Polecamy

10 rocznica śmierci Bogdana Krowickiego

Data dodania: 01.12.2020

10 rocznica śmierci Bogdana Krowickiego

1 grudnia 2020 r. mija 10. rocznica śmierci Bogdana Krowickiego (1947-2010), starszego kustosza w Bibliotece Narodowej, kierownika Pracowni Centralnego Katalogu Czasopism Polskich, organizatora bazy danych tego katalogu (POLARKA).

Urodził się w Grodzisku Mazowieckim, ale prawie całe swoje życie spędził w Warszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 31 im. Bolesława Chrobrego, a następnie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Technicznej nr 14 w Warszawie, uzyskując dyplom technika elektronika w zakresie teletransmisji. Przez pewien czas pracował w wyuczonym zawodzie jako technik dźwięku. W kręgu jego zainteresowań była też filozofia. W 1970 r. zdał egzamin wstępny na Wydział Filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.  Studia ukończył w 1977 r. obroną pracy magisterskiej pt. Roman Ingarden – teoria brzmień słów jako przedmiotów intencjonalnych. Po studiach wyjechał do Anglii, gdzie pracował zarobkowo, a jednocześnie uczył się języka angielskiego. Po powrocie do Polski w 1979 r. zdał egzamin państwowy ze znajomości tego języka.

W styczniu 1980 r. rozpoczął pracę w Bibliotece Narodowej jako młodszy bibliotekarz. Powierzono mu przygotowanie materiałów do Centralnego Katalogu Czasopism Polskich. Zadanie to, na różnych etapach pionierskie, realizował do końca swego życia. W 1984 r. awansowano go na stanowisko bibliotekarza, w 1987 został starszym bibliotekarzem, w 1989 r. kustoszem, a  1 lipca 1989 r. objął  funkcję kierownika Pracowni Centralnego Katalogu Czasopism Polskich. W 1992 r. otrzymał nominację na starszego kustosza.

Po objęciu kierownictwa Pracowni przez Bogdana Krowickiego rozpoczęto redagowanie opisów czasopism w bazie danych według zasad międzynarodowych. Opracowano zgodnie z nimi ponad 40.000 rekordów. W 2002 r. zakład we współpracy z Działem Przetwarzania Danych BN przeprowadził konwersję bazy głównej i bazy sprawozdań z formatu POLARKA do formatu USMARC (MARC 21). Wspólnie z Małgorzatą Nowik napisał wówczas materiały instruktażowe pt. Opis wydawnictwa ciągłego w formacie USMARC i instrukcja wypełniania rekordu bibliograficznego w systemie INNOPAC (1997), a ich znowelizowana wersja pt. Opis wydawnictwa ciągłego w formacie MARC 21: zasady tworzenia rekordu bibliograficznego i rekordu zasobu w systemie INNOPAC w Bibliotece Narodowej została wydana w 2004 r.  

Bogdan Krowicki był  człowiekiem dobrym, otwartym, zarazem cichym i pozornie skrytym, życzliwym dla otoczenia, bardzo uczynnym. Zmarł po dłuższej chorobie 1 grudnia 2010 r. w wieku 63 lat. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

J.S.

Zob. też:
Czarnik Oskar Stanisław: Bogdan Krowicki (1947-2010). W: Zostawili swój ślad. Warszawa : SBP, 2017, s. 137-143 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 15)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP