprezentowała całą zbiorowość użytkowników konkretnej biblioteki. Opracowano arkusz kalkulacyjny, do którego wystarczy wprowadzić dane z ankiet i uzyskuje się gotowe tabele i wykresy pozwalające na analizę danych.
Wszystkie działania krok po kroku zostały opisane w Poradniku dla bibliotekarzy (PDF) Jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników? oraz przedstawione w krótkich filmach instruktażowych dostępnych na kanale YouTube SBP.
Zapraszamy do obejrzenia krótkich nagrań, pokazujących jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników biblioteki wg metody AFB i jak wykorzystać zaproponowane narzędzia badawcze.
6 odsłon organizacji badania
Celem filmu jest prezentacja metod efektywnej organizacji badania satysfakcji użytkowników bibliotek, zgodnie z metodologią opracowaną przez zespół ds. badania efektywności bibliotek.
Spróbuj się z próbą
Instrukcja audiowizualna na temat procedury wyliczania próby badawczej w metodologii badań satysfakcji użytkowników z usług bibliotecznych. Materiał zawiera wyjaśnienia terminów związanych z próbą badawczą, zasady zbierania danych i wyliczania wielkości próby z doboru kwotowego przy użyciu opracowanego na potrzeby projektu szablonu arkusza kalkulacyjnego „Dane o użytkownikach”. W instrukcji przedstawiono również sposób prowadzenia analizy kwotowej próby wyliczonej i próby uzyskanej w badaniu. Omówiono rezultaty analizy kwotowej i sposoby podnoszenia reprezentatywności badanej próby.
O czym mówią liczby
Celem film jest zaprezentowanie sposobu przetwarzania i analizy danych zebranych w badaniach satysfakcji użytkowników przy wykorzystaniu specjalnie skonstruowanego w tym celu arkusza kalkulacyjnego. Materiał ma na za zadanie przygotować bibliotekarzy do samodzielnej realizacji badań satysfakcji użytkowników w swojej bibliotece zgodnie z metodą opracowaną w ramach projektu AFB. W filmie przedstawiono sposób kodowania danych, co jest niezbędne do właściwego działania arkusza i uzyskania potrzebnych wyliczeń. Omówiono jak odczytywać i interpretować dane sumaryczne oraz wyznaczone miary statystyczne. Przedstawiono analizę tabel krzyżowych pozwalającą na poszukiwanie zależności pomiędzy zmiennymi.
Redakcja