Polecamy

35 rocznica śmierci Anny Czekajewskiej-Jędrusik

Data dodania: 23.11.2020

35 rocznica śmierci Anny Czekajewskiej-Jędrusik

22 listopada 2020 r. minęła 35. rocznica śmierci doc. dr Anny Czekajewskiej-Jędrusik (1921-1985), księgoznawcy, naukoznawcy, bibliografa, nauczyciela akademickiego, wieloletniej dyrektor Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego (IBiIN UW).

Urodziła się w Kłomnicach w  woj. częstochowskim. Rodzicami byli Waleria (z d. Bartoń) i Kazimierz Czekajewski , kierownik urzędu pocztowego.
W 1939 r. ukończyła Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Częstochowie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł magistra uzyskała w 1953 r. Od 1950 r. pracowała w Katedrze Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, w 1953 przeszła do pracy na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk  humanistycznych otrzymała w 1964 r. W 1969 r. została mianowana docentem i objęła kierownictwo IBiIN na UW. Kierowała nim do 1981 r. W latach 1982-1985 była kierownikiem Zakładu Bibliografii w IBiIN.

Jej zainteresowania  badawcze i publikacje dotyczyły książki polskiej w dobie Odrodzenia. Zajmowała się  również teorią i historią bibliografii polskiej  i obcej XIX stulecia. Starała się wypracować własną koncepcję programową studiów bibliotekoznawczych i informacji naukowej. Prowadziła zajęcia dydaktyczne  z zakresu  historii i teorii bibliografii polskiej i obcej. Była współautorką skryptu  Teoretyczne problemy bibliografii współczesnej. Wybór tekstów z literatury obcej (1977). Wypromowała 98 magistrów i 2 doktorów. Była czynna w środowisku bibliotekarskim, powoływana do rad naukowych  i zespołów problemowych Biblioteki Narodowej i instytutów bibliotekoznawstwa. Pracowała w Zespole Dydaktyczno-Wychowawczym Bibliotekoznawstwa  i Informacji Naukowej przy Ministrze Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, była sekretarzem Komisji Egzaminacyjnej dla Dyplomowanych Pracowników Dokumentacji Naukowej.

Oprócz wybitnej umysłowości cechowało  ja ciepło, życzliwość dla ludzi i urok osobisty.

K.K.

Zob. też:
Kłosowska Małgorzata: Opiekun naszego roku - Anna Czekajewska Jędrusik, w: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa: SBP, 1995, s. 18-25 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 4)
Skrzypczak Andrzej: Anna Czekajewska-Jędrusik (1921-1985), „Przegląd Biblioteczny” 1987, z. 1.
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP